ČSAD KLADNO
 • Vánoce Kladno
 • Den otevřených dveří
 • Práce ve Slaném

Povídka Kladenských listů: Bela a Vločka

Pátek, 13. srpna 2021 07:00

Po zbytek léta si můžete číst povídky, které psaly děti ze ZŠ Montessori Slaný. Kateřina Vágnerová, s kterou jste se potkali na těchto stránkách jako s autorkou, tam už tři roky ukazuje těm, kdo mají o psaní zájem, jak se tvoří příběh. Někteří teprve začínají, ti starší už jsou zkušenější, ale všichni píší s elánem a velkou radostí.

První povídku napsala nejmladší z dětí z Montessori školy, teprve desetiletá Ivana Dimová. Má ale talent a fantazii, takže věřím, že si příběh o holčičce Bele, jejím pejskovi Vločce a kouzelném meteoritu opravdu užijete.

 

Kdesi ve vesmíru se jeden meteorit rozhodl, že objeví divy vesmíru, například ultrafialové sluneční záření, mléčnou dráhu, jak se zmenšují černé díry a tak dále. Když se objevilo ultrafialové záření, vydal se na cestu.  S obdivem se díval na záření, až mu brada poklesla. Najednou mu jeden paprsek vlétl do úst. V meteoritu proběhla jakási změna, která se měla ukázat až za několik let. Koukal se na mnoho objektů a zajímavých událostí. V den, kdy měl skončit svou výpravu, si prohlížel mléčnou dráhu a pomyslel si: „Mám hlad, snad neuškodí, když si trochu líznu.“  A lízl si. Vtom ztěžkl a padal a padal, až dopadl na planetu Zemi. Jak spadl, utvořila se z něj miska, ve které byla kouzelná voda.

Mezitím vyrůstalo na planetě Zemi štěňátko zlatého retrívra. Maminka mu umřela právě včera, a tak si malé štěňátko šlo hledat potravu. Vydalo se do ulice. Právě šla tou ulicí holčička. Štěňátko se leklo a uskočilo na stranu, bálo se totiž lidí. Protože na zemi ležely střepy, pořezalo se. Bolestně zakňučelo. Naštěstí si štěňátka holčička všimla. Viděla, jak se štěňátku v tlapce blýskají střepy. Zavolala na veterinární kliniku a oni si ho tam odvezli.

Přijela za štěňátkem autobusem. Na veterinární klinice jim řekla, že si štěňátko vezme domů. Taky dala mu jméno. A řekla: „Odteď se jmenuješ Vločka. Já jsem Bela. A neboj se, že mi tě rodiče nedovolí, stejně jsem si šla koupit štěňátko.“ A usmála se.

Cestou domů Vločka uviděla meteorit ve tvaru misky. Měla totiž velkou žízeň, tak běžela a napila se. Když k ní Bela došla, Vločka omylem šlápla na misku a voda na obě vystříkla. Udála se v nich změna o trochu menší, než měl meteorit, ale stejně magická. Taky se měla projevit až za pár let.

Bela se o Vločku moc hezky starala. Uběhlo několik let a Bele je třináct. Vločka je už hodně vycvičená. Chová se jako vodící pes a umí se i prát. Zanedlouho se projeví kouzelná moc, kterou mají Bela, Vločka a meteorit.

Právě dnes se měly projevit magické schopnosti. Bela s Vločkou šly tou ulicí, kde se potkaly. Mířily na kliniku. Bela hned, co si všimla meteoritu ve tvaru misky, řekla: „Nevěděla jsem, že ta miska tady pořád je. To je jedno. Pojď, Vločko, na té kontrole máme být už za pět minut.“ A přidala do kroku. Když už šly z kontroly domů, stihla je hrozná bouřka. Byly právě u meteoritu, když uhodil zářivě modrý blesk. Bela s Vločkou jen tak tak uskočily a blesk zasáhl meteorit. Ten najednou začal problikávat modře a červeně. Bela s Vločkou se na to dívaly. Nemohly odejít, prostě je zajímalo, jak to skončí. Meteorit se rázem proměnil v monstrum. Vypadal jako T-rex, ale byl z kamene, měl velká křídla s tesáky na konci a problikávalo jím červené a modré světlo.

To se projevila magická moc, která v něm panovala. I v Bele a Vločce se projevila. Bela najednou měla na sobě modré šaty s krátkým pláštěm, černé kozačky s podpatkem a běloučká křídla, která měla na konci tesáky.  Ještě měla černou kouzelnou čelenku s bílými diamanty, která uměla ovládat vodu. Vločce se najednou zjevily černé botičky, které měly malilinkatá běloučká křidýlka, ocas se jí zbarvil na černo a na zádech se jí udělal černý proužek. Oči se oběma zbarvily do fialova. T-rex zařval: „TAK SI TO SE MNOU POJĎTE RRROZDAT VY CHRRRDINKY!!!“  

Vločce se navíc zjevily obří tesáky a vzlétla. Divila se, ale během vteřiny si na to zvykla. A to samé Bela. Vločka začala kolem T-rexe poletovat jako nějaká moucha a povedlo se, odvedla T-rexovu pozornost tak, aby se ho mohla zbavit. T-rex se za ní oháněl, ale nechytil ji. Mezitím se Bela proplížila až za něj a vzlétla do vzduchu. Lítala nad T-rexovou hlavou a přemýšlela, jak to udělat. Vtom ji napadlo, že může zkusit, co umí. Přála si, aby se na něj snesla voda a opravdu, najednou do té hrozné bouřky přibyl slejvák.  „Takže umím ovládat vodu. Tak toho hned využijeme,“ pomyslela si Bela.

