ČSAD KLADNO
  • Kladno
  • Rebuy Stars
  • Den otevřených dveří

Ve Slaném vytáhnou obří slánku pod širou oblohu

Sobota, 11. června 2022 07:14

Plně funkční slánku v roce 2012 vyrobila parta místních nadšenců a poskytla ji městu, aby ji vystavilo v Infocentru pod Velvarskou bránou, kde si ji může každý návštěvník vyzkoušet. V pondělí bude tento exponát vytažen na Masarykovo náměstí, aby prošel údržbou a propagačním fotografováním.

Ve Slaném vytáhnou obří slánku pod širou oblohu (Foto: KL)

Zatím největší známá funkční slánka na světě, která je trvale součástí sbírky několika tisíc slánek z celého světa, po mnoha letech vyjede na náměstí města Slaného, aby na ni byla provedena údržba. Zájemci ji mohou pod širou oblohou spatřit na Masarykově náměstí od 15.40 hodin. Ovšem jen na několik krátkých okamžiků.

Slánka obsahuje 40 kilo soli a její výroba trvala zhruba tři týdny. Její váha se pohybuje okolo 200 kilogramů bez náplně a je vyrobená ze slepených OSB desek, které se následně vysoustružili do požadovaného tvaru. Slánka má také bajonetový uzávěr na víku. K manipulaci je využit sklápěcí mechanismus a kovový rám na kolečkách.

Kuriozitou na celé slánce je, že v sobě skrývá tajnou schránku, do které všichni, jenž se na její výrobě podíleli, ukryli nějaký artefakt.