SAMK
ČSAD KLADNO
 • Restaurace Sleťák
 • Farmářské trhy
 • SOU a SOŠ Kladno

Jiří Štraub: Knihou vzdávám hold rockové muzice. Miluji ji

Čtvrtek, 13. ledna 2022 07:45

Zvířata, rock’n’roll, přátelství. Přesně tato tři slova vystihují připravovanou knihu kladenského rodáka Jiřího Štrauba Krokodýlova kapela. Je to knižní rodinná komedie, to znamená, že pobaví děti i dospělé a že si knihu může předčítat v neděli odpoledne nahlas úplně celá rodina. Kniha vyjde jen za podpory fanoušků, 17. ledna začíná crowdfundingová kampaň na webu nakladatelství Pointa. Předprodej trvá až do 15. února. Pokud do té doby bude vybrána požadovaná částka, Krokodýlova kapela vyjde a i s dalšími odměnami a předplatitelé ji dostanou do schránek. Pokud ne, peníze se lidem automaticky vrátí zpět.

Jiří Štraub (Foto: Daniela Honzátková)

Mohl byste popsat, o čem je kniha Krokodýlova kapela?

Je o krokodýlovi, kterého osud dovede k tomu, aby dal na chvíli k ledu svoji milovanou motorku a založil svoji vlastní kapelu. Ujme se ho manažer, cholerický křeček, a sežene mu muzikanty – baskytaristu vlka a bubeníka žraloka. Společně pak musí překonat problémy uvnitř skupiny i se vypořádat se závistivým nosorožcem, který se snaží jejich úspěch zmařit. Hlavní čtveřice se v příběhu naučí fungovat jako tým. Nezíská jen slávu a bohatství, ale naváže velmi pevné přátelství.

Krokodýlova kapela je už vaše druhá kniha. Předcházela jí sbírka krátkých povídek Rockové příběhy pro malé rebely. Jsou tyto dva tituly nějak dějově provázané?

Ano, Krokodýlova kapela volně navazuje na povídku O krokodýlovi, který až moc žral AC/DC. Do své nejnovější knihy jsem navíc zahrnul řadu odkazů na první díl, něco podobného obsáhla i ilustrátorka Tereza Doležalová ve svých ilustracích. Krokodýlova kapela je ale velmi volné pokračování, mohou si ho přečíst i ti, kteří neznají Rockové příběhy, a bez problému ji pochopí. Když si k ní ale pořídí první díl, získají ještě něco navíc, bližší obrázek o krokodýlově světě, v němž všechna zvířata žijí rockovou muzikou.

OSTROV BLÁZNŮ

Kde se vůbec vzal nápad na rockovou knížku pro děti?

S kamarády jsme kdysi hráli na akci, která se jmenovala Ostrov bláznů, parodii na soudní drama. Dospělí se bavili, ale dětem to moc neřeklo. Cestou domů jsem tedy přemýšlel nad tím, že bych rád udělal něco pro ně. Napadlo mě odpíchnout se od toho, co sám miluji – od rock’n’rollu. Vymyslel jsem si motorkáře krokodýla a další postavy, oslovil ke spolupráci ilustrátorku Terezu Doležalovou, moji kamarádku z RockOpery Praha, a dali jsme spolu dohromady Rockové příběhy pro malé rebely.

Co následovalo po vydání Rockových příběhů?
Autorská čtení a hlavně křest v RockOpeře Praha se zpěvákem Viktorem Dykem, uměleckým šéfem divadla Milanem Steigerwaldem a legendou z Pražského výběru Michaelem Kocábem. Byl to splněný sen. Jenže těsně po vydání knihy přišla korona, která zrušila veškeré veletrhy, kde jsem měl Rockové příběhy prezentovat. A to nám dost ublížilo. Došlo mi, že jestli chci v sérii pokračovat, musím na to jít úplně jinak. Proto jsem se rozhodl oslovit nakladatelství Pointa a zkusit se vydat cestou crowdfundingu.

ROCKOVÝ MEJDAN ZA PŘÍSPĚVEK NA KNIHU

Mohl byste přiblížit, o co jde?

Crowdfunding je způsob, jak zafinancovat vlastní projekt. Nabízte v předprodeji různé odměny, a když se vám podaří dosáhnout příslušné částky, zrealizujete svůj cíl a splníte závazky, kterých jste nabyl během kampaně. Když částky nedosáhnete, peníze se přispěvatelům automaticky vrátí zpět.

Je crowdfunding v případě Krokodýlovy kapely něčím specifický?

