SAMK
ČSAD KLADNO
 • Restaurace Sleťák
 • Farmářské trhy
 • SOU a SOŠ Kladno

Slaný má své rekordmany v chůzi

Pátek, 17. června 2022 07:43

Na začátku všeho byla výzva 10000 kroků. Ta zaujala slánského podnikatele, majitele oblíbeného rychlého občerstvení Bakos, Jiřího Kose. Sportovní výkon se mu natolik zalíbil, že v příštím ročníku k sobě přizval dalšího Slaňáka, šéfa známé realitní kanceláře Minor, Zdeňka Čablu. Ten postavil svůj tým a začalo se pravidelně chodit. Sám leader dokázal denně ujít okolo 70 kilometrů. Výsledkem měsíčního snažení pak byla odměna v podobě prvního místa v celé této celorepublikové soutěži.

Foto: KL

Chůze je nejpřirozenějším lidským pohybem. Proto je výzva 10000 kroků určena pro všechny. Její snahou je, aby lidé zařadili chůzi nebo běh mezi své každodenní činnosti a udělali tak něco pro své zdraví. Cílem projektu je zase motivovat k pravidelné aktivitě vykonané po svých vlastních nohou, a to alespoň po dobu jednoho měsíce. Aktivitu je možné monitorovat na jakémkoliv zařízení a následně ji v podobě printscreenu nahrát do svého profilu. Každý kilometr je pak bodově ohodnocen, přičemž je zohledněn věk a hmotnost každého účastníka.

Slánského sportovce a podnikatele, Zdeňka Čablu, výzva 10000 kroků zaujala natolik, že postavil vlastní tým, složený z kamarádů, rodinných příslušníků i svých zaměstnanců a celý letošní duben strávili doslova na nohou. „Není to o tom, co tělo zvládne, je to o tom, co mu hlava dovolí,“ podotkl šestašedesátiletý vitální Zdeněk Čabla, který dokázal díky své vytrvalosti nachodit za jeden měsíc 2125 kilometrů. Každý den tomu totiž věnoval 12 hodin svého času. Jeho neuvěřitelné sportovní výkony byly záhadou i pro samotné pořadatele, proto jeden z rozhodčích vyrazil do slánského lesoparku Háje, aby se na vlastní kůži přesvědčil o tom, jak Čabla hltá denní dávky chůze. Ovšem tempo pro něj bylo zřejmě natolik velké, že po pětatřiceti kilometrech kontrolu vzdal a nechal slánského podnikatele, aby svou denní porci kroků došel sám.

Tým chodců, s názvem Slaný sobě, táhl dopředu také Jiří Kos. Ten dokázal nachodit 1697 kilometrů. K chůzi přivedl i svého sedmiletého syna Kubu, alias Banánka. Ten zvítězil v dětské kategorii 6-18 let již vloni v říjnu a všechny děti bezkonkurenčně převálcoval i letos. Není se co divit, jeho denní průměr 21 kilometrů mu mohou závidět i mnozí dospělí. Co je podstatné, Kubovi se podařilo díky chůzi během jednoho roku zbavit své nadváhy, nastavit pravidelný životní režim a zvednout si sebevědomí. Za zmínku jistě stojí i sportovní výkon Pavla Faita, který trpí Parkinsonovou chorobou a i přes to, dokázal ujít úctyhodných 1142 kilometrů.

Nezahálel však ani zbytek týmu. Jeho členové dokázali v jednom dni do svých nohou napumpovat až 60 kilometrů. Dubnové výzvy se zúčastnilo 13000 lidí a 1200 týmů. Slaňáci svými celkovými výsledky v této konkurenci doslova ovládli kategorie týmů na lokální i celorepublikové úrovni.

Z leva: Pavlína Veselá, Zdeněk Čablo, Edita Kaiserová, Jiří Kos, Pavel Faik, Monika Kosová. V popředí: Jakub Kos nejmladší


 1. krimi

  Kladenští strážníci hlídají Bažantnici před pytláky a chrání majetek

 2. pozvánka

  Zoopark Zájezd navštíví v sobotu pohádkové bytosti

 3. pozvánka

  Den zdraví v kladenské nemocnici se uskuteční ve čtvrtek

 4. zprávy

  Studenti kladenské zdrávky se podívali do německého plastinária v Gubenu

 5. foto

  Budova kladenského gymnázia je opáskovaná, řidiči přeparkujte si, chodci pozor

 6. zprávy

  Řidiči pozor! Na trase Kladno-Slaný narazíte na dopravní komplikace

 7. zprávy

  Kladenské trhy ve středu nebudou s ohledem na počasí

 8. krimi

  Pomozte policii ztotožnit muže, vybral peníze ukradenou kartou

 9. sport

  V Kladně se hokejová mládež sjednocuje, aby byla zase úspěšná

 10. video

  Na Sletišti se v neděli odehrál další dětský den, podívejte se na video

 11. krimi

  Vážnou dopravní nehodu na obchvatu Slaného nepřežili dva lidé

 12. krimi

  Řidiči pozor! Prozradíme vám, kde v Kladně tento týden měří policie rychlost

 13. video

  Atletický stadion ve Slaném se proměnil v den dětských radostí

 14. pozvánka

  Poradíme vám, kde tento týden můžete fandit kladenským sportovcům

 15. povidka

  Muzejnice Hana doporučuje ka ve Slaném zajít za zábavou a poučením

 16. foto

  FOTO: Středočeští hasiči zachránili leguána z koruny stromu

 17. zprávy

  Kraj přispěje na obnovu přivaděče pitné vody do Kladna

 18. zprávy

  Den dětského úsměvu bude už po čtrnácté na kladenském Sletišti

 19. zprávy

  Dětský den ve Slaném bude plný sportu a zábavy

 20. zprávy

  O žáky SOŠ a SOU Kladno z náměstí Edvarda Beneše je zájem