ČSAD KLADNO
  • Rebuy Stars
  • Ples města Kladna
  • Den otevřených dveří

Skutečnou ligu vyhrála v Kladně kapela z Mladé Boleslavi

Středa, 4. května 2022 11:29

Studentská punk-rocková kapela z Mladé Boleslavi s názvem Wotazník zvítězila v 16. ročníku Středočeské Skutečné ligy. Jde o největší tuzemskou talentovou soutěže v živém hraní pro začínající rockery. Finálový koncert se odehrál uplynulou neděli v kladenském Domě kultury. Ocenění převzali i další hudebníci, včetně Madam Royal, která zvítězila v online hlasování o nejoblíbenější kapelu veřejnosti.

Vítězná kapela Wotazník vznikala v roce 2014 a dosud vydala dvě CD. Nejnovější deska s názvem Penta vyšla v září 2020 a mladoboleslavští rockeři se nyní věnují koncertování i natáčení videoklipů k tomuto albu. Za prvenství ve Středočeské Skutečné lize získali možnost natočit profesionální videoklip v hodnotě 40 000 korun, nahrávání ve studiu Royal Records v hodnotě 25 000 korun, výrobu 100 kusů LP nosičů nebo 300 kusů CD včetně obalu a poukaz na výrobky Balbex v hodnotě 3 000 korun, potisku na paličky zdarma.

„Cestu do finále jsme si moc užili, díky základním kolům jsme si zahráli na místech, kde jsme do té doby nebyli, a poznali jsme spoustu super muzikantů a kapel. Když jsme se dozvěděli, že jsme ve finále, tak jsme to brali jako velký úspěch. Z kapel, které stály proti nám, jsme si nedělali soky, ale naopak kamarády a věřím, že jsme spolu rozhodně nestáli na stejném pódiu naposled,“ prohlásil za kapelu Wotazník Ludvík Hušek a dodal: „A co se týče samotného vystoupení, tak s prvním tónem prvního songu nám odpadnul veškerý stres i tréma a na pódiu jsme každý nechali úplné maximum energie, kterého jsme byli schopní. Pořád nám vlastně všem úplně nedošlo, co se nám v ten večer povedlo, ale každopádně máme obrovskou radost a těšíme se na budoucí spolupráci se všemi partnery této soutěže.“

Wotazník získal celkem 126,75 bodů oproti 111,75 druhé kapely v pořadí Back To Roots, jejíž hudební styl nelze jednoznačně zaškatulkovat. „V naší autorské tvorbě se potkává rock, blues, rock’n’roll, patrné jsou i prvky alternativního rocku a funky. Důraz klademe především na přirozený, emocemi nabitý projev a autentický zvuk. Vše musí jít od srdce, jinak to není opravdové. V loňském roce jsme dokončili naše první album s názvem The Endless Road,“ prozradil zpěvák kapely, kytarista a hráč na foukací harmoniku Bob Rathan. Dalšími členy jsou pak Mára Horák (kytara, vokály), Vlasta Kokeš (bicí) a Jarda Chaloupek (basová kytara).

„Kapela Wotazník předvedla naprosto suverénní výkon, strhla sedící publikum v sále, které pak pařilo pod pódiem. Po jejich vystoupení panovala mezi porotci většinová shoda, kdo je favoritem na vítěze večera,“ konstatoval jeden z porotců Jan Šorm a dodal: „Velkým překvapením večera byla však také kapela Back To Roots. Bravurně zvládla svůj koncertní set a z toho plynulo její perfektní ozvučení, což bylo takovou třešničkou na dortu.“

Na třetím místě skončila Katka Rejmonová se svou kapelou, která se české pop-rockové scéně v roce 2018. Od té doby vydala několik singlů, ke kterým natočila několik videoklipů. Ten k singlu s názvem Bývalá získal ocenění na třech filmových festivalech v Košicích a Praze. Katka s kapelou předskakovala například skupině Mandrage. „Katka Rejmonová s její kapelou ukázala obrovský potenciál. Jejich koncert byl velmi příjemný na poslech, přesvědčivý a plný energie,“ uvedla porotkyně Jenny Joey.

Marek Černoch z poroty přidal: „Katka Rejmonová má hezkou barvu hlasu, má feeling a umí pracovat s hlasem. Navíc má výborný jevištní projev, skvěle pohybově zvládnutý. To je ale možná trochu i ten problematický ‚bodík‘, protože je pak náročné takový koncert zpěvově ‚udýchat‘. Ale je to mladá zpěvačka a chce na sobě pracovat, tak má určitě budoucnost.“

„Soutěžící kapely budou mít možnost díky nadaci s názvem Výjimeční, která se nově stala partnerem Skutečné ligy, zahrát na několika koncertech po republice, které ponesou název Best off Skutečná liga. Koncerty se ještě letos uskuteční například ve Strakonicích, Ostravě, v Postoloprtech. Další koncerty a festivaly budou následovat,“ sdělil zakladatel a ředitel Skutečné ligy Lukáš Fousek.

