ČSAD KLADNO
 • Rebuy Stars
 • Ples města Kladna
 • Den otevřených dveří

Slaný má své rekordmany v chůzi

Pátek, 17. června 2022 07:43

Na začátku všeho byla výzva 10000 kroků. Ta zaujala slánského podnikatele, majitele oblíbeného rychlého občerstvení Bakos, Jiřího Kose. Sportovní výkon se mu natolik zalíbil, že v příštím ročníku k sobě přizval dalšího Slaňáka, šéfa známé realitní kanceláře Minor, Zdeňka Čablu. Ten postavil svůj tým a začalo se pravidelně chodit. Sám leader dokázal denně ujít okolo 70 kilometrů. Výsledkem měsíčního snažení pak byla odměna v podobě prvního místa v celé této celorepublikové soutěži.

Foto: KL

Chůze je nejpřirozenějším lidským pohybem. Proto je výzva 10000 kroků určena pro všechny. Její snahou je, aby lidé zařadili chůzi nebo běh mezi své každodenní činnosti a udělali tak něco pro své zdraví. Cílem projektu je zase motivovat k pravidelné aktivitě vykonané po svých vlastních nohou, a to alespoň po dobu jednoho měsíce. Aktivitu je možné monitorovat na jakémkoliv zařízení a následně ji v podobě printscreenu nahrát do svého profilu. Každý kilometr je pak bodově ohodnocen, přičemž je zohledněn věk a hmotnost každého účastníka.

Slánského sportovce a podnikatele, Zdeňka Čablu, výzva 10000 kroků zaujala natolik, že postavil vlastní tým, složený z kamarádů, rodinných příslušníků i svých zaměstnanců a celý letošní duben strávili doslova na nohou. „Není to o tom, co tělo zvládne, je to o tom, co mu hlava dovolí,“ podotkl šestašedesátiletý vitální Zdeněk Čabla, který dokázal díky své vytrvalosti nachodit za jeden měsíc 2125 kilometrů. Každý den tomu totiž věnoval 12 hodin svého času. Jeho neuvěřitelné sportovní výkony byly záhadou i pro samotné pořadatele, proto jeden z rozhodčích vyrazil do slánského lesoparku Háje, aby se na vlastní kůži přesvědčil o tom, jak Čabla hltá denní dávky chůze. Ovšem tempo pro něj bylo zřejmě natolik velké, že po pětatřiceti kilometrech kontrolu vzdal a nechal slánského podnikatele, aby svou denní porci kroků došel sám.

Tým chodců, s názvem Slaný sobě, táhl dopředu také Jiří Kos. Ten dokázal nachodit 1697 kilometrů. K chůzi přivedl i svého sedmiletého syna Kubu, alias Banánka. Ten zvítězil v dětské kategorii 6-18 let již vloni v říjnu a všechny děti bezkonkurenčně převálcoval i letos. Není se co divit, jeho denní průměr 21 kilometrů mu mohou závidět i mnozí dospělí. Co je podstatné, Kubovi se podařilo díky chůzi během jednoho roku zbavit své nadváhy, nastavit pravidelný životní režim a zvednout si sebevědomí. Za zmínku jistě stojí i sportovní výkon Pavla Faita, který trpí Parkinsonovou chorobou a i přes to, dokázal ujít úctyhodných 1142 kilometrů.

Nezahálel však ani zbytek týmu. Jeho členové dokázali v jednom dni do svých nohou napumpovat až 60 kilometrů. Dubnové výzvy se zúčastnilo 13000 lidí a 1200 týmů. Slaňáci svými celkovými výsledky v této konkurenci doslova ovládli kategorie týmů na lokální i celorepublikové úrovni.

Z leva: Pavlína Veselá, Zdeněk Čablo, Edita Kaiserová, Jiří Kos, Pavel Faik, Monika Kosová. V popředí: Jakub Kos nejmladší


 1. zprávy

  Soutěž o nelevné rodiné vstupenky do Lumina parku

 2. zprávy

  Kladenská energetika přehledně v městském newsletteru

 3. zprávy

  Do Hornického skanzenu Mayrau se vrací Masopust

 4. zprávy

  Kemp vítězů míří opět do města Slaný za podpory olympioniků

 5. krimi

  Viditelnost v provozu je letošní téma akce Besipu a slánských strážníků

 6. zprávy

  Ve středních Čechách se rozjedou masopustní reje

 7. foto

  Kladenští Rytíři si pozvali na svůj led klub Miners

 8. krimi

  Kladenští strážníci předali spravedlnosti tři osoby v pátrání

 9. sport

  Ledovou plochu v Kladně pod otevřeným nebem můžete navštívit do konce ledna

 10. pozvánka

  V Kladně se chystá vernisáž výstavy Jindřicha Štreita

 11. krimi

  V jednom dni zastavili kladenští strážníci hned dvakrát mladíka s drogou v těle

 12. zprávy

  Zdravotní sestra je nedostatková. Kladenská nemocnice nabízí až půl milionu za nástup

 13. zprávy

  V únoru máte poslední možnost navštívit Lumina Park, svět statisíců světýlek

 14. sport

  Divadlo ve Slaném bylo opět dějištěm ocenění sportovců roku

 15. zprávy

  Kladensko zasypal první letošní sníh. Silničáři vyjeli se vším, co mají k dispozici

 16. pozvánka

  Poradíme vám, kde tento týden můžete fandit kladenským sportovcům

 17. zprávy

  Udělte svůj hlas osobnostem Středočeského kraje nominovaným na Cenu hejtmanky 2022

 18. zprávy

  Dan hledá nový domov, pomůžete mu?

 19. zprávy

  Slánské muzeum věnovalo vzpomínku svému významnému občanovi

 20. foto

  Další netradiční den otevřených dveří na SOŠ a SOU, Kladno, náměstí E. Beneše