ČSAD KLADNO
  • Kladno
  • Rebuy Stars
  • Den otevřených dveří

Aby voda ze S.A.W.E.R.u byla pitná, spojili buštěhradští vědci síly s EuroClean

Pondělí, 31. května 2021 07:40

O systému S.A.W.E.R., který dokáže vyrobit vodu ze vzduchu s využitím solární energie a též kultivovat poušť pomocí podpovrchových kultur, Kladenské listy již několikrát informovaly. Za projektem stojí ČVUT a Akademie věd České republiky, zapojily se ale i soukromé firmy. Třeba společnost EuroClean, která dodala remineralizační jednotku WatiMin. Bez ní by totiž voda produkovaná systémem S.A.W.E.R. nebyla pitná.

Foto: EuroClean

Bez remineralizace by to nešlo

Jak vysvětluje docent Tomáš Matuška z Univerzitního centra energeticky efektivních budov ČVUT, systém S.A.W.E.R. vyrábí destilovanou vodu, protože ta se dá lépe uchovávat. Aby ale byla dále použitelná, musí se upravit. Fotobioreaktor pro úpravu vody na závlahu rostlin dodává Botanický ústav AV ČR, co se týče remineralizace vody buštěhradští vědci spojili síly právě se společností EuroClean.

Saif Mubarak Fadel Al Mazrouei, ředitel společnosti Bin Fadel Al Mazroei Ready Mix Est., která projevila zájem o licenci na výrobu systému S.A.W.E.R., s kolegy při ochutnávání prvních doušků vody vyrobené ze vzduchu

EuroClean upravuje vodu od roku 1999, má vlastní pobočku v Polsku a působí také na Slovensku. Doménou společnosti je zejména úprava vody pro energetické aplikace, jako jsou předávací a výměníkové stanice, parní kotelny a chladící a výměníkové okruhy. Též vyniká v oblasti dezinfekce vody, vyrábí pro tento účel například vlastní generátory chlordioxidu. Jak říká technický ředitel EuroClean s.r.o. Marek Příhoda, čím je průmyslová aplikace technologicky náročnější a zajímavější, tím je pro ně práce větší výzva a zároveň i zábava.

Z buštěhradských laboratoří na EXPO do Dubaje

Právě v buštěhradských laboratořích UCEEB se obě zařízení propojila. Vědci zde testovali mobilní verzi systému S.A.W.E.R. ve zvláštní klimatické komoře, která modelovala atmosférické podmínky panující ve Spojených arabských emirátech. Úkolem úpravny WatiMin je filtrace a obohacení vody minerálními látkami. Tedy zejména hořčíkem, vápníkem a draslíkem. Nemusí to být ale jen tyto prvky, jak zdůrazňuje ředitel společnosti Euroclean Jaromír Šnajdr. Do vody by šly přidávat i další látky. Remineralizační jednotka též vodu pomocí elektrolýzy kombinované s UV zářením generovaným UV lampami zbavuje veškerých mikrobiologických nečistot.

S.A.W.E.R. bude jádrem českého pavilonu na EXPO 2020 v Dubaji, které proběhne v roce 2021 (posunuto kvůli pandemii Covid). S.A.W.E.R. bude funkční ukázkou českého vědeckého a průmyslového potenciálu, což odpovídá původnímu smyslu výstav EXPO.

Autor: (red)