ČSAD KLADNO
 • Rebuy Stars
 • Ples města Kladna
 • Den otevřených dveří

Rekonstrukce kladenského zimáku: Pecková versus Volf, dějství druhé, kde je pravda

Sobota, 19. února 2022 06:49

„Dožadujeme se akceptace a převzetí předchozích příslibů zástupců Středočeského kraje jeho novým, tedy stávajícím vedením.“ Těmito slovy se na mě obrátil až na začátku února se žádostí o jednání kladenský primátor pan Milan Volf. V tu chvíli už téměř dva týdny žila tímto tématem média a pan primátor nám posílal vzkazy právě prostřednictvím nich. Přitom jde o zásadní a rozsáhlou rekonstrukci kladenského zimního stadionu v hodnotě zhruba půl miliardy korun, do níž se město pustilo. A evidentně bez zajištěného financování. Troufám si tvrdit, že se jedná o jednu z největších investic, u které ale není uzavřen na spolufinancování žádný smluvní vztah mezi městem a krajem, dokonce ani mezi městem a Národní sportovní agenturou. Pan primátor se ohání slibem předchozího vedení kraje, že přispěje možná i třetinou částky.

Foto: SAMK

Musím konstatovat, že vzhledem k tomu, že značná část radních a zastupitelů jsou také bývalí nebo stále současní starostové, kteří postavili mnoho velkých investičních akcí, nestačíme se divit nad amatérským přístupem Kladna k této zcela zásadní investici. Zodpovědné je jen a pouze Kladno a není třeba hledat viníka jinde. Pokud předchozí hejtmanka kraje paní Jaroslava Pokorná Jermanová, bývalá ministryně financí paní Alena Schillerová a další kandidáti za ANO, zneužili v předvolební kampani Kladno a Jaromíra Jágra a slibovali něco, co bylo předvolebním slibem, ale ne zákonným závazkem, nezbývá než se divit naivitě vedení města. Je mi to upřímně líto, ale je jen na odpovědnosti politiků, co před volbami slibují, a na odpovědnosti jiných politiků, pokud se řídí sliby, a ne zákonnou rozpočtovou odpovědností, kdy je nutná alokace částky pokrývající investici v rozpočtu města.

Ve svém novém dnešním prohlášení město píše, že se z příběhu stalo mediální téma díky jménu Jaromíra Jágra, který je většinovým vlastníkem kladenských Rytířů. V tomtéž prohlášení napadá mě a vedení kraje, a proto nemohu mlčet.

Mediální téma ze zimního stadionu dělá sám pan primátor. Právě pouze z médií, kde si postěžoval, že mu kraj nechce dát slíbené peníze na rekonstrukci stadionu, jsem se já, jako hejtmanka a stejně tak radní kraje dozvěděli, že by se kraj na této nákladné akci měl podílet.

V reakci na mediální prohlášení kladenského vedení jsme v rámci úřadu už před několika týdny prověřili všechny dokumenty a nenalezli žádný závazek kraje. Jediné, co se podařilo dohledat byla prohlášení z předvolební kampaně z roku 2020, kdy Kladno navštívila předchozí hejtmanka paní Jaroslava Pokorná Jermanová (ANO) v doprovodu tehdejší ministryně financí paní Aleny Schillerové (ANO) a bývalého šéfa Národní sportovní agentury pana Milana Hniličky (ANO). Právě na této akci a tiskové konferenci zaznělo, že by kraj mohl přispět až třetinou na rekonstrukci stadionu. Žádný jiný dokument, žádost o individuální dotaci, a už vůbec ne rozhodnutí Rady nebo Zastupitelstva kraje neexistuje. První žádost o setkání, s velmi svérázným textem, kdy máme být zavázáni předvolebními sliby hejtmanky paní Pokorné Jermanové a dalších představitelů ANO, dorazila na kraj 2. 2. 2022. Hledáme termín společného setkání, na kterém jistě budeme problematiku řešit. Odmítáme však obhajovat ne fér jednání členů ANO v předvolební kampani a slibování financí, o kterých nikdy nikdo oficiálně nerozhodl.

Na posledním Zastupitelstvu jsme požádali předchozí hejtmanku o vyjádření. Bývalá hejtmanka paní Pokorná Jermanová mimo jiné uvedla: „Já jsem nemohla dát žádný příslib písemně, ani žádným jiným způsobem zavázat rozpočet Středočeského kraje dopředu. Bavili jsme se o tom, že sportovní agentura přispěje Kladnu, a pak si požádá Kladno o dotaci Středočeský kraj. Těžko mohu zavázat středočeský rozpočet, bez toho, aniž bych měla takovýto krok schválený zastupitelstvem… Taková byla dohoda ústní, nepadl tam žádný slib, že v každém případě to zaplatíme, tak to nebylo… My jsme se o této variantě bavili, to já vůbec nezpochybňuji, to je pravda, byli jsme na jednání i na vládě. A já jsem říkala, že Středočeský kraj se připojí, pokud bude k tomu souhlas v zastupitelstvu, pokud zaplatí Národní sportovní agentura.“

Pan primátor se nyní zlobí, že paní Pokorná Jermanová couvá ze svých slov. Že žádnou žádost přece on podávat nemusí, když zazněl příslib. To si ale musí vyřídit s tím, kdo mu ten příslib dal. Ať se obrátí na hnutí ANO, jehož činovníci mu něco slibovali, nebo na šéfa tohoto politického uskupení, který se ostatně do Kladna původně také chystal na jednání s Jaromírem Jágrem, který podporoval kampaň jeho lidí.

