SAMK TV Měsíční Kladno
Vánoce ČSAD KLADNO KLAPOD
 • Vánoce
 • Restaurace Sleťák
 • SOU a SOŠ Kladno

Zoopark Zájezd otevřel dvě nové expozice

Pondělí, 11. července 2022 04:59

Dvě nové expozice byly v minulém týdnu otevřeny v Zooparku Zájezd. Návštěvníci mohou nově vidět zajímavé druhy zvířat z Jižní a Střední Ameriky a taky kompletní kolekci evropských suchozemských želv.

Foto: Zoopark Zájezd

„Novou expozici v hlavní části zoo jsme nazvali Latinská Amerika, protože je věnována druhům z Jižní a Střední Ameriky. V současnosti jsou zde k vidění drápkaté opičky, jmenovitě lvíčci zlatohlaví, kosmani bělovousí, kosmani běločelí, tamaríni žlutorucí a tamaríni bělohubí. Poslední jmenovaní mají malá mláďata, která si pečlivě nosí na zádech. Kromě drápkatých opiček by měly časem přibýt i další jihoamerické druhy zvířat, jako jsou morčata divoká, mary slaništní nebo želvy uhlířské,“ říká k otevření Jiří Marek mladší, kurátor chovu zvířat.

„V současnosti je expozice v jakémsi zkušebním provozu. Zvířata jsme vypustili do venkovních výběhů a zpřístupnili návštěvnický koridor. Postupně budeme dodělávat vnitřní výběhy pro zvířata a celou expozici doplní i rozsáhlý systém informačních panelů o přírodě amerických kontinentů. Není tedy ještě úplně dokončená a slavnostní otevření plánujeme na druhou polovinu letní sezony. Návštěvníci si ale už teď mohou prohlédnout krásné tamaríny, lvíčky a kosmany a sledovat další vývoj expozice na vlastní oči,“ vysvětluje k současnému režimu zpřístupnění Daniel Koleška, vedoucí vzdělávání. Drápkaté opičky jsou skupina primátů z Jižní a Střední Ameriky. Jejich zástupci patří mezi vůbec nejmenší primáty na světě. Živí se především hmyzem a plody.

Další novinkou v Zooparku Zájezd je venkovní výběh pro oblíbené suchozemské želvy. Ty našly útočiště v mírném svahu naproti výběhu velbloudů dvouhrbých. Aktuálně zde najdete želvy zelenavé a želvy žlutohnědé. „Ty by měly brzy doplnit želvy vroubené, které k nám přijedou z plzeňské zoo. Tím zoopark zkompletuje kolekci všech druhů evropských suchozemských želv. Nová expozice je vybudována v přírodním duchu především s využitím dřeva, kamenů a živých rostlin. Inspiraci jsme čerpali především z vlastních zkušeností přímo v terénu. Želvy jsme studovali v jejich přirozeném prostředí na Balkánském poloostrově. Želvy a drápkaté opičky nejsou jediné novinky v zoo. V loňském a letošním roce jsme se věnovali především rozšíření infrastruktury pro návštěvníky, aby se v zoo cítili dobře a především děti nalezly dostatek vyžití. Postavili jsme nové WC, významného rozšíření se dočkalo dětské hřiště i naučná stezka, dokončujeme novou kavárnu s bistrem a celý areál zoo doplňujeme o dostatek míst k sezení,“ doplňuje novinky v Zooparku Zájezd Koleška.

V letošním roce má zoopark v plánu ještě dokončit expozici pro sovice sněžní. „Plánů máme hodně, ale vše samozřejmě závisí na penězích. Veškeré prostředky na provoz a rozvoj zoo si musíme vydělat sami. Covid i nárůsty cen energií a materiálů hodně zahýbali našimi plány v negativním slova smyslu. Každý návštěvník má pro nás proto ohromnou hodnotu a všech si nesmírně ceníme. Jen díky nim může naše zoo fungovat a rozvíjet se,“ uzavírá Koleška. Zoopark Zájezd je otevřen denně od 9 do 18 hodin. 1. zprávy

   Naučné středisko ekologické výchovy Kladno-Čabárna, dostane příspěvek od kraje

 2. zprávy

  Čtyři knihovny v kraji se podělí o 10 milionů na svůj provoz

 3. pozvánka

  Mikuláš na koni přijede 5. prosince do Kladna, těšit se můžete i na Krampusáky

 4. pozvánka

  V Kladenském zámku můžete navštívit výstavu betlémů

 5. pozvánka

  Slavnost světla ve Slaném vás čeká již v sobotu

 6. zprávy

  Kladenské Vánoce začnou první adventní neděli na náměstí Starosty Pavla

 7. sport

  Kladenští karatisté získali tři nominace na Mistrovství České republiky

 8. video

  V Kladně došlo ke střetu chodkyně a autobusu. Pro ženu přiletěl vrtulník

 9. pozvánka

  V Knovízi jsou s čerty žerty. Přesvědčte o tom v pátek a sobotu

 10. video

  Čerti z Rakouska předvedli svoji show na slánském náměstí

 11. pozvánka

  Ivo Šmoldas, Václav Kopta, Petr Jablonský a host Marie Formáčková vás zvou do kina Hutník už v pondělí

 12. foto

  V kladenské nemocnici pokračují stavební práce na bloku C2

 13. zprávy

  Již podruhé přijali psovodi kladenských strážníků výzvu k účasti na charitativní akci

 14. pozvánka

  Vánoční akce v Zooparku Zájezd a permanentka nebo adopce pod stromeček

 15. zprávy

  Krabice od bot: tradiční sbírka vánočních dárků pro děti ohrožené chudobou začala v pondělí 13. listopadu

 16. video

  Turnaj volejbalu SOŠ a SOU E. Beneše v Kladně obrazem

 17. pozvánka

  Jděte ochutnat a zažít Skotsko v Horním Bezděkově

 18. video

  Ve Slaném mají už také vánoční strom, čeká na ozdobení

 19. video

  Seniorka se snažila na dálnici otočit do protisměru, policie hledá svědky

 20. krimi

  Kladenští policisté zveřejnili, kde budou tento týden měřit rychlost