Vločka chtěla štěknout, ale místo toho promluvila: „Pozor!!!“

„Co-co kdo. Áááá,“ byla zmatená Bela, protože nevěděla, kdo to řekl a T-rex ji srazil k zemi. Vločka k ní sletěla a zeptala se:

„Seš v poho?“

„Co-cože? Ty umíš mluvit? To je divný, to, co se s námi děje. Asi se máme zbavit toho T-rexe. Ale jinak jsem pohodě,“ odpověděla Bela.

„Můžem?“ kývla Bela na Vločku.

 „Můžem,“ odpověděla Vločka a vzlétla, Bela za ní. T-rex se otočil a řekl si pod vousy a zároveň hrozně nahlas: „Tak tady jsou ty mrchy!!“ Bela se jen zasmála a pustila na něj vodní kouli. Protože T-rex měl rád oheň, vodu nenáviděl. Teď se moc nemohl hýbat. Vločka zavrčela a v duchu si pomyslela: „Kdyby tak zmrznul a padal na něj sníh.“ A opravdu T-rex zmrznul a nad ním byl obří mrak, ze kterého se valily vločky.

Bela s Vločkou akorát chtěly jít domů. T-rex se naštval a všechen led praskl. Hned poté se rozběhl za nimi. Bela s Vločkou už byly o ulici dál. T-rex udělal dva kroky a už u nich stál. Bela si povzdychla: „Už zase??“ Otočila se a vzlítla k T-rexovi, Vločka taky. Tentokrát Bela udělala bublinu vody a naplnila ji tak, aby T-rex nemohl dýchat a Vločka ji zmrazila, co nejvíc mohla. Naštěstí se jim to tentokrát povedlo, udeřil blesk a z T-rexe se stal znova meteorit ve tvaru misky. Bela se stala zase normální holkou, Vločka zase normálním psem.

„Víš, Vločko, je to štěstí, že v těhlech dvou zapadlých ulicích nechodí touhle dobou žádní lidi,“ řekla Bela a usmála se. Vločka souhlasně štěkla. Ale když Bela s Vločkou přišly domů, zjistily, že T-rex je v televizi: „Velký kamenný obr zaútočil na dívku se psem. Naštěstí se tam objevili superhrdinové. Vědci tvrdí, že jsou to pouze děti v převleku. Ale kdo je kamenný obr? To se neví. Více najdete na našich internetových stránkách.“

„Tak to je super. Myslí si, že jsme jen děti v převleku!“ naštvala se Bela. Vločka štěkla a Bela pochopila: „No jo, máš pravdu. Sice si myslí, že jsme jen děti v převleku, ale zachránily jsme město. Víš co? Jdeme si lehnout. Jsem unavená po dnešku. Ale nejdřív večeři. Mám hlad.“ 1. zprávy

  Psí útulek Bouchalka představuje Dastyho, chcete ho?

 2. zprávy

  Studenti Střední zdravotnické školy a VOŠZ Kladno pomáhají v prevenci klinických onemocnění

 3. zprávy

  Sál kina Sokol bude v sobotu místem galavečera klubu Miners

 4. zprávy

  Na náměstí Starosty Pavla je opět kluziště pro veřejnosti

 5. zprávy

  Zastupitelé Slaného odhlasovali mimořádnou pomoc lidem po výbuchu varny drog

 6. zprávy

  Slaný hledá v řadách svých občanů budoucí členy mnoha komisí

 7. krimi

  V kladenské nemocnici vyhrožoval muž zbraní, nakonec se sám udal

 8. foto

  Ve Slaném stojí již vánoční strom i betlém

 9. krimi

  Feťák si ve Slaném vařil drogy, zapálil celý panelák

 10. zprávy

  Poradíme vám, kde tento týden můžete fandit kladenským sportovcům

 11. zprávy

  V Kladně odmítají zdražení vody, cena by měla stoupnout pomalu o 30 procent

 12. krimi

  Podvodník se vydával za amerického reportéra, ženu z Kladenska připravil pomalu o milion

 13. kultura

  U2 revival v Kladně vyprodal sál a předvedl dokonalou show

 14. foto

  Projektový den Klíče ke svobodě a den otevřených dveří v SOŠ a SOU, Kladno, náměstí E. Beneše 2353

 15. zprávy

  O víkendu motoristy potrápily první sněhové vločky

 16. zprávy

  Kladenské Vánoce bude letos projíždět speciální vláček

 17. zprávy

  Hokejový svět velmi těžko nese ztrátu ikony Kladna a otce legendární osmašedesátky

 18. foto

  Ve Slaném se již těší na adventní čas, strom přijede z nedaleka

 19. pozvánka

  Sládečkovo vlastivědné muzeum v Kladně láká na dvě výstavy

 20. zprávy

  Psí útulek Bouchalka představuje Buče, chcete ho?