ČSAD KLADNO
  • Kladno
  • Rebuy Stars
  • Den otevřených dveří

Ubytovací kapacity v hotelích zaznamenávají nárůst

Úterý, 17. května 2022 10:15

Po pandemii koronaviru lidé začali víc cestovat. Podle tabulek, které vycházejí z publikovaných dat Českého statistického úřadu, do tuzemských hotelů letos v prvním čtvrtletí roku přijelo 2,8 milionů hostů. Loni se jednalo pouze o přibližně 280 tisíc. Převažovali rezidenti, bylo jich zhruba dva miliony. Ze zahraničí Českou republiku nejčastěji navštěvovali lidé ze sousedních zemí.

Ubytovací kapacity v hotelích zaznamenávají nárůst (Foto: KL)

Nejvíc do České republiky v 1. čtvrtletí 2022 jezdili hosté z Německa (234 tisíc), následovalo Slovensko (98 tisíc) a Polsko (79 tisíc). Některé regiony zaznamenaly silnější domácí cestovní ruch. Týká se to například Prahy. Letos v 1. čtvrtletí zaznamenala víc než 267 tisíc ubytovaných rezidentů, vyšší hodnota, vezmeme-li posledních deset let, byla pouze v roce 2019, kdy se jednalo o přibližně 277 tisíc těchto hostů.

„Pozitivní zprávou je velký zájem domácích turistů o dovolenou v Česku. Ve srovnání s prvním kvartálem před pandemií se jedná pouze o tří procentní pokles,“ říká ředitel České centrály cestovního ruchu – CzechTourism Jan Herget a dodává: „Obrovský pokles je u zahraničních hostů, kde chybí zejména turisté z Asie a Ruska. Je tak naprosto jasné, že musíme dát co nejvíc vědět světu, že je Česká republika na turisty připravena.“

Jen do hlavního města Prahy letos za první tři měsíce přijelo ve srovnání s předcovidovým rokem 2019 o 60 procent méně zahraničních hostů. Podobné to bylo v Karlovarském kraji, který zaznamenal 2019/2022 49 procentní úbytek zahraničních hostů.

„Se změnou by měla pomoci nejen zahraniční kampaň s podtitulem ,Přijeďte zažít tradiční i nové.‘ Spouštíme ji ve 14 zemích světa,“ Jan Herget a dodává: „Roli hrají také přímá letecká spojení, na kterých dlouhodobě pracujeme s Letištěm Praha. Věříme, že i díky těmto aktivitám dojde v brzké době k nárůstu příjezdů do České republiky ze sousedních a blízkých zemí, v regionech pak hotely budou ještě víc využívat rezidenti.“

Negativní dopad na cestovní ruch včetně příjezdů do České republiky má válka na Ukrajině. V tuzemských hotelích letos v 1. čtvrtletí bydlelo asi 8,7 tisíc hostů z Ruska, celkem v těchto hromadných ubytovacích zařízeních v daném období pobývalo víc než 887 tisíc nerezidentů. Před covidem v roce 2019 bylo ruských návštěvníků hotelů téměř 130 tisíc z celkových více než dvou milionů nerezidentů. Čísla, co se týče hostů z Ukrajiny, se tolik neměnila, letos jich bylo kolem 47 tisíc, v roce 2019 se jednalo o necelých 50 tisíc.