ČSAD KLADNO
  • Kladno
  • Rebuy Stars
  • Den otevřených dveří

Pálení čarodějnic pohledem středočeských hasičů a záchranářů

Neděle, 2. května 2021 10:00

Filipojakubská noc i letos prověřila připravenost středočeských hasičů a záchranářů. Operátoři jejich tísňových linek přijali desítky oznámení. Například v Kladně vyjela sanita k opilé a agresivní ženě. 

Pálení čarodějnic pohledem středočeských hasičů a záchranářů. (Ilustrační foto: KL)

Máme za sebou magickou noc, kdy jsme pálením ohňů na svých zahradách slavili příchod jara. Letošní oslavy, stejně jako ty loňské, se musely z důvodu vládních opatření přesunout z hřišť, polí a veřejných prostranství na zahrady, terasy a jiná soukromá místa.

„Středočeští hasiči vyjeli od páteční 19. hodiny do sobotní 7. hodiny celkem k 24 událostem. Z toho ve 13 případech šlo o pálení, které měli přítomní lidé zodpovědně pod kontrolou. Dalších deset oznámení prověřilo operační středisko, protože šlo o nahlášené pálení. V případě 11 výjezdů šlo o skutečný požár, který museli hasiči likvidovat. Ale pouze pět z celkového počtu mohlo souviset s pálením čarodějnic. Nejčastěji šlo o pálení ponechané bez dozoru nebo takové, které nebylo pod kontrolou,“ uvedla mluvčí středočeských hasičů Tereza Fliegerová.

„Oheň o filipojakubské noci má dle lidových tradic zajišťovat ochranu a prosperitu. Plameny ale už asi nejsou, co bývaly, a záchranáři tak vyjeli na pomoc třem osobám, které se popálily. Ošetřili také šest osob, které utrpěly různá poranění při napadení. Není překvapením, že k většině z těchto případů došlo za přispění alkoholu. Posádky vyjely i k dvaceti třem osobám, u kterých byl primárním důvodem výjezdu sanitního vozu alkohol. Alkoholické lektvary nepili jen dospělí, a tak byla poskytnuta nezbytná péče i třem nezletilcům,“ sdělila mluvčí středočeské záchranky Petra Homolová.

„Kladenská posádka vyjela po 21. hodině na žádost policie k podnapilé ženě, která se vůči svému okolí chovala velmi agresivně. Své chování nezměnila ani v přítomnosti záchranářů, které napadala, nejen verbálně, s takovým zápalem, že ji nebylo možno ani řádně ošetřit. Za asistence policistů byla přepravena do kladenské nemocnice,“ doplnila mluvčí Homolová.

Autor: (red)