ČSAD KLADNO
 • Farmářské trhy
 • Kladno
 • Rebuy Stars

V Zooparku Zájezd mají novou unikátní výstavu fotografií chameleonů

Středa, 25. května 2022 09:44

Zoopark Zájezd chová a vystavuje největší kolekci chameleonů ve světových zoo. Nyní se díky tomu v zooparku rozhodli vytvořit další unikátní expozici. Jedná se o vzdělávací fotografickou výstavu, která se snaží na velkých fotografiích zaměstnanců a spřátelených fotografů představit obrovskou pestrost chameleonů.

V Zooparku Zájezd mají novou unikátní výstavu fotografií chameleonů (Foto: Lukáš Nekolný)

„Výstava umožňuje trochu jiný pohled na chameleony. Snažíme se poukázat na detaily, které ani při pohledu do našich terárií nemusí vždy vyniknout. Chameleony na fotografiích uvidíte leckdy v nadživotní velikosti, pěkně a můžete porovnat rozdíly jejich tvarů, barev, a to ať už mezi druhy, nebo i mezi příslušníky stejného druhu, třeba mezi samcem a samicí,“ uvádí Daniel Koleška, vedoucí oddělení vzdělávání a společně s kurátorem Jiřím Markem autor většiny fotografií.

Na fotografiích je zachyceno 27 druhů chameleonů. Na speciálních naučných panelech se navíc o chameleonech dozvíte základní informace a poznáte jejich největší „vychytávky“, k nimž patří oči, jazyk či schopnost barvoměny. Samostatná část je věnovaná chameleonům na Madagaskaru, který se pyšní největší druhovou pestrostí chameleonů na světě. „Tento ostrov je jedním z míst s nejvyšší druhovou rozmanitostí na celém světě, navíc s celou řadou druhů, které se nikde jinde nevyskytují, tedy s takzvanými endemity. Podobně jako v přírodě je i na naší výstavě víc než polovina druhů původním domovem právě na Madagaskaru. Dokonce i největší a nejmenší druh chameleonů žijí výlučně na tomto ostrově,“ zdůrazňuje Koleška.

Nejmenšími druhy jsou brokesie. Vůbec nejmenší druh, oficiálně popsaný teprve v roce 2021, měří v případě samce jen 22 milimetrů. V zooparku chované dva druhy brokesií jsou sice o něco větší, i tak ale miniaturní, takže je v teráriích lehce přehlédnete. Na nové foto výstavě je ale můžete spatřit ve velikosti několika desítek centimetrů, což je fascinující podívaná. „Protože chováme jak madagaskarské chameleony, tak oblíbené poloopice lemury, chceme i v rámci této výstavy upozornit na to, jakou pokladnicí tento ostrov je, a zároveň, že se potýká s odlesňováním a ztrátou klíčových biotopů pro druhy, které chováme a úspěšně odchováváme,“ doplňuje Koleška.

Zoopark Zájezd disponuje největší veřejně přístupnou kolekcí chameleonů na světě. Je otevřen každý den od 9 do 18 hodin. Nenajdete tam pouze chameleony, zoo chová celkem přes 100 druhů zvířat. Uvnitř areálu je i mnoho atrakcí pro děti, jako je velká vzduchová trampolína, dětské hřiště, naučná stezka nebo průchozí expozice s veverkami nebo králíky. V letošním roce by mělo dojít k významnému rozšíření zoo o jihoamerickou expozici, nové občerstvení a další dětské hřiště. Návštěvníci se tak mají stále na co těšit.  1. zprávy

  Hana doporučuje co zažít tento týden ve Slaném

 2. zprávy

  Situace s uprchlíky je na pováženou, mnoho jich přišlo s falešnýmy doklady

 3. zprávy

  V kladenské nemocnici se konal Den boje proti glaukomu

 4. zprávy

  Nová nafukovací sportovní hala za miliony vyroste ve Slaném pouze na dva dny

 5. zprávy

  Kladno se potýká s invazí vodních želv, zatím jen nepotvrzeně i s krokodýlem

 6. zprávy

  Vyjádření policie k příspěvkům o modré dodávce v oblasti kladenska na sociální síti

 7. zprávy

  Kino ve Slaném bylo svědkem Knihovnického klání

 8. zprávy

  V Kladně se loučili se zimou. Vynášeli Moranu

 9. zprávy

  V Kladně čtyři desítky odborníků řešili energetiku pro 21. století

 10. zprávy

  Na náměstí Starosty Pavla se vrátí farmářské trhy

 11. zprávy

  Kladenské listy rozdaly výhercům vstupenky do Hororověho cirkusu zdarma

 12. zprávy

  Velikonoční taneční zábava se soutěží o nejlepší nádivku bude ve Slaném

 13. zprávy

  Vyděšeného a vyčerpaného srnce strážníci převezli do záchranné stanice

 14. zprávy

  Kanonýři Kladno jsou ve finále. Jejich skvělá jízda pokračuje

 15. zprávy

  Noc s Andersenem zavítá také do dětského domova v Ledcích, kladenské a slánské knihovny

 16. zprávy

  Ptačí den v sobotu 1. dubna v ZOO Zájezd

 17. zprávy

  Víkendoví hříšníci kladenska. Čtyři muži řídili s platným zákazem řízení

 18. zprávy

  Vážení přátelé Kladenského zámku

 19. zprávy

  Zájezd na Jamajku se nekonal

 20. zprávy

  Anička v názorech rozděluje Slaňáky