O ceny Skutečné ligy bojovaly také kapely Stoner Toad a Madam Royal. Ocenění zároveň převzal vítěz juniorské kategorie, originální a energická kapela působící při Základní umělecké škole Rakovník – The Smallpeople. Junioři měli poprvé možnost stát v soutěži se zkušenějšími dospělými hudebníky, což je velká zkušenost pro další rozvoj. Nebylo to pro ně určitě jednoduché, ale obstáli na výbornou. Za páté místo ve finále s dospěláky obdrželi další výhru 10 000 korun na svůj hudební růst.

„The Small People byli úžasní, byla to největší juniorská kapela v historii Skutečné ligy, takže to pro nás bylo také něco nového. Být pátí z celé ligy je pro ně úžasný úspěch a já doufám, že to tak berou, nevzdají se a uvidíme se v soutěži znovu. A moc se těším, že až vyrostou, přivedou do ligy své vlastní kapely. Nic by mi neudělalo větší radost,“ poznamenal Lukáš Fousek s tím, že juniorům již Skutečná liga zajistila další vystoupení, a to v Mělníku.

„Naši Smolíci zahráli bez respektu. Možná i proto, že hráli první a nevěděli, co přijde po nich. Hráli na své možnosti skvěle a s chutí. Moc se jim líbily i ostatní kapely a byli nadšení, že se s nimi při hodnocení ocitli na pódiu jako rovní s rovnými. Potěšily je i krásné ceny a skvělá atmosféra. Zkrátka si to maximálně užili. Děkujeme všem, kteří za to můžou,“ prohlásili po finále Leoš Janoušek a Martina Polanová, vedoucí souboru The Smallpeople.

Zpěvákem roku 16. ročníku Středočeské Skutečné ligy se stal Ludvík Hušek z Wotazníku, zpěvačkou Katka Rejmonová. Titul kytarista roku si odnesl Ondřej Raška z kapely Alocation, nejlepším basákem se stal Simone Serra z kapely Špinaví lůzři a bubeníkem roku pak Julien Charbonnier z kapely D4mn, která zároveň bodovala i v kategorii Image a projev roku.

Nový ročník pro kapely otevřen

Živá vystoupení mladých hudebníků s autorskou tvorbou před porotou a diváky jsou pilířem talentové soutěže Skutečná liga. Všechna soutěžní kola projektu podporujícího jejich růst a motivaci, se odehrávají jako otevřené koncerty přístupné zdarma široké veřejnosti. Třetím rokem soutěž zaštítil Středočeský kraj, takže se pro tento region soutěž přejmenovala na Středočeskou Skutečnou ligu.

„V tuto chvíli již byla spuštěna Středočeská Skutečná liga 2022. Začínající kapely se mohou na webu skutecnaliga.cz hlásit až do 28. května. Zúčastnit se může každá kapela, která nemá hudbu jako hlavní zdroj svých finančních příjmů. Podmínkou také je, že kapela musí mít repertoár složený z vlastní autorské tvorby v rockových mantinelech a být schopna zvládnout živé hraní. Nestůjte stranou, neváhejte a přihlaste se do již 17. ročníku soutěže,“ vyzval radní Středočeského kraje pro oblast kultury a památkové péče Václav Švenda.

Jako jediná soutěž v České republice umožňuje Skutečná liga rozsáhlému počtu kapel vzájemné měření sil bez nutnosti zasílat demo nahrávku, jejíž pořízení stojí nemálo finančních prostředků a která neumožňuje objektivní a spravedlivé posouzení kvality hudebního uskupení.


  1. zprávy

    Soutěž o nelevné rodiné vstupenky do Lumina parku

  2. zprávy

    Kladenská energetika přehledně v městském newsletteru

  3. zprávy

    Do Hornického skanzenu Mayrau se vrací Masopust

  4. zprávy

    Kemp vítězů míří opět do města Slaný za podpory olympioniků

  5. krimi

    Viditelnost v provozu je letošní téma akce Besipu a slánských strážníků

  6. zprávy

    Ve středních Čechách se rozjedou masopustní reje

  7. foto

    Kladenští Rytíři si pozvali na svůj led klub Miners

  8. krimi

    Kladenští strážníci předali spravedlnosti tři osoby v pátrání

  9. sport

    Ledovou plochu v Kladně pod otevřeným nebem můžete navštívit do konce ledna

  10. pozvánka

    V Kladně se chystá vernisáž výstavy Jindřicha Štreita

  11. krimi

    V jednom dni zastavili kladenští strážníci hned dvakrát mladíka s drogou v těle

  12. zprávy

    Zdravotní sestra je nedostatková. Kladenská nemocnice nabízí až půl milionu za nástup

  13. zprávy

    V únoru máte poslední možnost navštívit Lumina Park, svět statisíců světýlek

  14. sport

    Divadlo ve Slaném bylo opět dějištěm ocenění sportovců roku

  15. zprávy

    Kladensko zasypal první letošní sníh. Silničáři vyjeli se vším, co mají k dispozici

  16. pozvánka

    Poradíme vám, kde tento týden můžete fandit kladenským sportovcům

  17. zprávy

    Udělte svůj hlas osobnostem Středočeského kraje nominovaným na Cenu hejtmanky 2022

  18. zprávy

    Dan hledá nový domov, pomůžete mu?

  19. zprávy

    Slánské muzeum věnovalo vzpomínku svému významnému občanovi

  20. foto

    Další netradiční den otevřených dveří na SOŠ a SOU, Kladno, náměstí E. Beneše