ROYAL Fitness SAMK Měsíčník Kladno
ČSAD KLADNO Farmarske trhy Nad Kladnem Klapod
 • Nad Kladnem
 • SAMK
 • SOU a SOŠ Kladno

V Zooparku Zájezd mají šesterčata krajty královské a vejcožrouta afrického

Čtvrtek, 4. listopadu 2021 12:35

Hned dvakrát se v Zooparku Zájezd slavila šesterčata. Nejprve se chovatelům podařil vzácný odchov krajt královských přirozeným způsobem. Zanedlouho se z vajec vylíhla i mláďata vejcožrouta afrického. Oba tyto druhy byste v přírodě našli na africkém kontinentu. 

Foto: Jiří Marek

Ačkoli se v Zooparu Zájezd pyšní největší veřejně dostupnou kolekcí chameleonů ze všech zoo, v jeho expozicích najdete i další zajímavé plazy. Chovatelé nedávno oslavili úspěšný odchov krajt.

Krajta královská je menším zástupcem čeledi krajt. Dorůstá 1,2 – 1,5 metru s váhou do tří kilogramů. V přírodě se vyskytuje ve střední Africe, kde obývá suché lesy a savany. Nejčastější potravou jsou hlodavci a ptáci, které vyhledává pomocí termálních senzorů na hlavě. Tento druh bývá často chován pro svou mírnou povahu a menší vzrůst. 4. srpna našli chovatelé v teráriu krajt šest vajec. Nejednalo se o žádné velké překvapení, neboť neustále se zvětšující tělesný objem samice nedal pochybovat o tom, že snůška brzy přijde.

„Připravovali jsme se na to a samici jsme umístili do speciálně vybudovaného inkubátoru, kde jsme se chtěli pokusit o přirozený odchov. Běžně se hadům vejce odebírají a umisťují do inkubátoru samostatně. V přírodě ale krajty svá vejce chrání vlastním tělem a dokonce jsou schopny snůšku díky drobným svalovým stahům zahřívat a zvýšit její teplotu až o několik stupňů. V tomto inkubátoru měla samice stálou teplotu mezi 29 – 32 stupni celsia a dostatek klidu. Samotným snesením vajec samice ztratí třetinu vlastní váhy. Další dva měsíce poté vejce chrání a nepřijímá potravu. 1. října se z vejce na svět prořízlo první mládě a o tři dny později už z vajec vylezlo všech šest malých krajt. Zajímavé bylo pozorovat, jak při líhnutí samice vejce uvolnila a přesunula se do jiné části inkubátoru, aby mohla mláďata v klidu vylézt. Po zdárném vylíhnutí mláďat se zase vrátila a s malými krajtičkami se k sobě tiskli. Takové chování je pro nás nové, mateřská péče je u plazů vzácná a pravděpodobně u tohoto druh ještě nějakou dobu po vylíhnutí přetrvává,“ říká k úspěšnému odchovu zooložka Veronika Svobodová.

Všechna mláďata se podle chovatelů už stačila poprvé svléknout z kůže a začínají přijímat potravu. V Zooparku Zájezd krajty pomáhají se vzdělávacími programy pro děti, které mají příležitost si vyzkoušet, že hadi jsou velmi zajímavá zvířata a zblízka si je prohlédnout.

 Kromě krajt mohou mít v Zájezdu radost i z úspěšně vylíhnutých mláďat vejcožroutů afrických, kterých je shodou okolností také šest. Jak jejich název napovídá, jejich výhradní potravou jsou vejce ptáků, která polykají vcelku.

„Je fascinující jejich krmení pozorovat. Dospělý vejcožrout je totiž schopen pozřít i slepičí vejce. Díky vazivovým spojům na lebce může spolknout vejce, které je výrazně větší než jeho hlava. Velice dobře šplhají a snadno se tak dostanou do ptačích hnízd. Vejce pak podélně proděraví výrůstky na páteři. Obsah vejce vytlačí do jícnu a stlačený zbytek skořápky vyvrhne,“ popisuje zajímavý způsob krmení zoolog Daniel Koleška. Vejcožrouti nemají jedové žlázy a nejsou nijak nebezpeční, ale svým zbarvením připomínají zmije. Chrání se tak proti případným predátorům, kteří je mohou považovat za smrtelně jedovaté. 1. zprávy

  Do 2. června bude uzavřena ulice u autobusového nádraží a další uzavírka potrvá do 16. června

 2. video

  Již zítra Kladno hází, mítink plný atletických hvězd, Sletiště v Kladně

 3. zprávy

  Učitele/ky na 1. stupeň, uklízečku a pomocnou kuchařku, přijme ZŠ škola ve Svárově s tradicí od roku 1905

 4. pozvánka

  V Kladně na Sletišti se koná Den dětského úsměvu, již po patnácté

 5. video

  Kouzlo přírody a tajemství města, nová výstava v galerii nemocnice Kladno

 6. krimi

  U nehody autobusu s osobním vozem zasahovali kladenské složky IZS

 7. krimi

  Muž z Kladna chtěl ušetřit za svoz odpadu, zničil si auto a řešili ho strážníci

 8. zprávy

  Nábor hrdinů v Kladně, můžete zachránit lidský život

 9. video

  Na SOŠ a SOU zažili sladké dobrodružství s Mirkou van Gils Slavíkovou

 10. pozvánka

  Májová tančírna s Michalem Padevětem, Tanec a zábava, to bude páteční večer v kladenském Kině Sokol

 11. zprávy

  Redakční výběr toho, co vám možná tento týden v Kladenských listech uteklo

 12. zprávy

  Srdcem pro Nelinku, spousta zábavy pro děti i dospělé pokračuje dnes ve Vinařicích na hřišti

 13. krimi

  Zloděj v Kladně byl dopaden díky spolupráci občanů, strážníků a policistů

 14. video

  Kladno ocenilo své sportovce, Kaberle se stal legendou, sportovcem města je Krsek, video

 15. video

  Ohlédnutí za požárem v Auto Kelly očima hasičů, oficiální zpráva, foto, video

 16. krimi

  Černý démon úspěšně unikal strážníkům v Kladně

 17. zprávy

  Rozsáhlý požár kladenské firmy Auto Kelly vyšetřují kriminalisté

 18. video

  Vyhrajte vstupenky, legendární kapela Flamengo míří do Kladna vystoupí v kině Sokol už v sobotu

 19. pozvánka

  Kam o víkendu i po něm, kultura, sport, zábava i poučení. Vyberte si v naší nabídce

 20. zprávy

  Jarní výstava drobného zvířectva ve Slaném přináší i změny v parkování