SAMK TV Měsíční Kladno
ČSAD KLADNO KLAPOD
 • KLAPOD
 • Restaurace Sleťák
 • SOU a SOŠ Kladno

Ve Slaném se za pár dní otevře zrekonstruovaný aquapark

Pátek, 27. května 2022 07:12

Téměř po osmi měsících rekonstrukcí se obyvatelé Slaného dočkají znovuotevření oblíbené plavecké haly a jejího zázemí. Termín je naplánovaný na 4. června od 14. hodin. Předmětem oprav byly energetické úspory a zlepšení funkčnosti a vzhledu některých komponentů haly.

Ve Slaném se za pár dní otevře zrekonstruovaný aquapark (Foto: KL)

Plány počítaly s dodatečným zateplením střechy a s kompletní výměnou prosklených fasád, schodiště k tobogánu i vzduchotechniky pro prostor plavecké haly. Nový kabát měl dostat podhled haly včetně osvětlení. Původně se předpokládalo, že se ukončí veškeré práce v polovině dubna. Ale v průběhu stavby došlo k odhalení některých závad, které se musely řešit obratem, a termín otevření se o několik týdnů posunul. Cena rekonstrukce dvaadvacet let starého aquaparku se tak navýšila o zhruba pět miliónů korun a celkem je vyčíslena na 31 500 000 korun. Na energetické úspory se podařilo získat dotaci zhruba šest miliónů korun z programu OPPIK.

Staveniště se předávalo 20. října 2021 a otevřít se měl aquapark už v polovině dubna. Při plánovaném zateplení střechy se zjistilo, že původní parotěsná zábrana již neplní svou funkci. Jednatel společnosti Radek Hlavatý, to upřesňuje: „Parotěs na střeše neplnil funkci, jak měl. Z toho důvodu bylo přibližně 70 procent vaty vlhké. Původní záměr projektanta, že se pouze přidá vata na tu stávající, v tu chvíli už neplatil. Musel se instalovat kompletně nový parotěs a nevyhovující vata byla nahrazena novou.“

Dále došlo k výměně skel v bočních prosklených stranách aquaparku. Nová trojskla jsou izolačně mnohem komfortnější. V době chladného a větrného počasí nepocítí návštěvníci chlad u oken. Mléčná skla, směrem k tribuně, zajišťují větší soukromí u bazénu. Současně došlo k výměně prosklených dveří do zahrady aquaparku.

Nová vzduchotechnika se v původním projektu řešila pouze pro prostor plavecké haly. V průběhu rekonstrukce se ale testovala i jednotka, která má na starosti šatny. Závěr byl jednoznačný. Jednotka byla v havarijním stavu, neplnila už svůj účel, nedokázala dostatečně vyměňovat vzduch. Využilo se tedy toho, že jsou volné transportní cesty a vše se vyměnilo při jednom. „Je dobře, že se to vše udělalo současně, i za cenu posunutí otevření aquaparku. Nové jednotky pracují s rekuperací a s mnohem vyšší účinností, než původní, které tady byly přes dvacet let. Nedostačující výměna vzduchu v šatnách by nás mohla vystavit riziku omezení provozu aquaparku ze strany Krajské hygienické stanice Středočeského kraje. A kdybychom to řešili až třeba za rok nebo za dva, bylo by to nákladnější a těžko by se hledala cesta, kudy tam nové jednotky dostat,“ vysvětluje místostarosta Radek Vondráček.

Další zdržení způsobil prosklený vstup do tobogánu na střeše aquaparku. Celý nosný prvek byl velmi zkorodovaný. Bylo potřeba ho celý vyměnit a nově vyvařit do ocelové konstrukce. Následně proběhlo kompletní repasování konstrukce vstupu do tobogánu, kdy byly opět instalovány nové trojskla.

„Návštěvníkům udělá určitě radost nové schodiště k tobogánu, které už bylo hodně zkorodované, říká Radek Vondráček a dodává, že významným prvkem, který také lidé ocení, je kompletně zrekonstruovaný podhled nad bazénem. Právě demontáž podhledu odhalila další korozi, tentokrát samotné ocelové konstrukce. Po domluvě s Odborem správy majetku došlo, nad původní plán, i k její rekonstrukci.

