18. JAZZOVÝ PODVEČER KAVKAZ V KLADNĚ SAMK Měsíčník Kladno
ČSAD KLADNO Nad Kladnem Klapod
 • 18. jazzový podvečer
 • SAMK
 • SOU a SOŠ Kladno

Město Kladno adoptovalo orla i rysa, které má ve znaku

Středa, 23. června 2021 06:20

Kladno se rozhodlo podpořit chov rysa a sovic sněžních v Zooparku Zájezd a také orla v záchranné stanici Aves. Rysa ostrovida a orlici má město Kladno ve svém znaku, sovici sněžní zná zase téměř každé dítě, ale i dospělí, z kouzelnických příběhů Harryho Pottera.

Město Kladno adoptovalo orla i rysa, které má ve znaku (Zdroj fotografií: Město Kladno)
Znak města Kladna

Městský znak letos slaví 460 let od svého vzniku. Kladno ho získalo roku 1561 od krále Ferdinanda I. Současná podoba znaku je téměř původní, jen ve 20. století doznala několika menších úprav. V roce 1914 byla doplněna symbolem hornictví, který byl v totalitě nahrazen rudou hvězdou a v 90. letech opět vrácen. Znak tvoří modrý rozpoltěný štít, v jehož pravém poli je polovina stříbrné orlice se zlatou zbrojí, červeným jazykem a zlatým půlměsícem, zakončeným jetelovým trojlístkem na hrudi. V levém poli vzpřímený rys přirozené barvy s červeným jazykem a dvě zkřížená hornická kladívka, ovinutá zlatou stužkou a položená nad oběma uvedenými figurami.

Výročí slaví i udělení dalšího znaku města – vlajky. Tu smí Statutární město Kladno používat od 14. srpna 2001 (tehdy ještě jako prapor). Také na ní jsou vyobrazeny orlice a rys, proto se město rozhodlo adoptovat právě tyto zvířata a pomoci tak finančně s jejich potřebami. O orla mořského se stará stanice Aves Kladno, jež pečuje o hendikepovaná zvířata, rysa mohou návštěvníci spatřit v Zooparku Zájezd.

„Tento krásný nápad vznikl mezi zaměstnanci Odboru životního prostředí. Chceme využít letošní významná výročí vzniku městských symbolů a podpořit subjekty, které poskytují domov zvířatům, ať už zdravým, či hendikepovaným, a v době pandemie se potýkaly s finančními problémy,“ uvedla náměstkyně primátora Petra Melčová.

Na každé zvíře ze znaku město přispělo zatím jednorázovou částkou, a to 20 000 korun. „Orel mořský se do naší záchranné stanice dostal poté, co si ve volné přírodě poranil křídlo. Zlomenina byla natolik vážná, že pro zvíře znamenala trvalý hendikep. Zhruba patnáctiletý orel již není schopen plnohodnotně létat a zůstal tedy natrvalo u nás ve stanici. Návštěvníci ho bohužel nemohou vidět, protože je příliš plachý, žije proto v zázemí stanice,“ uvedl vedoucí záchranné stanice AVES Kladno Petr Starý.

Stanice AVES, která se nachází u silnice mezi kladenskou čtvrtí Švermov a Brandýskem, je pro návštěvníky otevřena i během prázdnin každý den a to od 9:00 do 18:00 hod. Vstupné je dobrovolné. Zájemci tam najdou expozici trvale zraněných zvířat, které nelze pustit zpět do přírody, a původní česká plemena domácích zvířat.

Voliéra pro bělostnou sovici

Zoopark Zájezd je oblíbeným výletním cílem Kladeňáků. Existenci zařízení, stejně jako u mnohých dalších zoologických zahrad, ohrozil vývoj pandemie koronaviru a dlouhodobá vládní omezení. Město proto zoo věnovalo také příspěvek 90 000 korun na stavbu nové voliéry pro sovice sněžní. „Sovice ještě donedávna sídlily ve starší voliéře, která byla postavena při otevření zoo pro veřejnost, což bylo před více než 10 lety. Od té doby již značně zastarala a stala se pro jejich chov nevyhovující. Proto jsme se rozhodli podpořit žádost o příspěvek na výstavbu nové expozice v nové části zoo poblíž dětského hřiště,“ vysvětluje náměstkyně primátora Petra Melčová.

