ČSAD KLADNO
  • Kladno
  • Rebuy Stars
  • Den otevřených dveří

Cyklistická sezona začíná, zkontrolujte před jízdou svůj bicykl

Neděle, 2. května 2021 09:30

Počasí konečně začíná přát a pomalu se otepluje. To láká cyklisty na jejich stezky, silnice a různé výlety. Před každou jízdou a hlavně teď po zimě je nesmírně důležité kolo zkontrolovat, případně ho dát před sezonou do servisu a až následně na cestu vyrazit. Poradíme vám, jak se na kolo správně vybavit a na co rozhodně nesmíte zapomenout.

Cyklistická sezona začíná, zkontrolujte před jízdou svůj bicykl. (Ilustrační foto: KL)

Co na kole nesmí nikdy chybět?

Brzdy – nejčastější jsou ráfkové, někdy i kotoučové. Kolo musí mít dvě na sobě nezávislé brzdy s odstupňovaným ovládáním brzdného účinku.

Přední odrazka –  je bílé barvy a může být zkombinovaná také s přední bílou svítilnou nebo nahrazena odrazovými materiály obdobných vlastností.

Zadní odrazka –  je červené barvy a může být zkombinovaná se zadní červenou svítilnou nebo nahrazena odrazovými materiály obdobných vlastností.

Odrazky v drátech kola – dvě odrazová sklíčka oranžové barvy jsou umístěna v paprscích obou kol. Mohou být nahrazena odrazovými materiály na ráfku kola, bocích plášťů, koncích blatníků, nebo bočních částech oděvu cyklisty.

Odrazky na pedálech – jsou umístěny na obou stranách pedálů. Sklíčka oranžové barvy mohou být nahrazena odrazovými materiály na obuvi nebo v její blízkosti.

Přilba – pokud jste mladší 18 let, jedná se o povinnou výbavu. I pokud jste starší, velmi doporučujeme přilbu za jízdy používat. Každý by měl rozhodně zvážit, jestli riskovat a hazardovat se zdravím, protože téměř v polovině případů cyklistických nehod je poraněna hlava a toto poranění může mít fatální následky.

Každý cyklista je účastníkem silničního provozu a proto pro něj platí jistá pravidla. Společně s chodci jsou zároveň nejzranitelnějšími účastníky silničního provozu. Mezi pravidla, která musí každý cyklista dodržovat je například to, že nesmí na kolo usednout pod vlivem alkoholu nebo omamných a psychotropních látek. Dále nesmí za jízdy telefonovat nebo psát SMS zprávy a musí se plně věnovat řízení.

Jen v roce 2020 došlo k 470 dopravním nehodám, při kterých byl účastníkem nehody cyklista. Celkem 5 cyklistů při nehodě zemřelo, 30 cyklistů bylo zraněno těžce a 314 jich bylo zraněno lehce.

Deset rad pro cyklisty:

1. Vždy zkontrolujte stav kola a správně se na kolo vybavte. Kolo mějte funkční, seřízené a servisované. Dbejte na seřízené brzdy, povinnou výbavu kola a doporučujeme mít s sebou i vhodné nářadí.

2. Řiďte se pravidlem „vidět a být viděn“ – mějte na sobě reflexní oblečení nebo oblečení s reflexními prvky.

3. Na kolo nesedejte pod vlivem alkoholu ani pod vlivem omamných látek – v případě postihu je na vás pohlíženo stejně jako na řidiče motorového vozidla.

4. Vydejte se jen na cestu, kterou zvládnete – trasu volte podle svých zkušeností a fyzických možností. Při jízdě pravidelně a dostatečně pijte vodu a občerstvěte se.

5. Buďte ohleduplní a předvídaví.

6. Komunikujte s okolím – v případě jakékoli změny směru dávejte včas znamení paží, obzvlášť při odbočování vlevo a ujistěte se, že jej ostatní zaregistrovali. Vyvarujte se poslechu hlasité hudby.

7. Jezděte při pravém okraji a s rozestupy.

8. Dávejte pozor na mrtvé úhly.

9. Kolo zamykejte – zámkem připoutejte kolo k pevnému objektu a na dobře viditelném místě a to současně za rám a alespoň přední kolo.

10. Jakoukoliv nehodu nahlaste – pokud dojde k nehodě se zraněním nebo podezřením na zranění, okamžitě ji telefonicky nahlaste na linku 158 a v případě vážnějšího zranění přivolejte zdravotnickou záchrannou službu.

Autor: (red)