Nábor k policii Kladno
ČSAD KLADNO
  • Kladenská Teplárna nabízí zaměstnání
  • Práce ve Slaném
  • Leoš Stránský

Kladenští policisté se zaměřili na přetížené kamiony

Sobota, 26. června 2021 08:00

V minulých dnech policisté dopravního inspektorátu spolu s Centrem služeb pro silniční dopravu vyrazili opět do terénu. Jejich cílem byli řidiči kamionů a jejich vozy. Při kontrolách padlo několik pokut a omezení. Dopravní akce budou pokračovat.Kladenští dopravní policisté připravili v minulých dnech další dopravně bezpečnostní akci, která byla zaměřena na kontrolu nákladní dopravy. Během celého dne, kdy vozidla kontrolovali na parkovišti poblíž čerpací stanice na silnici I/7, zastavili celkem sedm nákladních souprav.

„Byly uděleny dvě blokové pokuty za dva tisíce korun. Jednalo se o nevyhovující technický stav kontrolovaného vozidla, a policisté proto omezili technickou způsobilost u vozidla na 30 dnů,“ uvedla policejní mluvčí Michaela Nováková.  

Kontroly nákladní, především kamionové dopravy jsou v mnoha ohledech specifické. Na policisty, kteří se touto problematikou zabývají, jsou kladeny vysoké odborné nároky. Musí znát vozidla po technické stránce a orientovat se ve všech předpisech, vyhláškách a zákonech. Důležitou součástí a pomocí při těchto kontrolách jsou technici Mobilní expertní jednotky Centra služeb pro silniční dopravu.

Vedle hloubkových kontrol technického stavu nákladních automobilů se policisté zaměřují také na kontrolu dodržování sociálních předpisů. „Úkolem je zjistit, zda řidiči dodržují bezpečnostní přestávky a nepřekračují dobu řízení. Právě nedodržování sociálních předpisů a s tím spojený nedostatečný odpočinek řidičů má za následky dopravní nehody mnohdy s velkým rozsahem škod či tragickými následky,“ upozorňuje mluvčí Nováková.

Součástí těchto kontrol je i odhalování neoprávněné instalace zařízení ovlivňujících správnou funkci digitálního tachografu. „Pokud řidič neoprávněně manipuluje s tachografem, může být vozidlo zajištěno nebo je šoférovi uložen správní trest v podobě zákazu činnosti,“ říká Michaela Nováková a dodává: „Za porušení zákonných povinností vztahujících se k nákladní dopravě mohou řidičům, ale také dopravcům hrozit jak na místě, tak ve správním řízení tučné pokuty a v závažnějších případech musí řidiči počítat i se zákazem řízení.“

Autor: (red)