ČSAD KLADNO
 • Vánoce Kladno
 • Den otevřených dveří
 • Práce ve Slaném

Ve Slaném se za pár dní otevře zrekonstruovaný aquapark

Pátek, 27. května 2022 07:12

Téměř po osmi měsících rekonstrukcí se obyvatelé Slaného dočkají znovuotevření oblíbené plavecké haly a jejího zázemí. Termín je naplánovaný na 4. června od 14. hodin. Předmětem oprav byly energetické úspory a zlepšení funkčnosti a vzhledu některých komponentů haly.

Ve Slaném se za pár dní otevře zrekonstruovaný aquapark (Foto: KL)

Plány počítaly s dodatečným zateplením střechy a s kompletní výměnou prosklených fasád, schodiště k tobogánu i vzduchotechniky pro prostor plavecké haly. Nový kabát měl dostat podhled haly včetně osvětlení. Původně se předpokládalo, že se ukončí veškeré práce v polovině dubna. Ale v průběhu stavby došlo k odhalení některých závad, které se musely řešit obratem, a termín otevření se o několik týdnů posunul. Cena rekonstrukce dvaadvacet let starého aquaparku se tak navýšila o zhruba pět miliónů korun a celkem je vyčíslena na 31 500 000 korun. Na energetické úspory se podařilo získat dotaci zhruba šest miliónů korun z programu OPPIK.

Staveniště se předávalo 20. října 2021 a otevřít se měl aquapark už v polovině dubna. Při plánovaném zateplení střechy se zjistilo, že původní parotěsná zábrana již neplní svou funkci. Jednatel společnosti Radek Hlavatý, to upřesňuje: „Parotěs na střeše neplnil funkci, jak měl. Z toho důvodu bylo přibližně 70 procent vaty vlhké. Původní záměr projektanta, že se pouze přidá vata na tu stávající, v tu chvíli už neplatil. Musel se instalovat kompletně nový parotěs a nevyhovující vata byla nahrazena novou.“

Dále došlo k výměně skel v bočních prosklených stranách aquaparku. Nová trojskla jsou izolačně mnohem komfortnější. V době chladného a větrného počasí nepocítí návštěvníci chlad u oken. Mléčná skla, směrem k tribuně, zajišťují větší soukromí u bazénu. Současně došlo k výměně prosklených dveří do zahrady aquaparku.

Nová vzduchotechnika se v původním projektu řešila pouze pro prostor plavecké haly. V průběhu rekonstrukce se ale testovala i jednotka, která má na starosti šatny. Závěr byl jednoznačný. Jednotka byla v havarijním stavu, neplnila už svůj účel, nedokázala dostatečně vyměňovat vzduch. Využilo se tedy toho, že jsou volné transportní cesty a vše se vyměnilo při jednom. „Je dobře, že se to vše udělalo současně, i za cenu posunutí otevření aquaparku. Nové jednotky pracují s rekuperací a s mnohem vyšší účinností, než původní, které tady byly přes dvacet let. Nedostačující výměna vzduchu v šatnách by nás mohla vystavit riziku omezení provozu aquaparku ze strany Krajské hygienické stanice Středočeského kraje. A kdybychom to řešili až třeba za rok nebo za dva, bylo by to nákladnější a těžko by se hledala cesta, kudy tam nové jednotky dostat,“ vysvětluje místostarosta Radek Vondráček.

Další zdržení způsobil prosklený vstup do tobogánu na střeše aquaparku. Celý nosný prvek byl velmi zkorodovaný. Bylo potřeba ho celý vyměnit a nově vyvařit do ocelové konstrukce. Následně proběhlo kompletní repasování konstrukce vstupu do tobogánu, kdy byly opět instalovány nové trojskla.

„Návštěvníkům udělá určitě radost nové schodiště k tobogánu, které už bylo hodně zkorodované, říká Radek Vondráček a dodává, že významným prvkem, který také lidé ocení, je kompletně zrekonstruovaný podhled nad bazénem. Právě demontáž podhledu odhalila další korozi, tentokrát samotné ocelové konstrukce. Po domluvě s Odborem správy majetku došlo, nad původní plán, i k její rekonstrukci.