Myslím si, že spousta spisovatelů přišla se svéráznými odměnami. U nás si můžete mimo obou dílů série zakoupit například tričko s motivem Rockových příběhů nebo i vstupenky do RockOpery Praha. Jedna odměna je dokonce něco jako soukromý koncert. Jde o to, že s kytarou zajedu kamkoliv za přispěvateli a užijeme si pěkný večer, při němž si zahrajeme a zazpíváme osvědčené fláky od Lucie, Wanastowek a podobně. Kampaň začíná 17. ledna a potrvá do 15. února. Pokud do té doby nenashromáždíme vytyčenou částku, kniha bohužel nevyjde. Proto je důležité, aby co nejvíce zájemců využilo možnosti předprodeje, kde navíc nabízíme Krokodýlovu kapelu za zvýhodněnou cenu, než za jakou poté půjde do standardního prodeje. Už nyní, ještě před začátkem kampaně, nás někteří podpořili a my jim za to moc děkujeme. Na tom, aby náš smělý plán vyšel, dřeme dnem i nocí.

Proč to vlastně celé děláte?

Od začátku mi šlo o to bavit lidi. Jak děti, tak dospělé. Krokodýlova kapela je především zábava. Říkáme tomu knižní rodinná komedie, aby bylo jasné, že není zdaleka určena jen nejmenším. Zároveň s knihou vzdáváme hold rockové muzice, kterou miluji.

Odkazy:

Online předprodej: https://bit.ly/KupKapelu

Facebook série Rockové příběhy pro malé rebely: https://www.facebook.com/rockovepohadky

Instagram knihy Krokodýlova kapela: https://www.instagram.com/krokodylova_kapela/

Nakladatelství Pointa: https://pointa.cz/

Jiří Štraub

(*1994, Kladno)

Vystudovaný scenárista a písňový textař. V současnosti novinář, editor zpravodajského webu, rád hraje sousedům v hospodě na kytaru a o víkendech se potlouká po klubových pódiích s rapmetalovou kapelou Monaste. Spolupracuje s divadlem RockOpera Praha a relaxačně chodí na box. Svoji první knihu Rockové příběhy pro malé rebely vydal v roce 2020. Nyní na ni chce navázat volným pokračováním s názvem Krokodýlova kapela. Věnuje se také fantasy a science-fiction, jeho povídky z této oblasti se objevují v magazínu XB-1. V minulosti se věnoval hudební a filmové publicistice. Jeho články vycházely v deníku Právo, na webu Novinky.cz, v Rockovém magazínu Spark, Fakker!, časopisu Rock&Pop a dalších. Moderoval tři hudební pořady na TV Rebel.


 1. krimi

  Kladenští strážníci hlídají Bažantnici před pytláky a chrání majetek

 2. pozvánka

  Zoopark Zájezd navštíví v sobotu pohádkové bytosti

 3. pozvánka

  Den zdraví v kladenské nemocnici se uskuteční ve čtvrtek

 4. zprávy

  Studenti kladenské zdrávky se podívali do německého plastinária v Gubenu

 5. foto

  Budova kladenského gymnázia je opáskovaná, řidiči přeparkujte si, chodci pozor

 6. zprávy

  Řidiči pozor! Na trase Kladno-Slaný narazíte na dopravní komplikace

 7. zprávy

  Kladenské trhy ve středu nebudou s ohledem na počasí

 8. krimi

  Pomozte policii ztotožnit muže, vybral peníze ukradenou kartou

 9. sport

  V Kladně se hokejová mládež sjednocuje, aby byla zase úspěšná

 10. video

  Na Sletišti se v neděli odehrál další dětský den, podívejte se na video

 11. krimi

  Vážnou dopravní nehodu na obchvatu Slaného nepřežili dva lidé

 12. krimi

  Řidiči pozor! Prozradíme vám, kde v Kladně tento týden měří policie rychlost

 13. video

  Atletický stadion ve Slaném se proměnil v den dětských radostí

 14. pozvánka

  Poradíme vám, kde tento týden můžete fandit kladenským sportovcům

 15. povidka

  Muzejnice Hana doporučuje ka ve Slaném zajít za zábavou a poučením

 16. foto

  FOTO: Středočeští hasiči zachránili leguána z koruny stromu

 17. zprávy

  Kraj přispěje na obnovu přivaděče pitné vody do Kladna

 18. zprávy

  Den dětského úsměvu bude už po čtrnácté na kladenském Sletišti

 19. zprávy

  Dětský den ve Slaném bude plný sportu a zábavy

 20. zprávy

  O žáky SOŠ a SOU Kladno z náměstí Edvarda Beneše je zájem