ČSAD KLADNO
  • Kladno
  • Rebuy Stars
  • Den otevřených dveří

Kladenští závodní cyklisté jsou ve skvělé formě

Středa, 15. června 2022 08:33

Jaro zastihlo kladenské cyklisty ve skvělé formě a již dnes je jasné, že letošní medailová sklizeň výrazně převýší tu loňskou a předloňskou. Jen za minulý víkend, sklízeli závodníci Velo Akademie Kladno, ve věku do 14 let medaile na třech různých závodech.

Foto: Velo Akademie Kladno

Jára Jirka vyhrál silniční časovku na 26 kilometrů, Jindra Kohout byl v sobotu druhý v Klatovech na Mistrovství Západočeského kraje a vyhrál v Praze Bike Ranch Cup, který v kategorii starších žáků vyhrál další Kladeňák Štěpán Zazvonil. Jindra bral ještě v úterý stříbro na silničním kritériu v Plzni, vyhrál před týdnem Ústecký pohár Elimon Cup a v Českém poháru horských kol vybojoval osmé místo, když byl druhý ve své věkové kategorii. Antonín Čtrnáctý byl v sobotu na silničním poháru třináctý, což také není vůbec zlé. V Ústí sbírali před týdnem medaile ještě Václav Frolík, Jaroslav Jirka, Jan Jirka a Štěpán Zazvonil. Je toho zkrátka na kontě kladenských cyklistů za pouhé dva víkendy hodně. Prach už sedl na stříbrnou a bronzovou medaili z Mistrovství Středočeského kraje, které se jelo před měsícem.

„Myslím, že se nám vyplácí vytrvalost a trpělivost,“ říká trenér Velo Akademie Martin Raufer. „Vstup do sezony jsme neuspěchali, hodně jsme pracovali přes zimu v tělocvičně, jezdili jsme na běžkách, pravidelně jsme honili kondici při běhu a dělali jsme i lekce na lezecké stěně. Nechceme, aby děti byly jednostranně přetížené. Vše, co podnikáme nyní, bereme jen jako přípravu pro opravdový sport v dospělém věku a opravdový život. Zatím je to hra. Ale příjemná. A medaile jsou pro děti dobrou motivací a odměnou,“ dodal Martin Raufer.

Velo Akademie se v mnoha směrech dotýká svých limitů, je zřejmé, že Traily Mayrau, které ještě nejsou oficiálně otevřené, už dnes nepostačují nárokům tréninku závodníků, technické pasáže jsou příliš snadné a je potřeba obrovské množství dobrovolnické práce i nějaké investice. Kupříkladu rockgarden s velkými kameny zde není vůbec a tak je zvládání techniky ve sjezdech největší slabinou kladenských cyklistů. To je ale budoucnost, současnost míří k Mistrovstvím České republiky, dalším závodům a prázdninovým táborům. Stále větší prostor začne s postupem sezony dostávat silniční cyklistika a příprava na podzimní cyklokrosy.

„Teď bychom ale dětem nejraději naordinovali dětské tábory, pobyty u babiček, nějaké té moře, zkrátka pár týdnů odpočinek od kola,“ říká trenér Velo Akademie. Tréninky ale pokračují i o prázdninách, užší skupina dětí se bude připravovat na národní mistrovství, těm ostatním zpříjemní léto příměstský cyklotábor v Kladně a pobytový cyklotábor v Jizerských horách.