18. JAZZOVÝ PODVEČER KAVKAZ V KLADNĚ SAMK Měsíčník Kladno
ČSAD KLADNO Nad Kladnem Klapod
 • 18. jazzový podvečer
 • SAMK
 • SOU a SOŠ Kladno

Kladeňáci pozor na zadlužení. Máte již zaplacené poplatky za loňský rok?

Pondělí, 10. ledna 2022 08:41

V Kladně se pro letošek nemění výše sazeb místních poplatků za komunální odpad či psy. Platné jsou veškeré úlevy. Stejná zůstane i z nemovitosti. Po jedenácti letech má Kladno jednodušší ceník za hrobová místa. Cena tepla se zvýší pouze o nutná 2,9 procenta. Cena vody, i přes nesouhlas Kladna, vzroste o 6,9 procent.

Kladeňáci pozor na zadlužení. Máte již zaplacené poplatky za loňský rok? (Foto: KL)

Za odpad

Za zpracování komunálního odpadu lidé v roce 2022 zaplatí opět 780 korun za osobu a kalendářní rok s tím, že zůstává v platnosti osvobození od poplatku pro děti do věku 3 let (první poplatková povinnost nastává u dítěte v měsíci, kdy tří let dovrší) a seniory starší 70 let (osvobození se prvně vztahuje na měsíc, ve kterém osoba dosáhla 70 let věku). Poplatek je splatný k 15. dubnu ročně, po dohodě se správcem poplatku k 15. dubnu a 15. září pololetně nebo k 15. dubnu, 15. červnu, 15. září a 15. prosinci čtvrtletně v daném kalendářním roce.

Za psy

Splatnost poplatku za psy, jehož výše se pro příští rok rovněž nemění, je stanovena k 15. březnu 2022. V bytovém domě zaplatí majitel za jednoho psa 800 korun za rok, v rodinném domě 120 korun. Poplatníci od 65 let mají v bytovém domě úlevu na poplatku, tj. výše poplatku činí 160 korun za jednoho psa.

Za hrobová místa

Po jedenáct let se v Kladně nehýbalo s cenami za hrobová místa a služby spojené s péčí o ně. U některých sazeb zůstaly ceny neměnné dokonce šestnáct let. To vedlo k mnohaprocentnímu podhodnocení sazeb i v porovnání se samotnou inflací. Majitel jednoho hrobu dosud platil 227 korun ročně (včetně služeb) a město na něj doplácelo dalších 979 korun za rok. Takové rozpětí je neudržitelné, proto od roku 2022 platí ceník nový. Jednotný nájem za 1 m2 hrobového místa bude 15 korun za rok na hlavním hřbitově a 13 korun ročně na ostatních. Ceny za služby se budou pohybovat od 120 do 300 korun ročně na hlavním hřbitově a od 100 do 250 korun ročně na ostatních hřbitovech. Cena za urnovou schránku bude 400 korun ročně na hlavním hřbitově a 300 korun na ostatních hřbitovech. Ani nové ceny náklady pro provoz hřbitovů zdaleka nepokryjí.

Další poplatky

Stejné zůstávají i sazby poplatků za užívání veřejného prostranství, za povolení k vjezdu s motorovým vozidlem. Město nemění násobící koeficienty základu daně z nemovitostí v určených zónách města.

Nová webová aplikace Moje závazky

Zjistit výši poplatku lze nově i z pohodlí domova, stačí se přes webové stránky města přihlásit do aplikace Moje závazky. Pro přihlášení lze jednoduše použít osobní či bankovní identitu nebo se zaregistrovat na finančním odboru v budově radnice. „Pokud si však někdo delší dobu neprováděl kontrolu uhrazených poplatků, může se stát, že po přihlášení zjistí například nedoplatky nebo jiné nesrovnalosti. Účtování místních poplatků je poměrně složité, lidé často zasílají peníze na již neplatné variabilní symboly nebo je do platby neuvedou vůbec. Je pak téměř nemožné je bez součinnosti plátce správně zaúčtovat. Pokud někdo jakékoliv nesrovnalosti ve svých platbách zjistí, stačí zkontaktovat úřednice finančního odboru, které zjistí, jak nesrovnalost vznikla,“ vysvětluje vedoucí odboru Dana Štecová.

Cena vody zvýší o 6,9 procenta.

I přes nesouhlas města Kladna se cena vodného a stočného změní v roce 2022 o 6,9 procent směrem nahoru. Rozhodla o tom většina akcionářů společnosti Vodáren Kladno-Mělník (VKM). Za dodávku kubíku pitné vody tak domácnosti v regionu působnosti VKM zaplatí o 4,32 korun více než loni a o 3,18 korun za odvedení a vyčištění kubíku vody odpadní.

