SAMK
ČSAD KLADNO
 • Restaurace Sleťák
 • Farmářské trhy
 • SOU a SOŠ Kladno

V Kladně se senioři po koronavirové pandemii zase začnou scházet

Úterý, 21. června 2022 07:30

Nemohli společně cvičit, vzdělávat se ani zajít na kávu. Pandemie koronaviru výrazně ovlivnila životy aktivních důchodců, kteří se sdružují v projektu Kladno seniorům. Pohybové i vzdělávací aktivity se přesunuly do online prostředí, ve kterém se senioři rychle rozkoukali. Osobní kontakt ale citelně chyběl. Teď se projekt vrací k běžnému chodu.

V Kladně se senioři po koronavirové pandemii zase začnou scházet (Foto: SAMK)

„Už bylo načase, všem se ohromně ulevilo,“ říká koordinátorka Jitka Kopernická, která musela v reakci na omezení plynoucí z pandemické situace řešit nečekané starosti. Většinu lekcí, ať už pohybových nebo vzdělávacích, společně s kolegy během několika dní formou živého vysílání přenesla na sociální sítě a stejnou flexibilitu ukázali i senioři, kteří se s moderními technologiemi zakrátko sžili, ačkoli se jim třeba do té doby bránili. Tolik asi jediné „pozitivum“, které situace přinesla. Internet není všelék a bez vzájemné interakce to zkrátka není ono.

„Sociální kontakty jsou nenahraditelné, to jsme viděli na dětech, které zůstaly na distanční výuce. U seniorů, kteří často žijí sami, to platí dvojnásob. Účastníci našeho projektu si za deset let jeho fungování vytvořili stálé vazby. Jsou to party, pro které cvičením v tělocvičně aktivita nekončí. Společně si dají kávu, posedí, popovídají si. Teď to skoro dva roky nebylo možné. Není divu, že jsme se na prvních lekcích po návratu k standardnímu fungování tak vřele vítali,“ vypráví Kopernická, podle níž projekt letos na jaře najel takřka do starých kolejí. Zaznamenala sice nepatrný úbytek účastníků, ale výhledově počítá naopak s rozšířením nabídky aktivit, a tím i kapacity.

„Je pravda, že se nám někteří účastníci zatím nevrátili. Mnozí trpí chronickými onemocněními, a tak mají z případné nákazy stále velký respekt. Úbytek je ale nepatrný, naopak registrujeme nové zájemce,“ bilancuje Kopernická a prozrazuje plánované novinky: „Chtěli bychom programovou nabídku rozšířit o lekce tenisu či badmintonu a také přidat pravidelné kurzy nordic walkingu, který považuji za jednu z nejvhodnějších pohybových aktivit pro seniory.“

Některé z novinek se snad podaří nastartovat už na podzim. V létě projekt funguje v prázdninovém módu. Omezené jsou vzdělávací akce ve středisku volného času Labyrint, sportovní činnosti jsou soustředěny spíše do jednorázových akcí, na které ve zbytku roku není prostor. Oblíbený je například srpnový turnaj v pétanque.

Vrcholem roku je pak Seniorský pětiboj, který se letos na Sletišti uskuteční 22. září. Skládá se z běhu na 40 metrů, vrhu koulí, hodu oštěpem, skoku dalekého a 400 metrů chůze nordic walking stylem. Tradičně se jej účastní přes padesát seniorek a seniorů a výrazný pokles nenastal ani v posledních dvou „koronavirových“ ročnících. Přihlášky je možné podat do 12. září. K dispozici jsou na vrátnici Kladenské sportovní haly.

Projekt Kladno seniorům už deset let vytváří vhodné podmínky pro trávení volného času, nabízí zájmové aktivity a činnosti, které rozvíjejí chuť pečovat o své tělo a mysl v pokročilejším věku. Aktivity jsou vedeny odbornými pracovníky, pedagogy a specializovanými lektory. Projektu se mohou účastnit všichni, kdo pobírají starobní důchod. Více informací najdete na webových stránkách www.kladnoseniorum.cz.  



 1. krimi

  Kladenští strážníci hlídají Bažantnici před pytláky a chrání majetek

 2. pozvánka

  Zoopark Zájezd navštíví v sobotu pohádkové bytosti

 3. pozvánka

  Den zdraví v kladenské nemocnici se uskuteční ve čtvrtek

 4. zprávy

  Studenti kladenské zdrávky se podívali do německého plastinária v Gubenu

 5. foto

  Budova kladenského gymnázia je opáskovaná, řidiči přeparkujte si, chodci pozor

 6. zprávy

  Řidiči pozor! Na trase Kladno-Slaný narazíte na dopravní komplikace

 7. zprávy

  Kladenské trhy ve středu nebudou s ohledem na počasí

 8. krimi

  Pomozte policii ztotožnit muže, vybral peníze ukradenou kartou

 9. sport

  V Kladně se hokejová mládež sjednocuje, aby byla zase úspěšná

 10. video

  Na Sletišti se v neděli odehrál další dětský den, podívejte se na video

 11. krimi

  Vážnou dopravní nehodu na obchvatu Slaného nepřežili dva lidé

 12. krimi

  Řidiči pozor! Prozradíme vám, kde v Kladně tento týden měří policie rychlost

 13. video

  Atletický stadion ve Slaném se proměnil v den dětských radostí

 14. pozvánka

  Poradíme vám, kde tento týden můžete fandit kladenským sportovcům

 15. povidka

  Muzejnice Hana doporučuje ka ve Slaném zajít za zábavou a poučením

 16. foto

  FOTO: Středočeští hasiči zachránili leguána z koruny stromu

 17. zprávy

  Kraj přispěje na obnovu přivaděče pitné vody do Kladna

 18. zprávy

  Den dětského úsměvu bude už po čtrnácté na kladenském Sletišti

 19. zprávy

  Dětský den ve Slaném bude plný sportu a zábavy

 20. zprávy

  O žáky SOŠ a SOU Kladno z náměstí Edvarda Beneše je zájem