SAMK
ČSAD KLADNO
  • Restaurace Sleťák
  • Farmářské trhy
  • SOU a SOŠ Kladno

Plastika u parku Zoologická, Růže z Lidic, pořádně prokoukla

Čtvrtek, 20. ledna 2022 07:52

Přelomové dílo sochaře Miloše Zeta má v Kladně své místo již více než 40 let. Stojí u parku ZOO na rohu ulic Dr. Foustky a Mostecká. Roky socha zarůstala křovinami a nebyla pomalu vidět. Dnes už si čtyřmetrovou sochu na sídlišti Sítná II. můžete opět prohlédnout v celé její kráse.

Plastika u parku Zoologická, Růže z Lidic, pořádně prokoukla (Foto: KL)

„Jako všichni Kladeňáci jezdívám často okolo a přišlo mi nedůstojné, že už umělecké dílo vykukující z křoví není téměř vidět. Nechala jsem tedy kolem plastiky, která byla instalována v roce 1981 a oslavila čtyřicet let, odstranit přerostlá křoviska a sochu nasvítit,“ uvedla náměstkyně primátora Petra Melčová. „Růže z Lidic teď může být důstojnou připomínkou faktu, že v roce 2022 uplyne osmdesát let od takzvané druhé heydrichiády, období nacistického teroru po atentátu na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha, jehož zrůdným důsledkem bylo i vypálení nedaleké obce Lidice v červnu 1942. A to samozřejmě není jediné velice smutné osmdesátileté výročí z 2. světové války, které si letos připomeneme, třeba i u Růže z Lidic,“ doplnila náměstkyně.

Na Růži z Lidic pracoval v letech 1968 až 1972, kdy se, nešťastný z událostí roku 1968, uzavřel na rodinné chalupě v Petrovicích na Příbramsku. Z předchozí realistické tvorby jako kdyby v tomto díle nic nezbylo, v bronzu a železe se tak objevují abstraktní tvary typické pro 60. léta. Bylo realizováno pro Dům československo-vietnamského přátelství v Haiphongu (1987). Dnes jeho varianta z tombakového plechu stojí na sídlišti Sítná II. V tomto roce ji jako významnou památku města označí informační deska.

Miloš Zet studoval na Státní odborné keramické škole v Bechyni, Škole umění ve Zlíně, Akademii der bildenden Künste ve Vídni a po válce na Akademii výtvarných umění v Praze u profesorů Karla Pokorného, Jana Laudy a Otakara Španiela. Zabýval se monumentální figurální tvorbou a sochařským portrétem, ale i pracím pro architekturu. Jeho známou plastiku Mládí (1963) jsme mohli do roku 2018 vidět před Starým purkrabstvím na Pražském hradě, socha s názvem Schoulená zase zdobí nádvoří paláce Platýz na Národní třídě v Praze.


  1. zprávy

    Kraj přispěje na obnovu přivaděče pitné vody do Kladna

  2. zprávy

    Den dětského úsměvu bude už po čtrnácté na kladenském Sletišti

  3. zprávy

    Dětský den ve Slaném bude plný sportu a zábavy

  4. zprávy

    O žáky SOŠ a SOU Kladno z náměstí Edvarda Beneše je zájem

  5. zprávy

    Kladno vyhrálo spor s krajem o dopravní obslužnost u Nejvyššího správního soudu

  6. pozvánka

    Noc kostelů v Kladně startuje již zítra, je připraven bohatý program

  7. zprávy

    Koupaliště na Sletišti zahájilo dnes novou letní sezonu

  8. zprávy

    Zahradu Sládečkova vlastivědného muzea v sobotu ovládnou skláři

  9. zprávy

    Výstraha před nebezpečím vzniku požárů

  10. zprávy

    Jeden Chroust nestačí. A tak Tomáše v Kanonýrech doplní i jeho bratr Tadeáš

  11. foto

    Most mezi centrem Kladna a Švermovem byl dnes oboustranně zprůjezdněn

  12. zprávy

    Kladenští strážníci pomohli invalidní ženě. Vypátrali i řidiče, který ujel od nehody

  13. zprávy

    Otevření mostu ke hřbitovu změní v Kladně autobusovou dopravu

  14. zprávy

    Hendikepovaný Ládík bude letos na Kladenských dvorcích, přijďte ho podpořit

  15. zprávy

    Městská policie v Kladně zve na akci se soutěžemi pro seniory

  16. pozvánka

    Na vernisáži výstavy legendárního Kubašty ve Slaném, došlo k nečekanému překvapení

  17. pozvánka

    Blíží se Kladenské dvorky, budou ve znamení Klíče

  18. zprávy

    Od začátku června budou strážníci Městské policie Kladno opět měřit rychlost

  19. video

    Kladenské Sletiště ožilo dětským smíchem

  20. pozvánka

    Kladenské trhy pokračují opět ve středu