ROYAL Fitness SAMK Měsíčník Kladno
ČSAD KLADNO Farmarske trhy Nad Kladnem Klapod
 • Nad Kladnem
 • SAMK
 • SOU a SOŠ Kladno

V Kladně se senioři po koronavirové pandemii zase začnou scházet

Úterý, 21. června 2022 07:30

Nemohli společně cvičit, vzdělávat se ani zajít na kávu. Pandemie koronaviru výrazně ovlivnila životy aktivních důchodců, kteří se sdružují v projektu Kladno seniorům. Pohybové i vzdělávací aktivity se přesunuly do online prostředí, ve kterém se senioři rychle rozkoukali. Osobní kontakt ale citelně chyběl. Teď se projekt vrací k běžnému chodu.

V Kladně se senioři po koronavirové pandemii zase začnou scházet (Foto: SAMK)

„Už bylo načase, všem se ohromně ulevilo,“ říká koordinátorka Jitka Kopernická, která musela v reakci na omezení plynoucí z pandemické situace řešit nečekané starosti. Většinu lekcí, ať už pohybových nebo vzdělávacích, společně s kolegy během několika dní formou živého vysílání přenesla na sociální sítě a stejnou flexibilitu ukázali i senioři, kteří se s moderními technologiemi zakrátko sžili, ačkoli se jim třeba do té doby bránili. Tolik asi jediné „pozitivum“, které situace přinesla. Internet není všelék a bez vzájemné interakce to zkrátka není ono.

„Sociální kontakty jsou nenahraditelné, to jsme viděli na dětech, které zůstaly na distanční výuce. U seniorů, kteří často žijí sami, to platí dvojnásob. Účastníci našeho projektu si za deset let jeho fungování vytvořili stálé vazby. Jsou to party, pro které cvičením v tělocvičně aktivita nekončí. Společně si dají kávu, posedí, popovídají si. Teď to skoro dva roky nebylo možné. Není divu, že jsme se na prvních lekcích po návratu k standardnímu fungování tak vřele vítali,“ vypráví Kopernická, podle níž projekt letos na jaře najel takřka do starých kolejí. Zaznamenala sice nepatrný úbytek účastníků, ale výhledově počítá naopak s rozšířením nabídky aktivit, a tím i kapacity.

„Je pravda, že se nám někteří účastníci zatím nevrátili. Mnozí trpí chronickými onemocněními, a tak mají z případné nákazy stále velký respekt. Úbytek je ale nepatrný, naopak registrujeme nové zájemce,“ bilancuje Kopernická a prozrazuje plánované novinky: „Chtěli bychom programovou nabídku rozšířit o lekce tenisu či badmintonu a také přidat pravidelné kurzy nordic walkingu, který považuji za jednu z nejvhodnějších pohybových aktivit pro seniory.“

Některé z novinek se snad podaří nastartovat už na podzim. V létě projekt funguje v prázdninovém módu. Omezené jsou vzdělávací akce ve středisku volného času Labyrint, sportovní činnosti jsou soustředěny spíše do jednorázových akcí, na které ve zbytku roku není prostor. Oblíbený je například srpnový turnaj v pétanque.

Vrcholem roku je pak Seniorský pětiboj, který se letos na Sletišti uskuteční 22. září. Skládá se z běhu na 40 metrů, vrhu koulí, hodu oštěpem, skoku dalekého a 400 metrů chůze nordic walking stylem. Tradičně se jej účastní přes padesát seniorek a seniorů a výrazný pokles nenastal ani v posledních dvou „koronavirových“ ročnících. Přihlášky je možné podat do 12. září. K dispozici jsou na vrátnici Kladenské sportovní haly.

Projekt Kladno seniorům už deset let vytváří vhodné podmínky pro trávení volného času, nabízí zájmové aktivity a činnosti, které rozvíjejí chuť pečovat o své tělo a mysl v pokročilejším věku. Aktivity jsou vedeny odbornými pracovníky, pedagogy a specializovanými lektory. Projektu se mohou účastnit všichni, kdo pobírají starobní důchod. Více informací najdete na webových stránkách www.kladnoseniorum.cz.   1. pozvánka

  Ve čtvrtek zahájí Kladenský zámek druhou část výstavy: Jiří Hanke- 50 let s fotografií

 2. pozvánka

  Čarodějnické rejdění na Sletišti se Sportovními areály města Kladna

 3. zprávy

  Poznejte osobnosti Kladna, pozvání do Klapodu přijal Leoš Stránský, splnil si sen, je kaskadér

 4. info z radnice

  Infocentrum města Slaný získalo cenu České unie cestovního ruchu

 5. zprávy

  Redakční výběr toho co vám možná tento týden v Kladenských listech uteklo

 6. zprávy

  Všechny zastávky v kraji budou na znamení

 7. krimi

  Složky IZS zasahovaly v Kladně-Rozdělově při záchraně života nezletilé osoby

 8. video

  V Kladně došlo k napadení několika mladých žen, policie hledá další poškozené a svědky

 9. krimi

  Policisté objasnili vloupání do rodinných domů v Hostouni

 10. pozvánka

  Již zítra můžete oslavit den země v Zooparku Zájezd

 11. info z radnice

  Slaný se opět zapojí do akce „Den země“

 12. zprávy

  Učitele/ky, asistenty/ky přijme ZŠ škola ve Svárově s tradicí od roku 1905

 13. sport

  Fitness ráno pro dámy v Royal Fitness

 14. krimi

  Speed Marathon 2024, akce zaměřená na měření rychlosti, víme kde to bude, už zítra

 15. zprávy

  Strážníkům v Kladně se podařilo najít odcizeného psa, ukradl ho bezdomovec

 16. info z radnice

  Královské město Slaný opět podpoří zájmové organizace a spolky

 17. zprávy

  Klapod je zpět, poznejte osobnosti Kladna, Vránu našli v hospodě

 18. zprávy

  Vyhrajte se Zooparkem Zájezd, unikátní dokument stojí za zhlédnutí

 19. pozvánka

  Den země Kladno oslaví v Zahradě Kladenského zámku

 20. video

  Záchranářská ulička neboli ulička pro život, její zneužití je porušením zákona