ČSAD KLADNO
  • Kladno
  • Rebuy Stars
  • Den otevřených dveří

Ve Slaném byla zahájena venkovní sochařská výstava

Sobota, 28. května 2022 06:55

Ve Slaném se představují práce vytvořené v sochařských ateliérech Akademie výtvarných umění v Praze vedených Vojtěchem Míčou a Lukášem Rittsteinem. Venkovní výstava nese název „Narovnám záda, prorazím strop“.

Ve Slaném byla zahájena venkovní sochařská výstava (Foto: Pavel Varvařovský)

Umění, které je ve městě k vidění, představuje ředitel muzea Jan Čečrdle: „Na letošní venkovní sochařské výstavě ve Slaném se představuje celkem čtrnáct současných českých umělců. Někteří jsou již veřejnosti dobře známí, někteří jsou nedávnými absolventy a někteří teprve studenty různých sochařských ateliérů Akademie výtvarných umění v Praze – nejprestižnější výtvarné školy v České republice. Umělci ve Slaném nabízejí ukázky své tvorby z posledních let. Jedná se tedy o velmi aktuální české umění, které již nemusí být jen ozdobou, estetickým objektem, ale reaguje například na aktuální společenské otázky, nabízí nové kontexty a vůbec vybízí k zamyšlení. I když se na první pohled nemusí každému všechna díla líbit, žijeme přece ve svobodné zemi a svoboda uměleckého projevu do naší země určitě patří. Pokud se Vám některá díla nezamlouvají, žádáme jen o trochu tolerance – vždyť i tato výstava je jen dočasná. Zatím jsem se však setkal s převážně pozitivními reakcemi. Ještě doplním, že velká část děl byla již v nedávné době vystavena v jiných českých městech, včetně historického centra Prahy, kde jsou lidé na podobné akce více zvyklí. Snad podobné porozumění nalezneme i ve Slaném.“

Akademii výtvarných umění v Praze propojil s muzeem místostarosta Radek Vondráček: „Na začátku jsme oslovili historičku umění a kurátorku Pavlínu Morganovou, která je prorektorkou pro umění, vědu a rozvoj Akademie výtvarných umění v Praze a vedoucí VVP AVU. Můj záměr byl, po výstavách etablovaných výtvarníku typu Čestmíra Sušky či Václava Fialy, dát prostor i novým nadějím české sochařské scény. Řada z těchto studentů už v tuto chvíli úspěšně realizuje svá díla v České republice, ale i v zahraničí. Chtěli jsme dát obyvatelům města možnost seznámit se s pracemi těch, kteří možná budou v budoucnu udávat směr ve výtvarném umění veřejného prostoru. Výstavu připravil, mimo jiné, i odbor kultury a památkové péče a dotací podpořil Středočeský kraj.”