My můžeme postupovat jen tak, jak nám ukládají pravidla, a financovat to, co nám rozpočet dovolí. Sport samozřejmě podporujeme. Dáváme na něj desítky milionů korun. Ty jsou určeny především na podporu sportování dětí a samozřejmě se z nich dají hradit i investice do sportovišť. Ovšem nikoliv takto rozsáhlé.

Takováto akce by vyžadovala od města Kladna žádost o individuální dotaci z rozpočtu Středočeského kraje. My bychom ji museli zohlednit v rozpočtu a v něm rozhodně v tuto chvíli nedisponujeme takovouto finanční rezervou. A těžko jsme ji „mohli dát do rozpočtu“, jak píše pan primátor, když se nám za celou dobu neozval. Navíc takovou částku rozhodně v rozpočtu ani volnou nemáme. Kraj si půjčuje téměř 6 miliard na své plánované investiční akce, jako je dostavba několika nemocnic, stavba silnic, mostů, obchvatů a další investice, takže bychom si museli na dotaci městu Kladnu sami půjčit.

Jsme samozřejmě připraveni se s panem primátorem setkat a termín jednání na základě dopisu, který jsem od něj a Jaromíra Jágra obdržela, navrhnu. I s vědomím, že pan primátor do médií prohlašuje, že jsme nejhorší vedení kraje od roku 2000, i když se s námi nikdy nesetkal. Já a celé vedení kraje přistupujeme ke všem obcím a městům v kraji stejně a spravedlivě. Desítky starostů z mnohem menších měst a s mnohem menšími problémy a plánovaným investicemi s námi denně na kraji jednají, se všemi obcemi a městy velmi běžně komunikujeme, setkáváme se, vědí, že dveře mají vždycky otevřené.  Jen pan primátor nikdy neměl potřebu financování půlmiliardové investice profesionálně řešit.

Asi byla představa, že automaticky dáme dotaci někomu, kdo o ni vlastně nežádá.

A jediné, co mě fakt mrzí, je, že Kladeňáci musí sledovat tento amatérismus města v přímém přenosu a nemají krásný zimní stadion, svůj kladenský svatostánek.

Petra Pecková, hejtmanka Středočeského kraje. 1. zprávy

  Soutěž o nelevné rodiné vstupenky do Lumina parku

 2. zprávy

  Kladenská energetika přehledně v městském newsletteru

 3. zprávy

  Do Hornického skanzenu Mayrau se vrací Masopust

 4. zprávy

  Kemp vítězů míří opět do města Slaný za podpory olympioniků

 5. krimi

  Viditelnost v provozu je letošní téma akce Besipu a slánských strážníků

 6. zprávy

  Ve středních Čechách se rozjedou masopustní reje

 7. foto

  Kladenští Rytíři si pozvali na svůj led klub Miners

 8. krimi

  Kladenští strážníci předali spravedlnosti tři osoby v pátrání

 9. sport

  Ledovou plochu v Kladně pod otevřeným nebem můžete navštívit do konce ledna

 10. pozvánka

  V Kladně se chystá vernisáž výstavy Jindřicha Štreita

 11. krimi

  V jednom dni zastavili kladenští strážníci hned dvakrát mladíka s drogou v těle

 12. zprávy

  Zdravotní sestra je nedostatková. Kladenská nemocnice nabízí až půl milionu za nástup

 13. zprávy

  V únoru máte poslední možnost navštívit Lumina Park, svět statisíců světýlek

 14. sport

  Divadlo ve Slaném bylo opět dějištěm ocenění sportovců roku

 15. zprávy

  Kladensko zasypal první letošní sníh. Silničáři vyjeli se vším, co mají k dispozici

 16. pozvánka

  Poradíme vám, kde tento týden můžete fandit kladenským sportovcům

 17. zprávy

  Udělte svůj hlas osobnostem Středočeského kraje nominovaným na Cenu hejtmanky 2022

 18. zprávy

  Dan hledá nový domov, pomůžete mu?

 19. zprávy

  Slánské muzeum věnovalo vzpomínku svému významnému občanovi

 20. foto

  Další netradiční den otevřených dveří na SOŠ a SOU, Kladno, náměstí E. Beneše