Nábor k policii Kladno
ČSAD KLADNO
  • Kladenská Teplárna nabízí zaměstnání
  • Práce ve Slaném

Středočeský kraj významně ušetří při nákupu počítačových licencí pro školy

Sobota, 26. února 2022 10:53

Středočeský kraj pořídí 5 000 licencí Microsoft 365 A3 pro své školy. V minulosti si školské příspěvkové organizace licence zajišťovaly samostatně. Díky hromadnému nákupu se podaří ušetřit miliony korun. Vyhodnocení zakázky schválila rada kraje.

(Ilustrační foto: Laborky.cz)

Příspěvkové organizace využívají software MS Office, kdy si každá z nich licenci dosud zajišťovala sama včetně každoroční obnovy licencí. Z analýzy trhu vyplývá, že nabídková cena je v případě hromadné objednávky většího počtu požadovaných produktových licencí výrazně nižší než v případě jednotlivých objednávek. Vzhledem k požadované kompatibilitě se stávajícím softwarovým vybavením příspěvkových organizací je nutné zakoupit softwarové řešení téhož poskytovatele, tedy společnosti Microsoft. Středočeský kraj za nákup softwaru včetně práv na tři roky zaplatí 19,4 milionu korun.

„Praxe transparentních a otevřených výběrových řízení se nám osvědčila již v celé řadě případů. Důkazem je i tato zakázka, kde se nám díky výběrovému řízení na centralizovaný nákup podařilo dosáhnout úspory ve výši 40 procent oproti předchozí praxi, kdy si školy zajišťovaly nákupy a aktualizace softwarových licencí samostatně,“ vysvětlil radní pro oblast investic, majetku a veřejných zakázek Libor Lesák.

Až dosud si školy žákovské licence a licence pro pedagogy pořizovaly samy. „Už v loňském roce jsme začali zjišťovat, za jakých podmínek se software nakupuje. Po zmapování situace jsme vyhlásili veřejnou zakázku na hromadný nákup licencí. Od letošního jara tak školy, kterým platnost licencí vyprší, získají nové bez zbytečné administrativy. Pro naše příspěvkové organizace to bude pohodlnější a kraj ještě ušetří,“ uvedl krajský radní pro oblast vzdělávání a sportu Milan Vácha. Podle jeho slov je velkou výhodou i to, že žáci získají také licenci pro domácí využití. „Přispějeme tím ke snížení sociálních rozdílů, neboť každý středočeský středoškolák může tuto licenci v plném rozsahu získat,“ doplnil Milan Vácha.