Nábor k policii Kladno
ČSAD KLADNO
  • Kladenská Teplárna nabízí zaměstnání
  • Práce ve Slaném
  • Leoš Stránský

Kladno stále čeká na státní dotaci do zimního stadionu

Čtvrtek, 27. ledna 2022 08:30

Kladenští radní prozatím nemohli přidělit zhotoviteli vysoutěženou zakázku na část probíhající rekonstrukce kladenského zimního stadionu, konkrétně na výstavbu nového třetího patra s vyhovujícím zázemím. Důvodem je nejistota nad přislíbenou, ale dosud nepřidělenou dotací z programu Národní sportovní agentury (NSA).

Kladno stále čeká na státní dotaci do zimního stadionu (Foto: Město Kladno)

Podle dohody se na investici do rekonstrukce stadionu měly rovným dílem podílet Město Kladno, Středočeský kraj a NSA. Na společné tiskové konferenci s majitelem hokejového klubu Rytíři Kladno Jaromírem Jágrem to v září roku 2020 deklarovali někdejší hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová, předseda NSA Milan Hnilička i ministryně financí Alena Schillerová. Téměř po roce a půl ale město musí vše financovat samo. Středočeský kraj totiž žádné prostředky neuvolnil a stát prostřednictvím NSA dosud také ne.

„I přes snahu Jaromíra Jágra, kterou oceňuji, jsem od začátku měl obavy, aby nezůstalo jen u slibů a celá investice nespadla na bedra města. A tak to zatím bohužel je. Věřím, že se naplní alespoň příslib od NSA, kde se ale stále nemůžeme dopátrat zdárného konce, přestože jsme už v červenci minulého roku podali žádost a předložili všechny požadované dokumenty. Dokud nebude státní dotace jistá, nemůžeme si dovolit přidělit vysoutěženou zakázku a začít další část stavebních prací. Nejpádnějším důvodem je, že se dotace dá využít pouze na dosud nezaplacené položky,“ vysvětluje kladenský primátor Milan Volf.

Město Kladno dlouhodobě usiluje a nadále jedná o přidělení prostředků z dotačního programu NSA „Nadregionální sportovní infrastruktura“, který je určen na výstavbu a rekonstrukce sportovišť a počítá se s ním pro stadiony v Brně a Jihlavě, kde se navíc mohou spoléhat i na podporu kraje.

Rekonstrukce stadionu (výměna střechy, oprava nosné konstrukce, opláštění a zateplení, výstavba třetího podlaží, vzduchotechnika, čpavkové hospodářství) by měla být dokončena před startem hokejové sezony 2022/23 a její cena se vyšplhala na 470 milionů korun. „Takovou částku si Město Kladno nemůže dovolit. Rostou mandatorní výdaje, dochází ke zdražování téměř všeho a nikdy jsme nepočítali s tím, že budeme sami financovat celou rekonstrukci stadionu, jejíž cena navíc kvůli nepředvídatelným problémům podstatně vzrostla. Chci ale hokejové fanoušky, hráče i jejich rodiče ujistit, že uděláme všechno pro to, aby byl zimák dokončen včas a vše dobře dopadlo,“ říká Milan Volf.

Zimní stadion v Kladně byl do současné podoby vystavěn v roce 1959, od té doby prošel pouze několika menšími úpravami. Zásadní rekonstrukce včetně nezbytné výměny střechy v havarijním stavu byla zahájena po konci loňské hokejové sezony, v níž Rytíři slavili návrat do nejvyšší soutěže. Stadion kromě nich využívají PZ Kladno, další amatérské a mládežnické oddíly i školy. Po rekonstrukci může stadion sloužit také k pořádání kulturních akcí a mimo lední hokej a krasobruslení hostit další sporty.