Nábor k policii Kladno
ČSAD KLADNO
  • Kladenská Teplárna nabízí zaměstnání
  • Práce ve Slaném

Jágr, věžáky nebo Poldinka – Kladno má své hrací karty

Čtvrtek, 21. dubna 2022 08:29

Kladenský spolek Halda vydává originální mariášové karty věnované Kladnu a fenoménu karetní hry lóra. S Poldinkou na žaludském esu, Jardou Jágrem jako kulovým králem a dalšími 30 motivy z pera výtvarníka Ivana Kubáta. Nápad se dočkal realizace díky sbírce na portálu HitHit, křest karet spojený s koncertem a vernisáží perokreseb Ivana Kubáta proběhne ve čtvrtek 21. dubna od 19 hodin v klubu Dundee Jam.

Jágr, věžáky nebo Poldinka – Kladno má své hrací karty

S nápadem vytvořit jednohlavé karty, na kterých šermíře, slona či fontánu nahradí kladenské dominanty a osobnosti, přišli zakladatelé spolku Halda Roman Hájek a Petra Líbová. „Bohužel už přesně nevíme, který z nás měl nápad jako první. Což je ale nakonec jedno, protože bez vkladu výtvarníka Ivana Kubáta by stejně nevznikly,“ popisuje genezi projektu Roman Hájek. „Ivan Kubát také přišel na to, že aby se s kartami dobře hrálo, musí základní prvky, na které jsou lidé zvyklí, zůstat na stejném místě. Kladno tak do karet propsal nenuceně, nenápadně – a v tom je právě jejich kouzlo,“ dodává.

Každá barva se svými motivy vztahuje k jinému tématu – zelené k hornictví, žaludy k hutnictví, červené k umění a architektuře a kule ke sportu. Na kartách tak vedle zmiňované Poldinky nebo Jaromíra Jágra najdete haldářku, klikovou hřídel, kladenského rodáka a starostu Chicaga Antonína Čermáka, malířky sestry Válovy nebo třeba fotbalového kanonýra Františka Kloze.

Karty zároveň navazují na fenomén kladenské lóry. Asi žádné jiné město není spojené s konkrétní karetní hrou tak jako Kladno s lórou. Také proto si podle tvůrců svoje karty zaslouží. Součástí každého balíčku jsou navíc podrobná pravidla, takže si lóru mohou vyzkoušet třeba i ti, kdo o ní zatím jen slyšeli.

Křest karet, který proběhne ve čtvrtek 21. dubna od 19 hodin v klubu Dundee Jam, doprovodí výstava originálních perokreseb všech karetních motivů od Ivana Kubáta. Návštěvníci tak budou moci posoudit, kolik práce se skrývá za každou kartou – perokresby, které jsou samy o sobě výsledkem několika návrhů, se následně v počítači retušovaly a barvily. Ivan Kubát bude hvězdou večera ještě v další roli – na křest totiž naváže koncert jeho kročehlavské bluesové kapely ATD.

Doprovodné akce k vydání karet navíc křtem nekončí. Na 17. května připravili tvůrci ve spolupráci s Domem 550 Lórový karbanicko-gurmánský večer pro nepolíbené, nezkušené a nemachrující hráče, který zkombinuje možnost vyzkoušet si lóru s gastronomickým zážitkem v duchu 19. století.