Nábor k policii Kladno
ČSAD KLADNO
  • Kladenská Teplárna nabízí zaměstnání
  • Práce ve Slaném
  • Leoš Stránský

V Lidicích se konala vernisáž Mezinárodní dětské výtvarné výstavy

Pondělí, 5. července 2021 09:00

Ve čtvrtek 1. července proběhla vernisáž 49. ročníku Mezinárodní dětské výtvarné výstavy Lidice, jejíž letošní téma „ROBOT a UMĚLÁ INTELIGENCE“ koresponduje se stým výročím vzniku slova robot, které použil Karel Čapek ve své hře R.U.R.

Foto: Martin Homola, abcphoto

Po krátkém hudebním úvodu se slova zhostili ředitel Památníku Lidice Eduard Stehlík a kurátorka výstavy Táňa Válková. Pásku přestřihli a tím slavnostně 49. ročník výstavy zahájili Jiří Pitín a Pavel Horešovský, přeživší lidické děti. Vernisáže výstavy se kromě členů odborné poroty zúčastnil i novodobý válečný veterán Lukáš Hirka.

Na letošní ročník soutěže, který byl rozšířen o podtémata: Co robot (ne)umí, Uvnitř stroje, R.U.R.: Roboti v literatuře a filmu, Rok 2121, Vývoj a druhy umělé inteligence, Technologie a etika, Data a Nanoroboti, dorazilo 11 213 výtvarných děl ze 72 zemí světa. Ocenit ty nejlepší bylo jako každým rokem pro porotu velmi náročné. Odborná komise nakonec po pečlivém výběru udělila celkem 945 ocenění, včetně 156 medailí.

Na výstavě uvidíte 945 exponátů s tematikou robotů, technologií i Karla Čapka a najdete tam také edukační a hrací koutek, kde si nejen děti mohou vytvořit vlastního robota. Vítězná díla lze v Lidické galerii zhlédnout od 1. července do 31. ledna 2022.


Autor: Tamara Hegerová