Nábor k policii Kladno
ČSAD KLADNO
  • Kladenská Teplárna nabízí zaměstnání
  • Práce ve Slaném
  • Leoš Stránský

Kladenský magistrát utratí necelý milion za testy pro školáky

Čtvrtek, 15. dubna 2021 07:20

Do škol na prvních stupních se vrátili žáci. Vláda však nařídila jejich testování na onemocnění covid-19. K tomu dodala do školských zařízení antigenní testy, které se provádí stěrem z nosu. To se nezdá kladenským radním, proto dětem zaplatí zkušební PCR testování ze slin, které je šetrnější.

Kladenský magistrát utratí necelý milion za testy pro školáky. (Foto: KL)

„Přítomnost viru SARS-CoV-2 bude u kladenských školáků a předškoláků zjišťována ze slin pomocí tamponů a bezpečných odběrových soustav,“ uvedla ve své zprávě mluvčí kladenského magistrátu Lenka Růžková.

„Do školských zařízení se vracejí vesměs malé děti a je pochopitelné, že z testování nemají radost ani ony, ani rodiče. Velká část dospělých testováním prochází v zaměstnání a nic příjemného to skutečně není. Sám ještě desítky minut po stěru pociťuji štípání a svědění v nose, nedokážu si představit, jak se děti za těchto podmínek mohou soustředit na výuku. Zkusíme proto nakoupit mnohem šetrnější a především přesnější PCR testy, které budou pro děti také příjemnější. Navíc bude stačit, když projdou PCR testováním jen jednou za týden, ne dvakrát jako u antigenních testů,“ vysvětlil důvod zkušebního testování Milan Volf. Stejné testy již byly vyzkoušeny při školní docházce dětí zaměstnanců potřebných profesí, pro něž po celou dobu platnosti nouzového stavu zajišťovaly výuku škola v Norské ulici a školka ve Vašatově ulici.

„Zkušební testování šetrnou formou PCR testů by z provozních a operativních důvodů mělo proběhnout ve dvou týdnech od 19. do 30. dubna. V následujícím období po zkušebním testování se rodiče budou moci rozhodnout, zda chtějí již na vlastní náklady pokračovat v provádění šetrných PCR testů, či ponechají děti testovat antigenními testy dodávanými školám zdarma. Dodavatel PCR testů, laboratoře společnosti SPADIA LAB, a. s., zajistí i pro rodiče cenu 150 korun za jednu testovací sadu. Město pro zkušební testování do konce dubna nakoupí bezmála 6,5 tisíce testů za 965 tisíc korun včetně DPH,“ vysvětlila mluvčí Růžková.

Autor: (mv)