SAMK TV Měsíční Kladno
ČSAD KLADNO KLAPOD
  • KLAPOD
  • Restaurace Sleťák
  • SOU a SOŠ Kladno

Alkohol za volant nepatří. Myslete na to nejen při Kladenském pivním festivalu

Čtvrtek, 19. května 2022 08:35

Již v pátek od 15 hodin vypukne v Kladně na náměstí Starosty Pavla festival piva a vína. Policie proto zvýší dohled nad řidiči. Kladenské listy proto připomínají zvýšená rizika, která s sebou řízení v opilosti nese.

Alkohol za volant nepatří. Myslete na to nejen při Kladenském pivním festivalu (Foto: KL)

V pátek 20. května od 15.00 přijďte na náměstí Starosty Pavla, kde na vás budou čekat nejlepší piva a vína, hromada jídla, netradiční atrakce, soutěže a zábava pro všechny. Od 17.00 náměstí rozezvučí Černý brejle a ve 20.00 dorazí se svou hudební orbou skupina Traktor.

V sobotu se pokračuje od 14.00. Program hudebně doprovodí Jaksi Taksi, Eddie Stoilow a Trautenberk se svým tanz metalem. Vstup Je zdarma.

V souvislosti s pořádáním festivalu se vyskytuje také riziko nezodpovědných řidičů, kteří se alkoholicky občerství a poté usednou za volant. Přečtěte si proto pozorně následující řádky a chovejte se zodpovědně.

„Měl jsem jen jedno pivo a ještě ke všemu desítku. Už hodinu piju vodu. Jsem úplně v pohodě, Mařeno. Neštvi mě a sedej do auta!“ Přesně taková situace může vzniknout například v souvislosti s pivním festivalem, který se v nadcházejících dnech uskuteční na náměstí Starosty Pavla.

Podobná slova už proneslo mnoho řidičů, kteří vzápětí pořádně pomačkali plechy na svých i cizích vozidlech. Někteří přišli o papíry, další putovali za mříže. Pro jiné to dokonce mohla být poslední věta v životě. Alkohol není radno podceňovat.

Konkrétně pivo působí ve větším množství sedativně. Snižuje pozornost, zpomaluje reakce, uspává. Narušuje schopnost koordinace a odhadu vzdálenosti. Člověk reaguje zpomaleně a neadekvátně. Zužuje se mu zorné pole, z myšlení se vytrácí racionalita, veškeré zábrany včetně pudu sebezáchovy padají. I z opatrného řidiče se pod vlivem může stát závodník.

Je třeba pamatovat, že na silnici nejsme sami a neukájet se přesvědčením, že v nejhorším ublížíme jen sami sobě. Samozřejmě, že hranice, kdy je šofér bezpečně schopen řídit, je u každého člověka jiná. To ovšem jedince s tvrdším kořínkem neopravňuje před jízdou bezostyšně pít. Lékaři soudí, že nikdo není schopen bezpečně řídit, pokud má pod kůží více než jedno promile. Tato hodnota je ostatně i hranicí pro trestný čin. Nižší čísla znamenají přestupek.

Zrádný je také zbytkový alkohol, který je stejným prohřeškem jako ten čerstvý. Řidič může ještě ráno nadýchat třeba jednu promile, a přitom si myslet, že už je v pořádku. Ve skutečnosti je však stále v útlumu a jeho vidění reality může být zkreslené.

Situace ze života: Když si pětasedmdesátikilový muž dá mezi osmou večerní a půlnocí čtyři piva a panáka, ještě ráno může nadýchat 0,26 promile a přijít o papíry.

Krom řidičů by měli postupovat svědomitě i spolujezdci. Uvažují-li, že se nechají svézt někým, kdo pil, měli by mít na paměti, že podstupují zvýšené riziko dopravní nehody. Posilnění řidiči do jedné promile nabourají až sedmkrát pravděpodobněji než za střízliva, do 1,4 promile je pravděpodobnost až jednatřicetkrát vyšší. Nad jednu a půl promile už mluvíme o více než stokrát vyšší pravděpodobnosti.

Myslete na to nejen o nadcházejícím víkendu!   



  1. zprávy

    Střednědobý strategický plán Města Slaný 2035 , zapojte se do jeho tvorby

  2. kultura

    Výstava v kladenské Galerii Cyrila Boudy je poctou Antonínu Raymondovi

  3. info z radnice

    Aktuální změna v uzavírkách ulic Kladna

  4. krimi

    Kladenští strážníci pomohli zadržet dalšího opilce za volantem, díky kamerovému systému

  5. krimi

    Pomozte v pátrání po zmizelých osobách, shánějí je příbuzní i policie

  6. zprávy

    S postupující opravou železniční trati budou uzavřeny ulice v Kladně

  7. info z radnice

    „Klapod“ je nový podcast Kladna, seznámí vás se zajímavými osobnostmi

  8. zprávy

    SOŠ a SOU Kladno Dubská dostane od Kraje 900 000 korun

  9. info z radnice

    Slaný získalo dotaci na novou kameru, pomáhá v sídlišti Na Dolíkách

  10. zprávy

    Uherský býk do Slaného přilákal tisíce lidí

  11. sport

    První porážka v lize. Kanonýři doma nestačili na Znojmo

  12. pozvánka

    Muzejnice Hana doporučuje kam ve Slaném zajít za zábavou a poučením

  13. pozvánka

    Vlastivědné muzeum ve Slaném zahajuje v úterý svou koncertní sezonu

  14. zprávy

    Poradíme vám, kde tento týden můžete fandit kladenským sportovcům

  15. krimi

    Kladenské policie hledá agresora snědé pleti, incident se stal na Sletišti

  16. zprávy

    Kraj rozdělí sedm milionů mezi 15 azylových domů

  17. sport

    Podpořte Kanonýry Kladno už dnes v zápasu proti Znojmu

  18. krimi

    Poznáváte muže na fotografii, oznamte to policii

  19. info z radnice

    Přechod na nový informační systém na jeden den uzavře Magistrát v Kladně

  20. krimi

    Slánský strážník pomohl zadržet hledanou osobu ve svém volnu