ČSAD KLADNO
 • Rebuy Stars
 • Ples města Kladna
 • Den otevřených dveří

Město Kladno adoptovalo orla i rysa, které má ve znaku

Středa, 23. června 2021 06:20

Kladno se rozhodlo podpořit chov rysa a sovic sněžních v Zooparku Zájezd a také orla v záchranné stanici Aves. Rysa ostrovida a orlici má město Kladno ve svém znaku, sovici sněžní zná zase téměř každé dítě, ale i dospělí, z kouzelnických příběhů Harryho Pottera.

Město Kladno adoptovalo orla i rysa, které má ve znaku (Zdroj fotografií: Město Kladno)
Znak města Kladna

Městský znak letos slaví 460 let od svého vzniku. Kladno ho získalo roku 1561 od krále Ferdinanda I. Současná podoba znaku je téměř původní, jen ve 20. století doznala několika menších úprav. V roce 1914 byla doplněna symbolem hornictví, který byl v totalitě nahrazen rudou hvězdou a v 90. letech opět vrácen. Znak tvoří modrý rozpoltěný štít, v jehož pravém poli je polovina stříbrné orlice se zlatou zbrojí, červeným jazykem a zlatým půlměsícem, zakončeným jetelovým trojlístkem na hrudi. V levém poli vzpřímený rys přirozené barvy s červeným jazykem a dvě zkřížená hornická kladívka, ovinutá zlatou stužkou a položená nad oběma uvedenými figurami.

Výročí slaví i udělení dalšího znaku města – vlajky. Tu smí Statutární město Kladno používat od 14. srpna 2001 (tehdy ještě jako prapor). Také na ní jsou vyobrazeny orlice a rys, proto se město rozhodlo adoptovat právě tyto zvířata a pomoci tak finančně s jejich potřebami. O orla mořského se stará stanice Aves Kladno, jež pečuje o hendikepovaná zvířata, rysa mohou návštěvníci spatřit v Zooparku Zájezd.

„Tento krásný nápad vznikl mezi zaměstnanci Odboru životního prostředí. Chceme využít letošní významná výročí vzniku městských symbolů a podpořit subjekty, které poskytují domov zvířatům, ať už zdravým, či hendikepovaným, a v době pandemie se potýkaly s finančními problémy,“ uvedla náměstkyně primátora Petra Melčová.

Na každé zvíře ze znaku město přispělo zatím jednorázovou částkou, a to 20 000 korun. „Orel mořský se do naší záchranné stanice dostal poté, co si ve volné přírodě poranil křídlo. Zlomenina byla natolik vážná, že pro zvíře znamenala trvalý hendikep. Zhruba patnáctiletý orel již není schopen plnohodnotně létat a zůstal tedy natrvalo u nás ve stanici. Návštěvníci ho bohužel nemohou vidět, protože je příliš plachý, žije proto v zázemí stanice,“ uvedl vedoucí záchranné stanice AVES Kladno Petr Starý.

Stanice AVES, která se nachází u silnice mezi kladenskou čtvrtí Švermov a Brandýskem, je pro návštěvníky otevřena i během prázdnin každý den a to od 9:00 do 18:00 hod. Vstupné je dobrovolné. Zájemci tam najdou expozici trvale zraněných zvířat, které nelze pustit zpět do přírody, a původní česká plemena domácích zvířat.

Voliéra pro bělostnou sovici

Zoopark Zájezd je oblíbeným výletním cílem Kladeňáků. Existenci zařízení, stejně jako u mnohých dalších zoologických zahrad, ohrozil vývoj pandemie koronaviru a dlouhodobá vládní omezení. Město proto zoo věnovalo také příspěvek 90 000 korun na stavbu nové voliéry pro sovice sněžní. „Sovice ještě donedávna sídlily ve starší voliéře, která byla postavena při otevření zoo pro veřejnost, což bylo před více než 10 lety. Od té doby již značně zastarala a stala se pro jejich chov nevyhovující. Proto jsme se rozhodli podpořit žádost o příspěvek na výstavbu nové expozice v nové části zoo poblíž dětského hřiště,“ vysvětluje náměstkyně primátora Petra Melčová.

Jako soukromá zoo získává park prostředky na provoz a svůj rozvoj téměř výhradně ze vstupného od návštěvníků a pro výstavbu a modernizaci stávajících voliér proto musí shánět další partnery.

Sovice sněžní jsou velkým druhem sovy obývající severní část Evropy, Asie i Ameriky. Svým způsobem života i zbarvením jsou přizpůsobené životu v zasněžených oblastech. „Samice jsou opravdu sněhobílé, samci mívají na peří černé skvrnky. Na rozdíl od jiných sov loví i ve dne,“ upozornil vedoucí vzdělávání a výzkumu Zooparku Zájezd Daniel Koleška s tím, že výstavba voliéry by se měla uskutečnit ještě v letošním roce.

Zoopark Zájezd je nyní otevřený každý den od 9 do 18 hodin, k dispozici je návštěvníkům zoo včetně terárií (zatím s omezenou kapacitou), dětským hřištěm, obří nafukovací trampolínou, kavárnou i občerstvením. Mezi nejoblíbenější zvířata patří veverky v průchozí voliéře, které jsou návštěvníkům na dosah a obří králíci v expozici Ušákov.

Zdroj: Město Kladno 1. zprávy

  Soutěž o nelevné rodiné vstupenky do Lumina parku

 2. zprávy

  Kladenská energetika přehledně v městském newsletteru

 3. zprávy

  Do Hornického skanzenu Mayrau se vrací Masopust

 4. zprávy

  Kemp vítězů míří opět do města Slaný za podpory olympioniků

 5. krimi

  Viditelnost v provozu je letošní téma akce Besipu a slánských strážníků

 6. zprávy

  Ve středních Čechách se rozjedou masopustní reje

 7. foto

  Kladenští Rytíři si pozvali na svůj led klub Miners

 8. krimi

  Kladenští strážníci předali spravedlnosti tři osoby v pátrání

 9. sport

  Ledovou plochu v Kladně pod otevřeným nebem můžete navštívit do konce ledna

 10. pozvánka

  V Kladně se chystá vernisáž výstavy Jindřicha Štreita

 11. krimi

  V jednom dni zastavili kladenští strážníci hned dvakrát mladíka s drogou v těle

 12. zprávy

  Zdravotní sestra je nedostatková. Kladenská nemocnice nabízí až půl milionu za nástup

 13. zprávy

  V únoru máte poslední možnost navštívit Lumina Park, svět statisíců světýlek

 14. sport

  Divadlo ve Slaném bylo opět dějištěm ocenění sportovců roku

 15. zprávy

  Kladensko zasypal první letošní sníh. Silničáři vyjeli se vším, co mají k dispozici

 16. pozvánka

  Poradíme vám, kde tento týden můžete fandit kladenským sportovcům

 17. zprávy

  Udělte svůj hlas osobnostem Středočeského kraje nominovaným na Cenu hejtmanky 2022

 18. zprávy

  Dan hledá nový domov, pomůžete mu?

 19. zprávy

  Slánské muzeum věnovalo vzpomínku svému významnému občanovi

 20. foto

  Další netradiční den otevřených dveří na SOŠ a SOU, Kladno, náměstí E. Beneše