Jako soukromá zoo získává park prostředky na provoz a svůj rozvoj téměř výhradně ze vstupného od návštěvníků a pro výstavbu a modernizaci stávajících voliér proto musí shánět další partnery.

Sovice sněžní jsou velkým druhem sovy obývající severní část Evropy, Asie i Ameriky. Svým způsobem života i zbarvením jsou přizpůsobené životu v zasněžených oblastech. „Samice jsou opravdu sněhobílé, samci mívají na peří černé skvrnky. Na rozdíl od jiných sov loví i ve dne,“ upozornil vedoucí vzdělávání a výzkumu Zooparku Zájezd Daniel Koleška s tím, že výstavba voliéry by se měla uskutečnit ještě v letošním roce.

Zoopark Zájezd je nyní otevřený každý den od 9 do 18 hodin, k dispozici je návštěvníkům zoo včetně terárií (zatím s omezenou kapacitou), dětským hřištěm, obří nafukovací trampolínou, kavárnou i občerstvením. Mezi nejoblíbenější zvířata patří veverky v průchozí voliéře, které jsou návštěvníkům na dosah a obří králíci v expozici Ušákov.

Zdroj: Město Kladno 1. zprávy

  Dny adoptivních rodičů 18. – 20. července v Zooparku Zájezd, spousta zábavy a bude i pěna pro děti od hasičů

 2. zprávy

  Dopravní inženýři bojují s komunikačními závadami v okrese Kladno, pomáhají i hlídky P ČR

 3. pozvánka

  Tip na výlet na Kladensku a Slánsku: Zámek Nelahozeves

 4. zprávy

  Historické stroje i jejich obdivovatelé se setkají v sobotu ve Slaném, čtěte důležité informace

 5. krimi

  Dítě srazil autem na přechodu osmnáctiletý řidič, nedaleko pěší zóny v Kladně

 6. zprávy

  Zoopark Zájezd hlásí další mláďata, k vidění jsou malí lemuři kata

 7. pozvánka

  Tip na výlet na Kladensku a Slánsku: Slánská hora

 8. pozvánka

  Šest mýtů o šesti kladenských věžácích – část 3

 9. zprávy

  Slánští skauti, kvůli hlouposti úředníků z mšeckého polesí, přišli o svou oblíbenou chatu

 10. zprávy

  Před začátkem prázdnin strážnicí Kladna a policie ČR předávali ceny školákům

 11. zprávy

  Redakční výběr toho, co vám možná tento týden v Kladenských listech uteklo

 12. zprávy

  Otrávení králíci mi zachránili dceru. Pozor na pryskyřník. Roste všude!

 13. zprávy

  Slánský hledač pokladů, viditelně pravděpodobně pod vlivem drog, pobavil i znechutil desítky lidí na Váze

 14. zprávy

  Kuriózní dopravní nehoda, bez zranění, naštvala vedení i obyvatele Smečna, kteří jsou právem hrdí na své náměstí

 15. zprávy

  Samosběry frčí, na farmě Dryák u Slaného si dokonce ustřihnete a odnesete nádherné gladioly a zeleninu navíc

 16. zprávy

  Dovolené jsou v plném proudu, policie připomíná: Před odjezdem na dovolenou se zabezpečte

 17. zprávy

  Patnáctý ročník setkání majitelů a příznivců veteránů ve Slaném přivítá i Jana Přeučila

 18. pozvánka

  Tip na výlet na Kladensku a Slánsku: Okoř

 19. zprávy

  Bezpečně nejen na kladenských silnicích: Chodec nemá na přechodu absolutní přednost

 20. zprávy

  Letní počasí je jako na houpačce, nedaleko Beřovic bylo k vidění rodící se tornádo