ČSAD KLADNO
  • Kladno
  • Rebuy Stars
  • Den otevřených dveří

Na kladenské náměstí Jana Masaryka se vrátilo sousoší

Středa, 15. září 2021 06:14

Sousoší s názvem Rodina bylo na náměstí Jana Masaryka původně nainstalováno v roce 1976. Veřejný prostor před šesti lety prošel revitalizací a sochy byla tehdy odstraněna. Nyní je zase na svém místě.

Na kladenské náměstí Jana Masaryka se vrátilo sousoší (Foto: KL)

Sousoší Rodina bylo v roce 2015 při revitalizaci náměstí odstraněno a uklizeno na jednom z pozemků města. Jeden z členů kladenského spolku Halda Roman Hájek však dostal nápad a navrhl v rámci participativního rozpočtu Středočeského kraje, aby bylo umělecké dílo zrenovováno a navráceno na původní místo.

„Když jsme při práci na Muzeu věžáků přišli s kolegou Alexandrem Němcem na to, že sousoší Rodina od Jarmily Malátové z roku 1976 leží rozebrané na parkovišti za kladenským magistrátem, přišlo nám to škoda. Kladno ve veřejném prostoru moc uměleckých děl nemá, Rodina je navíc dílem umělecky kvalitním a cenným. Nehledě na to, že upravenému náměstí Jana Masaryka sochařská výzdoba chyběla,“ uvedl pro Kladenské listy Roman Hájek ze spolku Halda.

„V roce 2019 jsme se rozhodli přihlásit projekt návratu sochy do participativního rozpočtu Středočeského kraje, z něhož se podařilo získat finanční prostředky. Mám radost, že navzdory všem okolnostem myšlenku podpořilo i stávající vedení města a dotáhlo projekt do realizace, včetně dofinancování třetiny nákladů,“ říká také Hájek.

„Podařilo se nám navázat kontakt s rodinou sochařky Jarmily Malátové, která se bohužel návratu svého zrestaurovaného díla už nedožila. Společně se zástupci města máme myšlenku na uspořádání malé oslavy právě i za účasti rodinných příslušníků sochařky,“ dodal pro Listy Hájek.

Autor: (jn)