ČSAD KLADNO
 • Farmářské trhy
 • Kladno
 • Rebuy Stars

Ve Slaném se za pár dní otevře zrekonstruovaný aquapark

Pátek, 27. května 2022 07:12

Téměř po osmi měsících rekonstrukcí se obyvatelé Slaného dočkají znovuotevření oblíbené plavecké haly a jejího zázemí. Termín je naplánovaný na 4. června od 14. hodin. Předmětem oprav byly energetické úspory a zlepšení funkčnosti a vzhledu některých komponentů haly.

Ve Slaném se za pár dní otevře zrekonstruovaný aquapark (Foto: KL)

Plány počítaly s dodatečným zateplením střechy a s kompletní výměnou prosklených fasád, schodiště k tobogánu i vzduchotechniky pro prostor plavecké haly. Nový kabát měl dostat podhled haly včetně osvětlení. Původně se předpokládalo, že se ukončí veškeré práce v polovině dubna. Ale v průběhu stavby došlo k odhalení některých závad, které se musely řešit obratem, a termín otevření se o několik týdnů posunul. Cena rekonstrukce dvaadvacet let starého aquaparku se tak navýšila o zhruba pět miliónů korun a celkem je vyčíslena na 31 500 000 korun. Na energetické úspory se podařilo získat dotaci zhruba šest miliónů korun z programu OPPIK.

Staveniště se předávalo 20. října 2021 a otevřít se měl aquapark už v polovině dubna. Při plánovaném zateplení střechy se zjistilo, že původní parotěsná zábrana již neplní svou funkci. Jednatel společnosti Radek Hlavatý, to upřesňuje: „Parotěs na střeše neplnil funkci, jak měl. Z toho důvodu bylo přibližně 70 procent vaty vlhké. Původní záměr projektanta, že se pouze přidá vata na tu stávající, v tu chvíli už neplatil. Musel se instalovat kompletně nový parotěs a nevyhovující vata byla nahrazena novou.“

Dále došlo k výměně skel v bočních prosklených stranách aquaparku. Nová trojskla jsou izolačně mnohem komfortnější. V době chladného a větrného počasí nepocítí návštěvníci chlad u oken. Mléčná skla, směrem k tribuně, zajišťují větší soukromí u bazénu. Současně došlo k výměně prosklených dveří do zahrady aquaparku.

Nová vzduchotechnika se v původním projektu řešila pouze pro prostor plavecké haly. V průběhu rekonstrukce se ale testovala i jednotka, která má na starosti šatny. Závěr byl jednoznačný. Jednotka byla v havarijním stavu, neplnila už svůj účel, nedokázala dostatečně vyměňovat vzduch. Využilo se tedy toho, že jsou volné transportní cesty a vše se vyměnilo při jednom. „Je dobře, že se to vše udělalo současně, i za cenu posunutí otevření aquaparku. Nové jednotky pracují s rekuperací a s mnohem vyšší účinností, než původní, které tady byly přes dvacet let. Nedostačující výměna vzduchu v šatnách by nás mohla vystavit riziku omezení provozu aquaparku ze strany Krajské hygienické stanice Středočeského kraje. A kdybychom to řešili až třeba za rok nebo za dva, bylo by to nákladnější a těžko by se hledala cesta, kudy tam nové jednotky dostat,“ vysvětluje místostarosta Radek Vondráček.

Další zdržení způsobil prosklený vstup do tobogánu na střeše aquaparku. Celý nosný prvek byl velmi zkorodovaný. Bylo potřeba ho celý vyměnit a nově vyvařit do ocelové konstrukce. Následně proběhlo kompletní repasování konstrukce vstupu do tobogánu, kdy byly opět instalovány nové trojskla.

„Návštěvníkům udělá určitě radost nové schodiště k tobogánu, které už bylo hodně zkorodované, říká Radek Vondráček a dodává, že významným prvkem, který také lidé ocení, je kompletně zrekonstruovaný podhled nad bazénem. Právě demontáž podhledu odhalila další korozi, tentokrát samotné ocelové konstrukce. Po domluvě s Odborem správy majetku došlo, nad původní plán, i k její rekonstrukci.

