ROYAL Fitness SAMK Měsíčník Kladno
ČSAD KLADNO Farmarske trhy Nad Kladnem Klapod
 • Nad Kladnem
 • SAMK
 • SOU a SOŠ Kladno

Kladeňáci pozor na zadlužení. Máte již zaplacené poplatky za loňský rok?

Pondělí, 10. ledna 2022 08:41

V Kladně se pro letošek nemění výše sazeb místních poplatků za komunální odpad či psy. Platné jsou veškeré úlevy. Stejná zůstane i z nemovitosti. Po jedenácti letech má Kladno jednodušší ceník za hrobová místa. Cena tepla se zvýší pouze o nutná 2,9 procenta. Cena vody, i přes nesouhlas Kladna, vzroste o 6,9 procent.

Kladeňáci pozor na zadlužení. Máte již zaplacené poplatky za loňský rok? (Foto: KL)

Za odpad

Za zpracování komunálního odpadu lidé v roce 2022 zaplatí opět 780 korun za osobu a kalendářní rok s tím, že zůstává v platnosti osvobození od poplatku pro děti do věku 3 let (první poplatková povinnost nastává u dítěte v měsíci, kdy tří let dovrší) a seniory starší 70 let (osvobození se prvně vztahuje na měsíc, ve kterém osoba dosáhla 70 let věku). Poplatek je splatný k 15. dubnu ročně, po dohodě se správcem poplatku k 15. dubnu a 15. září pololetně nebo k 15. dubnu, 15. červnu, 15. září a 15. prosinci čtvrtletně v daném kalendářním roce.

Za psy

Splatnost poplatku za psy, jehož výše se pro příští rok rovněž nemění, je stanovena k 15. březnu 2022. V bytovém domě zaplatí majitel za jednoho psa 800 korun za rok, v rodinném domě 120 korun. Poplatníci od 65 let mají v bytovém domě úlevu na poplatku, tj. výše poplatku činí 160 korun za jednoho psa.

Za hrobová místa

Po jedenáct let se v Kladně nehýbalo s cenami za hrobová místa a služby spojené s péčí o ně. U některých sazeb zůstaly ceny neměnné dokonce šestnáct let. To vedlo k mnohaprocentnímu podhodnocení sazeb i v porovnání se samotnou inflací. Majitel jednoho hrobu dosud platil 227 korun ročně (včetně služeb) a město na něj doplácelo dalších 979 korun za rok. Takové rozpětí je neudržitelné, proto od roku 2022 platí ceník nový. Jednotný nájem za 1 m2 hrobového místa bude 15 korun za rok na hlavním hřbitově a 13 korun ročně na ostatních. Ceny za služby se budou pohybovat od 120 do 300 korun ročně na hlavním hřbitově a od 100 do 250 korun ročně na ostatních hřbitovech. Cena za urnovou schránku bude 400 korun ročně na hlavním hřbitově a 300 korun na ostatních hřbitovech. Ani nové ceny náklady pro provoz hřbitovů zdaleka nepokryjí.

Další poplatky

Stejné zůstávají i sazby poplatků za užívání veřejného prostranství, za povolení k vjezdu s motorovým vozidlem. Město nemění násobící koeficienty základu daně z nemovitostí v určených zónách města.

Nová webová aplikace Moje závazky

Zjistit výši poplatku lze nově i z pohodlí domova, stačí se přes webové stránky města přihlásit do aplikace Moje závazky. Pro přihlášení lze jednoduše použít osobní či bankovní identitu nebo se zaregistrovat na finančním odboru v budově radnice. „Pokud si však někdo delší dobu neprováděl kontrolu uhrazených poplatků, může se stát, že po přihlášení zjistí například nedoplatky nebo jiné nesrovnalosti. Účtování místních poplatků je poměrně složité, lidé často zasílají peníze na již neplatné variabilní symboly nebo je do platby neuvedou vůbec. Je pak téměř nemožné je bez součinnosti plátce správně zaúčtovat. Pokud někdo jakékoliv nesrovnalosti ve svých platbách zjistí, stačí zkontaktovat úřednice finančního odboru, které zjistí, jak nesrovnalost vznikla,“ vysvětluje vedoucí odboru Dana Štecová.

Cena vody zvýší o 6,9 procenta.

I přes nesouhlas města Kladna se cena vodného a stočného změní v roce 2022 o 6,9 procent směrem nahoru. Rozhodla o tom většina akcionářů společnosti Vodáren Kladno-Mělník (VKM). Za dodávku kubíku pitné vody tak domácnosti v regionu působnosti VKM zaplatí o 4,32 korun více než loni a o 3,18 korun za odvedení a vyčištění kubíku vody odpadní.

