Do Slaného se vrátily opravené zvony, ukončí školní rok
Čtvrtek, 30. června 2022 08:29
Dva těžké zvony byly nainstalovány v místní budově muzea a knihovny na Masarykově náměstí. Jejich zvuk však lidé neslyšeli již několik let. V minulém roce byly proto sundány a odvezeny do dílny Michala Votruby, jenž sídlí v jihočeských Myslkovicích. Tam prošly kompletní opravou a dnes ukončí ve Slaném školní rok.
Restaurování dvojice zvonů z roku 1807 od zvonaře Františka Josefa Kühnera z Prahy je u konce. Ve středu ráno přicestovaly ze zvonařské dílny mistra Michala Votruby v jihočeských Myslkovicích a vracejí se tak do věže kaple Zasnoubení Panny Marie v piaristické koleji.
Důvodem oprav byla silná korozní vrstva na pláštích zvonů, zejména ve vnitřních částech, a další vady, jako lehké srdce zavěšené uvnitř zvonu, které „nedobíhalo při zvonění“, systém uložení ložisek a poškození zavěšené hlavy včetně kování. Stav zvonů posoudil již v roce 2016 významný český kampanolog Petr Vácha z Národního památkového ústavu. Právě na jeho doporučení se rozhodl Jan Čečrdle, ředitel Vlastivědného muzea, který má kapli ve správě, že dočasně zvony umlčí, dokud nebudou zrestaurovány.
Vzhledem k původnímu školnímu charakteru budovy (sídlila tam církevní škola a později gymnázium) bylo zvykem zvonit vždy na začátek a konec školního roku a při různých zvláštních příležitostech, například při předávání maturitních vysvědčení.
Na zvony nad piaristickou kaplí až do roku 2014 zvonil archeolog a čestný občan města Václav Moucha, který krátce před svou smrtí „zaučil“ technice zvonění ředitele muzea.
Oba zvony mají reliéfní výzdobu. Ten větší váží 74 kilogramů a má téměř půlmetrový průměr. Po horním okraji vede pás se stylizovaným rostlinným ornamentem a nápisová páska sevřená linkami. Reliéfní písmena uvádějí autora s datací. Na čelní straně je zobrazena Madona s dítětem na pravé ruce, v levé drží květinu.
Menší zvon váží 36 kilogramů a má necelých 38 centimetrů v průměru. Kromě pásu s ornamentem a nápisem s datací je zvlášť pozoruhodný reliéf na čelní straně zobrazující paprsky oslňujícího klečícího světce před stromem s Nejsvětější Trojicí.