Radek Hlavatý, přidává podrobnější informace k novému osvětlení v podhledech: „Původní osvětlení stropu nebylo úplně šťastně řešené, byla tam světla, která byla určena do tohoto prostředí, ale nemyslelo se na údržbu. Když nějaká výbojka praskla, muselo se to složitě řešit stavbou lešení, pomalu i z vody a během nočních hodin se to tam muselo opravovat. Nová světla řeší vše, vypadají velmi dobře a navíc i z provozního hlediska je to posun dopředu.“ V plánu prací bylo potřeba počítat i s deseti dny pro napouštění bazénu.

Nad rámec projektu se ještě vyměnily plastové oblouky spojující střechu aquaparku a fotbalové tribuny, které byly lety rozbité od krup.

„Pro návštěvníky je důležité, že po tak dlouhé době bude aquapark opět otevřený. I když to trvalo o něco déle, než jsme si plánovali. Zázemí by si ještě zasloužilo investici do původních šatních skříněk. Jednalo by se řádově o dvou milionovou investiční akci, plus bude výhledově potřeba vyřešit financování nového tubusu tobogánu. Ani jedno tedy není laciná záležitost. Bohužel objem nutných víceprací tyto další rekonstrukce neumožnil. Ale pevně věřím, že v krátkém horizontu se ještě dočkáme těchto dvou věcí,“ dodal Radek Vondráček.

Poslední úprava ceníku vstupného do aquaparku proběhla v roce 2018. Vlivem razantního zvýšení cen energií a ostatních provozních nákladů bude teď cena vstupného přibližně o 25 procent vyšší. Ale ve srovnání s aquaparky v okolí se stále jedná o nejpříznivější cenu. Umožňuje to právě fakt, že díky rekonstrukci se počítá s třetinovou úsporou tepla a tím se snížením původních nákladů na provoz. 1. pozvánka

  Adventní víkend s Mikulášem ve Slaném a nejen s ním

 2. pozvánka

  Mikuláš na koni, oblíbený vláček, bruslení nebo čerti na Mayrovce

 3. sport

  Proč nejít fandit Kanonýrům Kladno, už zítra potkáte i Mikuláše a možná vyhrajete v tombole

 4. foto

  FOTO: V kladenském nákupním centru se sportovalo již potřetí

 5. foto

  V Kladenské sportovní hale se uskutečnil Sportovní den mládeže

 6. krimi

  Policie v Kladné hledá zloděje, který odcizil dvacet pět tisíc korun

 7. video

  Kladenský muzikant Tauber vydal nový videoklip

 8. foto

  FOTO: V kladenském nákupním centru se sportovalo již potřetí

 9. info z radnice

  Voda v Kladně podraží minimálně, akcionáři našli kompromis

 10. pozvánka

  Do Zooparku Zájezd za čerty i vánočními tradicemi

 11. pozvánka

  Projít peklem až do nebe, to se dá zažít jen na Mayrau

 12. zprávy

  Středočeská záchranka pokračuje v trendu pravidelné obměny vozového parku

 13. foto

  Zcela zaplněný sál kina Sokol v Kladně byl místem galavečera sportovců z klubu Miners

 14. sport

  Poradíme vám, kde tento týden můžete fandit kladenským sportovcům

 15. zprávy

  Celý prosinec bude kladenským centrem jezdit vánoční vláček

 16. foto

  V Zahradě Kladenského zámku najdete skřítkovo údolí

 17. foto

  Kladno tentokrát pojalo rozsvícení svého stromu naprosto neopakovatelně

 18. krimi

  Víme, kde policisté tento týden budou v Kladně měřit rychlost

 19. foto

  Tradiční BUDIŽ SVĚTLO opět zaznělo na zaplněném slánském náměstí

 20. foto

  V Knovízi jsou s čerty žerty, akce sklízí úspěch