ČSAD KLADNO
  • Vánoce Kladno
  • Den otevřených dveří
  • Práce ve Slaném

V Zooparku Zájezd mají novou unikátní výstavu fotografií chameleonů

Středa, 25. května 2022 09:44

Zoopark Zájezd chová a vystavuje největší kolekci chameleonů ve světových zoo. Nyní se díky tomu v zooparku rozhodli vytvořit další unikátní expozici. Jedná se o vzdělávací fotografickou výstavu, která se snaží na velkých fotografiích zaměstnanců a spřátelených fotografů představit obrovskou pestrost chameleonů.

V Zooparku Zájezd mají novou unikátní výstavu fotografií chameleonů (Foto: Lukáš Nekolný)

„Výstava umožňuje trochu jiný pohled na chameleony. Snažíme se poukázat na detaily, které ani při pohledu do našich terárií nemusí vždy vyniknout. Chameleony na fotografiích uvidíte leckdy v nadživotní velikosti, pěkně a můžete porovnat rozdíly jejich tvarů, barev, a to ať už mezi druhy, nebo i mezi příslušníky stejného druhu, třeba mezi samcem a samicí,“ uvádí Daniel Koleška, vedoucí oddělení vzdělávání a společně s kurátorem Jiřím Markem autor většiny fotografií.

Na fotografiích je zachyceno 27 druhů chameleonů. Na speciálních naučných panelech se navíc o chameleonech dozvíte základní informace a poznáte jejich největší „vychytávky“, k nimž patří oči, jazyk či schopnost barvoměny. Samostatná část je věnovaná chameleonům na Madagaskaru, který se pyšní největší druhovou pestrostí chameleonů na světě. „Tento ostrov je jedním z míst s nejvyšší druhovou rozmanitostí na celém světě, navíc s celou řadou druhů, které se nikde jinde nevyskytují, tedy s takzvanými endemity. Podobně jako v přírodě je i na naší výstavě víc než polovina druhů původním domovem právě na Madagaskaru. Dokonce i největší a nejmenší druh chameleonů žijí výlučně na tomto ostrově,“ zdůrazňuje Koleška.

Nejmenšími druhy jsou brokesie. Vůbec nejmenší druh, oficiálně popsaný teprve v roce 2021, měří v případě samce jen 22 milimetrů. V zooparku chované dva druhy brokesií jsou sice o něco větší, i tak ale miniaturní, takže je v teráriích lehce přehlédnete. Na nové foto výstavě je ale můžete spatřit ve velikosti několika desítek centimetrů, což je fascinující podívaná. „Protože chováme jak madagaskarské chameleony, tak oblíbené poloopice lemury, chceme i v rámci této výstavy upozornit na to, jakou pokladnicí tento ostrov je, a zároveň, že se potýká s odlesňováním a ztrátou klíčových biotopů pro druhy, které chováme a úspěšně odchováváme,“ doplňuje Koleška.

Zoopark Zájezd disponuje největší veřejně přístupnou kolekcí chameleonů na světě. Je otevřen každý den od 9 do 18 hodin. Nenajdete tam pouze chameleony, zoo chová celkem přes 100 druhů zvířat. Uvnitř areálu je i mnoho atrakcí pro děti, jako je velká vzduchová trampolína, dětské hřiště, naučná stezka nebo průchozí expozice s veverkami nebo králíky. V letošním roce by mělo dojít k významnému rozšíření zoo o jihoamerickou expozici, nové občerstvení a další dětské hřiště. Návštěvníci se tak mají stále na co těšit.