Nábor k policii Kladno
ČSAD KLADNO
  • Kladenská Teplárna nabízí zaměstnání
  • Práce ve Slaném
  • Leoš Stránský

Z pokácených tuchlovických jasanů vznikly unikátní sochy

Čtvrtek, 8. července 2021 07:30

V rámci revitalizace veřejného prostranství musely být v Tuchlovicích pokáceny stromy ze sváteční cesty. V proměněné podobě ale budou místním obyvatelům dělat radost dál. Se začátkem prázdnin zde totiž začali pilně pracovat řezbáři, kteří ze statných jasanů vytvořili sváteční sochy.

Přeměna stromů na sváteční sochy odstartovala pod vedením zkušeného řezbáře Jana Viktory. Z Tuchlovic se tak se startem letních prázdnin stala řezbářská dílna, ve které vznikla například socha medvěda, lavička nebo prvky pro děti. Dřevěné výtvory nyní budou trvalou součástí tuchlovického parku, kde budou místním dělat radost.

Tuchlovicemi se nesla nejen vůně čerstvého dřeva, ale také zvuk šikovných rukou, které opracovávaly přidělený materiál. Řezbáři si u práce navíc rádi hrají na kytary, takže se celá kreativní činnost nesla ve výborném duchu.

„Dřevo je kouzelný materiál a řezbařina je jemná, ale i velmi fyzicky náročná práce, které jsem propadl již v mládí. A ač síly ubývají, nelze z ní jednoduše odejít. Inspiraci hledám v přírodě, ale i v představách literární tvorby. Řada zakázek vznikla dle předlohy. Žádné dříví není kopií, každý strom je originál a každé dílo je originál. O to víc je nádherný prožitek, když se povede dát dřevu i jinou tvář,“ říká řezbář Jan Viktora.


Autor: (fa)