ROYAL Fitness SAMK Měsíčník Kladno
ČSAD KLADNO Farmarske trhy Nad Kladnem Klapod
 • Nad Kladnem
 • SAMK
 • SOU a SOŠ Kladno

Jiří Štraub: Knihou vzdávám hold rockové muzice. Miluji ji

Čtvrtek, 13. ledna 2022 07:45

Zvířata, rock’n’roll, přátelství. Přesně tato tři slova vystihují připravovanou knihu kladenského rodáka Jiřího Štrauba Krokodýlova kapela. Je to knižní rodinná komedie, to znamená, že pobaví děti i dospělé a že si knihu může předčítat v neděli odpoledne nahlas úplně celá rodina. Kniha vyjde jen za podpory fanoušků, 17. ledna začíná crowdfundingová kampaň na webu nakladatelství Pointa. Předprodej trvá až do 15. února. Pokud do té doby bude vybrána požadovaná částka, Krokodýlova kapela vyjde a i s dalšími odměnami a předplatitelé ji dostanou do schránek. Pokud ne, peníze se lidem automaticky vrátí zpět.

Jiří Štraub (Foto: Daniela Honzátková)

Mohl byste popsat, o čem je kniha Krokodýlova kapela?

Je o krokodýlovi, kterého osud dovede k tomu, aby dal na chvíli k ledu svoji milovanou motorku a založil svoji vlastní kapelu. Ujme se ho manažer, cholerický křeček, a sežene mu muzikanty – baskytaristu vlka a bubeníka žraloka. Společně pak musí překonat problémy uvnitř skupiny i se vypořádat se závistivým nosorožcem, který se snaží jejich úspěch zmařit. Hlavní čtveřice se v příběhu naučí fungovat jako tým. Nezíská jen slávu a bohatství, ale naváže velmi pevné přátelství.

Krokodýlova kapela je už vaše druhá kniha. Předcházela jí sbírka krátkých povídek Rockové příběhy pro malé rebely. Jsou tyto dva tituly nějak dějově provázané?

Ano, Krokodýlova kapela volně navazuje na povídku O krokodýlovi, který až moc žral AC/DC. Do své nejnovější knihy jsem navíc zahrnul řadu odkazů na první díl, něco podobného obsáhla i ilustrátorka Tereza Doležalová ve svých ilustracích. Krokodýlova kapela je ale velmi volné pokračování, mohou si ho přečíst i ti, kteří neznají Rockové příběhy, a bez problému ji pochopí. Když si k ní ale pořídí první díl, získají ještě něco navíc, bližší obrázek o krokodýlově světě, v němž všechna zvířata žijí rockovou muzikou.

OSTROV BLÁZNŮ

Kde se vůbec vzal nápad na rockovou knížku pro děti?

S kamarády jsme kdysi hráli na akci, která se jmenovala Ostrov bláznů, parodii na soudní drama. Dospělí se bavili, ale dětem to moc neřeklo. Cestou domů jsem tedy přemýšlel nad tím, že bych rád udělal něco pro ně. Napadlo mě odpíchnout se od toho, co sám miluji – od rock’n’rollu. Vymyslel jsem si motorkáře krokodýla a další postavy, oslovil ke spolupráci ilustrátorku Terezu Doležalovou, moji kamarádku z RockOpery Praha, a dali jsme spolu dohromady Rockové příběhy pro malé rebely.

Co následovalo po vydání Rockových příběhů?
Autorská čtení a hlavně křest v RockOpeře Praha se zpěvákem Viktorem Dykem, uměleckým šéfem divadla Milanem Steigerwaldem a legendou z Pražského výběru Michaelem Kocábem. Byl to splněný sen. Jenže těsně po vydání knihy přišla korona, která zrušila veškeré veletrhy, kde jsem měl Rockové příběhy prezentovat. A to nám dost ublížilo. Došlo mi, že jestli chci v sérii pokračovat, musím na to jít úplně jinak. Proto jsem se rozhodl oslovit nakladatelství Pointa a zkusit se vydat cestou crowdfundingu.

ROCKOVÝ MEJDAN ZA PŘÍSPĚVEK NA KNIHU

Mohl byste přiblížit, o co jde?

Crowdfunding je způsob, jak zafinancovat vlastní projekt. Nabízte v předprodeji různé odměny, a když se vám podaří dosáhnout příslušné částky, zrealizujete svůj cíl a splníte závazky, kterých jste nabyl během kampaně. Když částky nedosáhnete, peníze se přispěvatelům automaticky vrátí zpět.

Je crowdfunding v případě Krokodýlovy kapely něčím specifický?

