Nábor k policii Kladno
ČSAD KLADNO
  • Kladenská Teplárna nabízí zaměstnání
  • Práce ve Slaném
  • Leoš Stránský

Žáci kladenské zdravotnické školy ošetřovali raněné

Neděle, 27. června 2021 08:00

Minulý pátek si žáci v prostorách Střední zdravotnické školy a Vyšší odborné školy zdravotnické Kladno mohli vyzkoušet a ověřit své vědomosti i získané dovednosti v oblasti poskytování první pomoci.

Žáci kladenské zdravotnické školy ošetřovali raněné (Foto: Václav Vondrovský)

Celé akce se zúčastnilo na 100 žáků převážně druhých ročníků studujících obory praktická sestra a zdravotnické lyceum. Ti byli rozděleni do devíti skupin a postupně si na čtyřech stanovištích vyzkoušeli, jak nejlépe zareagovat při setkání se zraněnými osobami, které představovali figuranti – žáci SZŠ a VOŠZ Kladno. Ti věrohodně demonstrovali modelové situace a různá zranění jako například tepenné krvácení, popáleniny, poranění páteře, zástavu oběhu, řezné rány, zlomeniny nebo amputaci ruky.

Žáci si pod dohledem vyučujících první pomoci Lukáše Lepiče a Jitky Svobodové vyzkoušeli, jak by reagovali při ošetřování zraněných. Jejich reakce, postup a zásahy také hodnotili členové Kroužku první pomoci. Svým spolužákům sdělili, jestli se zachovali správně a v čem by se mohli případně zlepšit. V jedné z modelových situací vystupovala i žákyně představující učitelku, která se ocitla v diabetickém šoku. Zajímavým zpestřením byla možnost vyzkoušení resuscitace s použitím defibrilátoru, která se žákům povedla na jedničku.

Při celkovém zhodnocení akce je určitě dobré vyzdvihnout snahu všech zúčastněných o co nejlepší předvedení toho, co se naučili během výuky, a to, že si žáci měli chuť vyzkoušet praktické ukázky první pomoci, díky jejichž znalostem bude třeba možné zachránit život někoho z nás.


Autor: Václav Vondrovský