Nábor k policii Kladno
ČSAD KLADNO
  • Škola E. Beneš Kladno
  • Práce ve Slaném
  • Leoš Stránský

Na Husitské slavnosti ve Slaném zavítal i Jan Žižka z Trocnova

Pondělí, 23. května 2022 09:55

Tradiční městské slavnosti s kostýmovaným průvodem, atrakcemi pro děti i dospělé, bohatým kulturním programem a celodenním jarmarkem na Masarykově náměstí, proběhly ve Slaném minulou sobotu. Tuto akci pořádá město pravidelně již od roku 1999. Letos se organizátoři tematicky a programově vrátili k původní myšlence, tedy k Husitským slavnostem.

Na Husitské slavnosti ve Slaném zavítal i Jan Žižka z Trocnova

Období husitské revoluce patří mezi nejzajímavější dějinné okamžiky Slaného. Starosta města Martin Hrabánek vysvětluje, proč město oslavuje husity, kteří město vypálili a většinu jeho elity zabili. „I když hnutí skončilo neslavně a městu přineslo mnohé neštěstí, bylo to období, kdy se Slaný výrazněji zapsalo do historie. Husitské slavnosti tyto okamžiky připomínají.“

Slaný je také členem mezinárodního Společenství měst s husitskou minulostí a tradicí. V tomto spolku je osm českých a pět německých měst. Na kupoli věže staré slánské radnice je zlatá hvězda. Symbol, který připomíná, že Slaný bylo jedním z pěti vyvolených měst tehdy známého světa, které mělo přežít jeho zkázu. „Hvězda je symbol naděje, výjimečnosti a věčného života.  Života, který vzniká a zaniká, věčně se obnovuje. Tak jako naše město. V jeho historii byly časy, kdy hvězda jménem Slaný jasně zářila na mapě Evropy. I okamžiky, kdy její svit zhasl či utlumil svoji zář,“ říká Martin Hrabánek.

Program odstartoval v 10 hodin velkým průvodem v kostýmech. V jeho čele jel sám velký vojevůdce Jan Žižka z Trocnova. Přijíždějící husitské vojsko s sebou přivedlo hosty, účinkující, práčata ze slánských škol i ostatní měšťany na Masarykovo náměstí, kde pokračovat program a kde bylo také ležení historického vojska. Jakub Hložek z odboru kultury a památkové péče okomentoval program slavností: „V průběhu dne jsme viděli bitvu, do které musely na pomoc hrdinným obráncům města přispěchat všechny děti na náměstí. Pro ty nejmenší byly připraveny dvě pohádky. O zábavu všech se postarali kejklíři a komedianti, viděli jsme souboje rytířů, žongléře na rynku a mnohé další. Ve večerních hodinách odstartovaly koncerty lokálních kapel i známých a populárních interpretů. Akce byla zakončena ohňovou show.“

Tradičně byly v průběhu slavností všechny významné městské památky zpřístupněny návštěvníkům zdarma. Novinkou letošního ročníku byl živý přenos programu na náměstí na LED obrazovku.