Radek Hlavatý, přidává podrobnější informace k novému osvětlení v podhledech: „Původní osvětlení stropu nebylo úplně šťastně řešené, byla tam světla, která byla určena do tohoto prostředí, ale nemyslelo se na údržbu. Když nějaká výbojka praskla, muselo se to složitě řešit stavbou lešení, pomalu i z vody a během nočních hodin se to tam muselo opravovat. Nová světla řeší vše, vypadají velmi dobře a navíc i z provozního hlediska je to posun dopředu.“ V plánu prací bylo potřeba počítat i s deseti dny pro napouštění bazénu.

Nad rámec projektu se ještě vyměnily plastové oblouky spojující střechu aquaparku a fotbalové tribuny, které byly lety rozbité od krup.

„Pro návštěvníky je důležité, že po tak dlouhé době bude aquapark opět otevřený. I když to trvalo o něco déle, než jsme si plánovali. Zázemí by si ještě zasloužilo investici do původních šatních skříněk. Jednalo by se řádově o dvou milionovou investiční akci, plus bude výhledově potřeba vyřešit financování nového tubusu tobogánu. Ani jedno tedy není laciná záležitost. Bohužel objem nutných víceprací tyto další rekonstrukce neumožnil. Ale pevně věřím, že v krátkém horizontu se ještě dočkáme těchto dvou věcí,“ dodal Radek Vondráček.

Poslední úprava ceníku vstupného do aquaparku proběhla v roce 2018. Vlivem razantního zvýšení cen energií a ostatních provozních nákladů bude teď cena vstupného přibližně o 25 procent vyšší. Ale ve srovnání s aquaparky v okolí se stále jedná o nejpříznivější cenu. Umožňuje to právě fakt, že díky rekonstrukci se počítá s třetinovou úsporou tepla a tím se snížením původních nákladů na provoz. 1. zprávy

  Střednědobý strategický plán Města Slaný 2035 , zapojte se do jeho tvorby

 2. kultura

  Výstava v kladenské Galerii Cyrila Boudy je poctou Antonínu Raymondovi

 3. info z radnice

  Aktuální změna v uzavírkách ulic Kladna

 4. krimi

  Kladenští strážníci pomohli zadržet dalšího opilce za volantem, díky kamerovému systému

 5. krimi

  Pomozte v pátrání po zmizelých osobách, shánějí je příbuzní i policie

 6. zprávy

  S postupující opravou železniční trati budou uzavřeny ulice v Kladně

 7. info z radnice

  „Klapod“ je nový podcast Kladna, seznámí vás se zajímavými osobnostmi

 8. zprávy

  SOŠ a SOU Kladno Dubská dostane od Kraje 900 000 korun

 9. info z radnice

  Slaný získalo dotaci na novou kameru, pomáhá v sídlišti Na Dolíkách

 10. zprávy

  Uherský býk do Slaného přilákal tisíce lidí

 11. sport

  První porážka v lize. Kanonýři doma nestačili na Znojmo

 12. pozvánka

  Muzejnice Hana doporučuje kam ve Slaném zajít za zábavou a poučením

 13. pozvánka

  Vlastivědné muzeum ve Slaném zahajuje v úterý svou koncertní sezonu

 14. zprávy

  Poradíme vám, kde tento týden můžete fandit kladenským sportovcům

 15. krimi

  Kladenské policie hledá agresora snědé pleti, incident se stal na Sletišti

 16. zprávy

  Kraj rozdělí sedm milionů mezi 15 azylových domů

 17. sport

  Podpořte Kanonýry Kladno už dnes v zápasu proti Znojmu

 18. krimi

  Poznáváte muže na fotografii, oznamte to policii

 19. info z radnice

  Přechod na nový informační systém na jeden den uzavře Magistrát v Kladně

 20. krimi

  Slánský strážník pomohl zadržet hledanou osobu ve svém volnu