Projekty ze slánského gymnázia mohou letět do vesmíru
Úterý, 18. ledna 2022 07:41
Studenti slánského gymnázia se zapojili do projektu pro kosmickou agenturu. Vymysleli pět projektů a prošli užším výběrem schvalování. Teď je čeká realizace a testování. V případě úspěchu se jejich práce vydá na Mezinárodní vesmírnou stanici (ISS).
Studenti z týmu Laborky.cz Gymnázia Václava Beneše Třebízského ve Slaném se zařadili mezi tvůrce projektu Evropské kosmické agentury (ESA) s názvem Mission Space Lab. „Napadlo nás pět konceptů, které jsme rozpracovali do záměru experimentu, a poslali je k prvnímu schvalovacímu kolečku. Všech pět nám prošlo,“ uvedl bývalý slánský gymnazista Matěj Šturm.
Nyní studenti začnou pracovat na experimentech, které musí být hotové do druhé poloviny února. Pak je předají k závěrečným testům před samotným spuštěním na oběžné dráze. Do školy již dorazila i potřebná technika. Jsou to stejné počítače, jaké budou na ISS. Díky tomu bude možné programování experimentů zkoušet přímo na reálném zařízení.
První experiment se týká shromažďování dat, ve kterém se nachází astronaut. Zkoumat se bude vlhkost a změna teploty prostředí v modulu Columbus.
Druhý experiment řeší v modulu Unity brzdění vesmírné stanice s přihlédnutím na magnetické pole Země.
Třetí experiment bude detekovat částice kosmického záření, které proniká pláštěm ISS.
Čtvrtý experiment bude z oběžné dráhy fotografovat rostlinstvo na povrchu planety a porovnávat je se staršími snímky.
Pátý experiment se zaměří na detekování blesků v atmosféře pomocí magnetometru. Zároveň bude pořizovat snímky doprovodných ionosférických výbojů, takzvaných Elfů, Modrých výtrysků a Skřítků.