ČSAD KLADNO
  • Kladno
  • Rebuy Stars
  • Den otevřených dveří

Pamětní minci si převzal slánský starosta Martin Hrabánek

Úterý, 7. prosince 2021 08:11

Pamětní minci k 100. výročí vzniku Československé obce legionářské Kladno si převzal z rukou Evy Armeanové slánský starosta Martin Hrabánek za podporu a šíření legionářské myšlenky.

Pamětní minci si převzal slánský starosta Martin Hrabánek (Foto: KL)

„Toto ocenění vnímám především jako ocenění dlouhodobých vztahů našeho města s jednotou Československé obce legionářské Kladno. Po roce 1989 to byl právě plukovník a válečný veterán Josef Petiška ze Slaného, který byl zvolen prvním předsedou obnovené jednoty. Pak se také sluší zmínit mého předchůdce, starostu Ivo Rubika, který se odkazu legionářů také věnoval. Vřelé vztahy s Československou obcí legionářskou Kladno jsou patrné dodnes, a to nejenom při tradičních vzpomínkových akcích k uctění padlých hrdinů. Svoboda je křehká a často je vnímána společností automaticky, což se ukazuje nejenom v těchto turbulentních časech. Je tedy klíčové, aby zde fungovaly takovéto organizace, aby toto téma neustále připomínaly. Stejně tak je důležité připomínat si lidské oběti, které za naši svobodu ztratily život často v podmínkách, které si my v době komfortu a dostupnosti všeho možného jen stěží umíme představit,“ uvedl starosta Hrabánek.

„Jeden z hlavních projektů Československé obce legionářské Kladno, který naši občané měli možnost doslova zažít na vlastní oči, a který měl právem velký ohlas u veřejnosti, byl projekt LEGIOVLAK 100, který do Slaného zavítal vloni. 14 vagónů, věrná replika legionářského vlaku z let 1918–1920, stálo na slánském vlakovém nádraží. Unikátní a perfektně připravená expozice znázorňovala život legionářů při přesunu jednotek přes Transsibiřskou magistrálu. Prohlédlo si ji přes 3 000 zájemců,“ připomněla mluvčí slánské radnice Markéta Růtová.

„Velmi si vážím vstřícného přístupu slánské radnice, která ihned po zvolení prvního předsedy obnovené kladenské jednoty poskytovala maximální podporu i pomoc a tím pomohla k její aktivitě a rozvíjení legionářských tradic,“ uvedla předsedkyně Československé obce legionářské Kladno Eva Armeanová.