Cena vody

Konečná cena vodného a stočného pro rok 2022 bude 115 korun a 39 haléřů včetně DPH za 1 m3 dodané pitné vody a odvedení a vyčištění vod odpadních. Hlavním důvodem změny, který akcionáři uváděli a který rezonuje celým ekonomickým odvětvím, je především nárůst cen vstupů nutných pro výrobu pitné vody, čištění odpadních vod a provozování vodárenské infrastruktury. Zejména ceny používaných materiálů a ceny energií vykazují meziroční navýšení o více než 10 procent. VKM jako důvod uvádí i zvýšení cen stavebních prací, což ovlivňuje investice do obnovy vodohospodářské infrastruktury. Podle dat ceny překračují oficiální údaje o inflaci a podle VKM musely být promítnuty do ceny vody.

Město Kladno jako jeden z akcionářů VKM se zdražením vodného a stočného v takové výši nesouhlasilo. „Na valné hromadě společnosti jsme o výši ceny vedli rozsáhlou diskusi. Překvapilo mě, že většina starostů obcí zdražení obhajovala. Nevím, zda si uvědomují, že mají zastupovat zájmy občanů svých obcí. Máme jednu z nejvyšších cen vody, domácnosti už drtí ceny elektřiny a plynu a nepotřebují, aby byly šponovány i další náklady. Pro mě by bylo přijatelné promítnutí zvýšených nákladů do ceny vody ve výši maximálně pět procent. Pro vyšší zdražení jsem hlasovat nemohl,“ vysvětlil postoj Kladna jeho primátor Milan Volf.

Pozor na zadlužení

Poplatky lze zaplatit v pokladně Magistrátu města Kladna, a to na náměstí Starosty Pavla 44, v Centru správních agend na náměstí Svobody nebo na úřadovnách Magistrátu města Kladna v Kladně-Švermově a Kladně-Dubí v úředních hodinách. Zjistit výši poplatku a uhradit ho lze nově i na webu města Kladna v aplikaci Moje závazky.

Dále lze platit bezhotovostním převodem s příslušným variabilním symbolem na účet číslo:

 • pro platbu komunálního odpadu 19-6750510277/0100
 • pro poplatek ze psa 19-729141/0100 nebo na České poště poštovní poukázkou typu A.

V případě nejasností se neváhejte obrátit na finanční odbor. 

Kontaktní osoba u poplatku ze psa:

 1. Malinová – tel. 312 604 351, e-mail: ivana.malinova@mestokladno.cz

Kontaktní osoby u poplatku za komunální odpad:

 1. Hodanová – tel. 312 604 352, e-mail: vera.hodanova@mestokladno.cz
 2. Dusbábková – tel. 312 604 353, e-mail: monika.dusbabkova@mestokladno.cz
 3. Němcová – tel. 312 604 354, e-mail: veronika.nemcova@mestokladno.cz


 1. zprávy

  Rekonstrukci Americké ulice v Kladně dokončí obnova úseku od Holandské po Švýcarskou

 2. zprávy

  Pozor na změny v MHD související s rekonstrukcí Americké ulice v Kladně

 3. pozvánka

  Tip na výlet na Kladensku a Slánsku: Červený Újezd

 4. zprávy

  Sobotní burgery u pana prezidenta. Když nemáme plány, jedeme na Lány

 5. zprávy

  Zubní ordinaci ve Slaném navštívil zatím neznámý poberta, nechtěl si vylepšit chrup, ale získat léčiva

 6. zprávy

  Hlídky MP Kladno řešily o víkendu, bitky, žárlivé scény, Ukrajince i své napadení

 7. zprávy

  Záchrana seniorky v Kladně měla šťastný konec, zasahovala policie, hasiči i záchraná služba

 8. zprávy

  Dny adoptivních rodičů 18. – 20. července v Zooparku Zájezd, spousta zábavy a bude i pěna pro děti od hasičů

 9. zprávy

  Dopravní inženýři bojují s komunikačními závadami v okrese Kladno, pomáhají i hlídky P ČR

 10. pozvánka

  Tip na výlet na Kladensku a Slánsku: Zámek Nelahozeves

 11. zprávy

  Historické stroje i jejich obdivovatelé se setkají v sobotu ve Slaném, čtěte důležité informace

 12. krimi

  Dítě srazil autem na přechodu osmnáctiletý řidič, nedaleko pěší zóny v Kladně

 13. zprávy

  Zoopark Zájezd hlásí další mláďata, k vidění jsou malí lemuři kata

 14. pozvánka

  Tip na výlet na Kladensku a Slánsku: Slánská hora

 15. pozvánka

  Šest mýtů o šesti kladenských věžácích – část 3

 16. zprávy

  Slánští skauti, kvůli hlouposti úředníků z mšeckého polesí, přišli o svou oblíbenou chatu

 17. zprávy

  Před začátkem prázdnin strážnicí Kladna a policie ČR předávali ceny školákům

 18. zprávy

  Redakční výběr toho, co vám možná tento týden v Kladenských listech uteklo

 19. zprávy

  Otrávení králíci mi zachránili dceru. Pozor na pryskyřník. Roste všude!

 20. zprávy

  Slánský hledač pokladů, viditelně pravděpodobně pod vlivem drog, pobavil i znechutil desítky lidí na Váze