Myslím si, že spousta spisovatelů přišla se svéráznými odměnami. U nás si můžete mimo obou dílů série zakoupit například tričko s motivem Rockových příběhů nebo i vstupenky do RockOpery Praha. Jedna odměna je dokonce něco jako soukromý koncert. Jde o to, že s kytarou zajedu kamkoliv za přispěvateli a užijeme si pěkný večer, při němž si zahrajeme a zazpíváme osvědčené fláky od Lucie, Wanastowek a podobně. Kampaň začíná 17. ledna a potrvá do 15. února. Pokud do té doby nenashromáždíme vytyčenou částku, kniha bohužel nevyjde. Proto je důležité, aby co nejvíce zájemců využilo možnosti předprodeje, kde navíc nabízíme Krokodýlovu kapelu za zvýhodněnou cenu, než za jakou poté půjde do standardního prodeje. Už nyní, ještě před začátkem kampaně, nás někteří podpořili a my jim za to moc děkujeme. Na tom, aby náš smělý plán vyšel, dřeme dnem i nocí.

Proč to vlastně celé děláte?

Od začátku mi šlo o to bavit lidi. Jak děti, tak dospělé. Krokodýlova kapela je především zábava. Říkáme tomu knižní rodinná komedie, aby bylo jasné, že není zdaleka určena jen nejmenším. Zároveň s knihou vzdáváme hold rockové muzice, kterou miluji.

Odkazy:

Online předprodej: https://bit.ly/KupKapelu

Facebook série Rockové příběhy pro malé rebely: https://www.facebook.com/rockovepohadky

Instagram knihy Krokodýlova kapela: https://www.instagram.com/krokodylova_kapela/

Nakladatelství Pointa: https://pointa.cz/

Jiří Štraub

(*1994, Kladno)

Vystudovaný scenárista a písňový textař. V současnosti novinář, editor zpravodajského webu, rád hraje sousedům v hospodě na kytaru a o víkendech se potlouká po klubových pódiích s rapmetalovou kapelou Monaste. Spolupracuje s divadlem RockOpera Praha a relaxačně chodí na box. Svoji první knihu Rockové příběhy pro malé rebely vydal v roce 2020. Nyní na ni chce navázat volným pokračováním s názvem Krokodýlova kapela. Věnuje se také fantasy a science-fiction, jeho povídky z této oblasti se objevují v magazínu XB-1. V minulosti se věnoval hudební a filmové publicistice. Jeho články vycházely v deníku Právo, na webu Novinky.cz, v Rockovém magazínu Spark, Fakker!, časopisu Rock&Pop a dalších. Moderoval tři hudební pořady na TV Rebel.


 1. zprávy

  Do 2. června bude uzavřena ulice u autobusového nádraží a další uzavírka potrvá do 16. června

 2. video

  Již zítra Kladno hází, mítink plný atletických hvězd, Sletiště v Kladně

 3. zprávy

  Učitele/ky na 1. stupeň, uklízečku a pomocnou kuchařku, přijme ZŠ škola ve Svárově s tradicí od roku 1905

 4. pozvánka

  V Kladně na Sletišti se koná Den dětského úsměvu, již po patnácté

 5. video

  Kouzlo přírody a tajemství města, nová výstava v galerii nemocnice Kladno

 6. krimi

  U nehody autobusu s osobním vozem zasahovali kladenské složky IZS

 7. krimi

  Muž z Kladna chtěl ušetřit za svoz odpadu, zničil si auto a řešili ho strážníci

 8. zprávy

  Nábor hrdinů v Kladně, můžete zachránit lidský život

 9. video

  Na SOŠ a SOU zažili sladké dobrodružství s Mirkou van Gils Slavíkovou

 10. pozvánka

  Májová tančírna s Michalem Padevětem, Tanec a zábava, to bude páteční večer v kladenském Kině Sokol

 11. zprávy

  Redakční výběr toho, co vám možná tento týden v Kladenských listech uteklo

 12. zprávy

  Srdcem pro Nelinku, spousta zábavy pro děti i dospělé pokračuje dnes ve Vinařicích na hřišti

 13. krimi

  Zloděj v Kladně byl dopaden díky spolupráci občanů, strážníků a policistů

 14. video

  Kladno ocenilo své sportovce, Kaberle se stal legendou, sportovcem města je Krsek, video

 15. video

  Ohlédnutí za požárem v Auto Kelly očima hasičů, oficiální zpráva, foto, video

 16. krimi

  Černý démon úspěšně unikal strážníkům v Kladně

 17. zprávy

  Rozsáhlý požár kladenské firmy Auto Kelly vyšetřují kriminalisté

 18. video

  Vyhrajte vstupenky, legendární kapela Flamengo míří do Kladna vystoupí v kině Sokol už v sobotu

 19. pozvánka

  Kam o víkendu i po něm, kultura, sport, zábava i poučení. Vyberte si v naší nabídce

 20. zprávy

  Jarní výstava drobného zvířectva ve Slaném přináší i změny v parkování