Radek Hlavatý, přidává podrobnější informace k novému osvětlení v podhledech: „Původní osvětlení stropu nebylo úplně šťastně řešené, byla tam světla, která byla určena do tohoto prostředí, ale nemyslelo se na údržbu. Když nějaká výbojka praskla, muselo se to složitě řešit stavbou lešení, pomalu i z vody a během nočních hodin se to tam muselo opravovat. Nová světla řeší vše, vypadají velmi dobře a navíc i z provozního hlediska je to posun dopředu.“ V plánu prací bylo potřeba počítat i s deseti dny pro napouštění bazénu.

Nad rámec projektu se ještě vyměnily plastové oblouky spojující střechu aquaparku a fotbalové tribuny, které byly lety rozbité od krup.

„Pro návštěvníky je důležité, že po tak dlouhé době bude aquapark opět otevřený. I když to trvalo o něco déle, než jsme si plánovali. Zázemí by si ještě zasloužilo investici do původních šatních skříněk. Jednalo by se řádově o dvou milionovou investiční akci, plus bude výhledově potřeba vyřešit financování nového tubusu tobogánu. Ani jedno tedy není laciná záležitost. Bohužel objem nutných víceprací tyto další rekonstrukce neumožnil. Ale pevně věřím, že v krátkém horizontu se ještě dočkáme těchto dvou věcí,“ dodal Radek Vondráček.

Poslední úprava ceníku vstupného do aquaparku proběhla v roce 2018. Vlivem razantního zvýšení cen energií a ostatních provozních nákladů bude teď cena vstupného přibližně o 25 procent vyšší. Ale ve srovnání s aquaparky v okolí se stále jedná o nejpříznivější cenu. Umožňuje to právě fakt, že díky rekonstrukci se počítá s třetinovou úsporou tepla a tím se snížením původních nákladů na provoz. 1. zprávy

  Hana doporučuje co zažít tento týden ve Slaném

 2. zprávy

  Situace s uprchlíky je na pováženou, mnoho jich přišlo s falešnýmy doklady

 3. zprávy

  V kladenské nemocnici se konal Den boje proti glaukomu

 4. zprávy

  Nová nafukovací sportovní hala za miliony vyroste ve Slaném pouze na dva dny

 5. zprávy

  Kladno se potýká s invazí vodních želv, zatím jen nepotvrzeně i s krokodýlem

 6. zprávy

  Vyjádření policie k příspěvkům o modré dodávce v oblasti kladenska na sociální síti

 7. zprávy

  Kino ve Slaném bylo svědkem Knihovnického klání

 8. zprávy

  V Kladně se loučili se zimou. Vynášeli Moranu

 9. zprávy

  V Kladně čtyři desítky odborníků řešili energetiku pro 21. století

 10. zprávy

  Na náměstí Starosty Pavla se vrátí farmářské trhy

 11. zprávy

  Kladenské listy rozdaly výhercům vstupenky do Hororověho cirkusu zdarma

 12. zprávy

  Velikonoční taneční zábava se soutěží o nejlepší nádivku bude ve Slaném

 13. zprávy

  Vyděšeného a vyčerpaného srnce strážníci převezli do záchranné stanice

 14. zprávy

  Kanonýři Kladno jsou ve finále. Jejich skvělá jízda pokračuje

 15. zprávy

  Noc s Andersenem zavítá také do dětského domova v Ledcích, kladenské a slánské knihovny

 16. zprávy

  Ptačí den v sobotu 1. dubna v ZOO Zájezd

 17. zprávy

  Víkendoví hříšníci kladenska. Čtyři muži řídili s platným zákazem řízení

 18. zprávy

  Vážení přátelé Kladenského zámku

 19. zprávy

  Zájezd na Jamajku se nekonal

 20. zprávy

  Anička v názorech rozděluje Slaňáky