Cena vody

Konečná cena vodného a stočného pro rok 2022 bude 115 korun a 39 haléřů včetně DPH za 1 m3 dodané pitné vody a odvedení a vyčištění vod odpadních. Hlavním důvodem změny, který akcionáři uváděli a který rezonuje celým ekonomickým odvětvím, je především nárůst cen vstupů nutných pro výrobu pitné vody, čištění odpadních vod a provozování vodárenské infrastruktury. Zejména ceny používaných materiálů a ceny energií vykazují meziroční navýšení o více než 10 procent. VKM jako důvod uvádí i zvýšení cen stavebních prací, což ovlivňuje investice do obnovy vodohospodářské infrastruktury. Podle dat ceny překračují oficiální údaje o inflaci a podle VKM musely být promítnuty do ceny vody.

Město Kladno jako jeden z akcionářů VKM se zdražením vodného a stočného v takové výši nesouhlasilo. „Na valné hromadě společnosti jsme o výši ceny vedli rozsáhlou diskusi. Překvapilo mě, že většina starostů obcí zdražení obhajovala. Nevím, zda si uvědomují, že mají zastupovat zájmy občanů svých obcí. Máme jednu z nejvyšších cen vody, domácnosti už drtí ceny elektřiny a plynu a nepotřebují, aby byly šponovány i další náklady. Pro mě by bylo přijatelné promítnutí zvýšených nákladů do ceny vody ve výši maximálně pět procent. Pro vyšší zdražení jsem hlasovat nemohl,“ vysvětlil postoj Kladna jeho primátor Milan Volf.

Pozor na zadlužení

Poplatky lze zaplatit v pokladně Magistrátu města Kladna, a to na náměstí Starosty Pavla 44, v Centru správních agend na náměstí Svobody nebo na úřadovnách Magistrátu města Kladna v Kladně-Švermově a Kladně-Dubí v úředních hodinách. Zjistit výši poplatku a uhradit ho lze nově i na webu města Kladna v aplikaci Moje závazky.

Dále lze platit bezhotovostním převodem s příslušným variabilním symbolem na účet číslo:

 • pro platbu komunálního odpadu 19-6750510277/0100
 • pro poplatek ze psa 19-729141/0100 nebo na České poště poštovní poukázkou typu A.

V případě nejasností se neváhejte obrátit na finanční odbor. 

Kontaktní osoba u poplatku ze psa:

 1. Malinová – tel. 312 604 351, e-mail: ivana.malinova@mestokladno.cz

Kontaktní osoby u poplatku za komunální odpad:

 1. Hodanová – tel. 312 604 352, e-mail: vera.hodanova@mestokladno.cz
 2. Dusbábková – tel. 312 604 353, e-mail: monika.dusbabkova@mestokladno.cz
 3. Němcová – tel. 312 604 354, e-mail: veronika.nemcova@mestokladno.cz


 1. krimi

  Jízda v protisměru na dalnici D 6, policie hledá svědky, ohrozili ostatní řidiče, záchranáře policisty i hasiče

 2. zprávy

  V Ledcích využijí prostředky od kraje na obecní úřad, Pchery dostanou téměř dva miliony

 3. zprávy

  Revolution Train z pohledu policie

 4. zprávy

  Motyčín navštívila největší pojízdná zvonkohra na světě

 5. zprávy

  Sobota rozhodne o postupu kladenských Kanonýrů do superligy,přijďte je podpořit

 6. info z radnice

  Zápis dětí do kladenských základních škol pro školní rok 2024/2025

 7. krimi

  Žena v Kladně odcizila kosmetiku za více než 10 tisíc, sama se přihlásila na policii.

 8. pozvánka

  Řízkové hody na vás čekají celý víkend v Královickém dvoře

 9. pozvánka

  Zoopark zájezd zve na premíéru filmu o přírodě Arizony

 10. krimi

  Nejdřive předvedla striptýz a po tom dala strážníkovi facku

 11. pozvánka

  Bitva Libušín 2024 aneb pocta Janu Žižkovi vypukne už za 17 dnů

 12. zprávy

  Učitele/ky, asistenty/ky přijme ZŠ škola ve Svárově s tradicí od roku 1905

 13. zprávy

  Školní kavárna v Kladně na náměstí E. Beneše přivítala první hosty

 14. zprávy

  V Kladně trhy pokračují opět ve středu, ve Slaném budou mít premiéru 19. dubna

 15. zprávy

  Královice nabízejí prostor pro školení nebo setkání vaší firmy

 16. info z radnice

  Blíží se termín zápisu do mateřských škol ve Slaném

 17. krimi

  Středočeští hasiči měli od počátku roku Bohužel mnoho velkých zásahů

 18. zprávy

  Redakční výběr toho co vám možná tento týden v Kladenských listech uteklo

 19. pozvánka

  Dnes máte možnost zažít ptačí den v Zooparku Zájezd

 20. zprávy

  Krajské školy si rozdělí 12. milionů, SOU Slaný a ZUŠ Kladno jsou mezi nimi