ČSAD KLADNO
  • Farmářské trhy
  • Kladno
  • Rebuy Stars

V neděli se v Zooparku Zájezd koná želví den

Pátek, 20. května 2022 09:12

V neděli 22. května se v Zooparku Zájezd zaměříte na mořské želvy. S českým ochranářským projektem Chráníme mořské želvy se podíváte do Indonésie a na Srí Lanku, kde jsou želvy nejvíce ohrožené.

V neděli se v Zooparku Zájezd koná želví den (Foto: KL)

V rámci Želvího dne se můžete těšit na speciální kvízovou stezku napříč celou zoo, malování na obličej s želví tematikou, trampolínu a skákací hrad a hlavně želví stánek, kde můžete zakoupit nádherné předměty a podpořit tak český program na záchranu mořských želv v tropech. Setkáte se i s lidmi s projektu, kteří vám rádi o ochraně želv povypráví.

Všechny druhy mořských želv jsou ohroženy vyhynutím. Nejhorší situace je ale v Indickém oceánu, kde na mnoha místech už mořské želvy zcela zmizely.

„Projekt Chráníme mořské želvy se ve spolupráci s indonéskou organizací Konservasi Biota Laut Berau zabývá ochranou dvou ostrovů v oblasti Berau, která tvoří nejdůležitější líhniště pro karety obrovské v celé jihovýchodní Asii a osmé nejdůležitější líhniště na světě. Vyskytují se tam i kriticky ohrožené karety pravé. Ochranu podporujeme také na ostrově Lembata na jihu Indonésie a jako konzultanti působíme například na Srí Lance. Kromě přímé ochrany líhních pláží se věnujeme vzdělávání a rozvoji místních obyvatel. Náš projekt usiluje o zefektivnění ochrany mořských želv celosvětově, proto spolupracujeme s vládami i s dalšími ochranářskými organizacemi, působíme jako konzultanti, tvoříme vzdělávací materiály pro děti, které se dnes používají v mnoha zemích světa včetně České republiky a přispíváme do médií,“ říká k činnosti projektu jeho vedoucí pracovnice Hana Svobodová.

Program se vzhledem k počasí může měnit!