Teplárna Kladno Nábor k policii Kladno
ČSAD KLADNO
 • Škola E. Beneš Kladno
 • SAMK
 • Práce ve Slaném

Kladenský magistrát údajně vyhodil za nefunkční nátěry miliony korun

Čtvrtek, 8. dubna 2021 07:30

Ke konci loňského roku rozhodli kladenští radní o aplikování speciálního nanonátěru v Metě a Domově pro seniory. Opoziční zastupitel Petr Soudek však kritizuje, že nátěr není funkční za podmínek, za kterých ho radnice nechala udělat. Primátor Volf tvrdí opak.

Kladenský magistrát údajně vyhodil za nefunkční nátěry miliony korun. (Foto: MMK)

Kladenský opoziční zastupitel Petr Soudek vysvětluje, na jakém principu přípravek funguje. „Použitý přípravek FN®3 využívá princip takzvané fotokatalýzy. Funguje to velmi zjednodušeně řečeno tak, že vhodná sloučenina je osvícena světlem, v našem případě UV zářením, a díky tomu v této sloučenině vzniknou kladně a záporně nabitá místa. Při kontaktu předá tato sloučenina získanou energii škodlivým látkám, virům či bakteriím, a tato energie škodliviny spálí.“

„Má to ale jeden malý technický háček. Pokud nedojde během velmi krátké doby k reakci se škodlivinou, pak se absorbovaná energie záření ztrácí. Z toho vyplývá, že pro správnou funkci nátěru musí být ošetřený povrch neustále osvětlen vhodným zářením, jak uvádí technický list použitého přípravku FN®3,“ vysvětluje dále své tvrzení Petr Soudek.

„Jsou dvě možnosti, jak aplikovaný přípravek aktivovat. V prvním případě je potřeba denní světlo. V jeho spektru je sice také obsaženo potřebné UV záření, ale to se velmi špatně dostává přes sklo do vnitřních prostor. Druhou variantou je umělý zdroj, jak ukazují příklady nasvícení pro aktivaci v interiérech v technickém listu přípravku. Uzavřené smlouvy o aplikaci přípravku ale požadavek na instalaci zdroje UV záření na každý pokoj neobsahují. To potvrdil na zastupitelstvu i sám náměstek primátora Mužík,“ hájí svůj názor Soudek a dodává: „Bez aktivace fotokatalýzy je nátěr jen velmi drahou bílou barvou bez jakýchkoliv uváděných vlastností.“

„Je naprosto zcestné zabývat se výroky pana Soudka, kterého nikdo nebere vážně. Jeho nepodložená tvrzení jsou naprosto irelevantní,“ říká kladenský primátor Milan Volf.

„Patent vyvinutý českým mezinárodně uznávaným vědcem Janem Procházkou je plně funkční, nanotechnologii aplikovala výrobcem certifikovaná osoba s dlouholetou praxí.  Rozhodnutí použít ho pro ochranu té nejohroženější skupiny v Domově pro seniory v době, kdy bylo plošné očkování v ČR v nedohlednu, považujeme za správné a opravdu nevidíme důvod k jakékoliv obhajobě. Jak je nám známo, dodavatel služby společně s výrobcem patentovaného nanonátěru již činí právní kroky proti výrokům pana Soudka,“ vzkázala do redakce Listů mluvčí kladenského magistrátu Lenka Růžková.  

„Chci zdůraznit, že moje kritika nijak nesouvisí s patentovaným nanonátěrem jako takovým. Fotokatalytický jev existuje a funguje, ale ne za podmínek, za kterých ho radnice nechala aplikovat. To, co kritizuji, je neodbornost radnice a nedodržení podmínek uváděných samotným výrobcem. Je to podobné jako si koupit pračku, ale bez elektrické šňůry. A pak se ohánět certifikáty, že prádlo vyprané touto pračkou je stoprocentně čisté. A zlobit se, že někdo poukáže na to, že bez šňůry a zapojení do elektrické sítě je ta pračka pouze obyčejná a velmi drahá krabice,“ vyjádřil se Petr Soudek.

Autor: (mv)
 1. zprávy

  Psí útulek Bouchalka představuje Ronyho, chcete ho?

 2. zprávy

  Na příští zimní Olympiádu dětí a mládeže pojede téměř 90 mladých sportovců

 3. krimi

  Žena z Kladna naletěla podvodníkovi, přišla o několik tisíc

 4. zprávy

  Kladensko z nebe zachytili letečtí fotografové díky speciálnímu povolení

 5. zprávy

  Mladého recidivistu přepadl v Kladně hlad, zdarma se najedl v Bille

 6. krimi

  Krátká sněhová bouře na Kladensku přinesla dopravní nehody

 7. zprávy

  Ve Slaném je prodej stavebních parcel Háje-Sever v plném proudu

 8. krimi

  V Kladně načapali policisté řidiče bez papírů, hrozí mu až dva roky za mřížemi

 9. zprávy

  Plastika u parku Zoologická, Růže z Lidic, pořádně prokoukla

 10. pozvánka

  Vaše děti si mohou vyzkoušet, jaké to je být hokejistou Kladna

 11. krimi

  V kladenském Kauflandu kradl recidivista, byl přistižen při činu

 12. zprávy

  Rekonstrukce prvního patra v kladenském Domově pro seniory byla dokončena

 13. krimi

  Kladenští policisté pátrají po ukradeném motocyklu za 170 tisíc

 14. krimi

  Frekventanti policejní školy zavítali opět do Kladna

 15. zprávy

  Projekty ze slánského gymnázia mohou letět do vesmíru

 16. krimi

  Na Kladensku se loni bouralo více než rok před tím

 17. zprávy

  Kupte si nový historický sborník z řady Historie Slánska ve XX. století

 18. zprávy

  VIDEO: Luboš Čužák Rys prezident z Kladna

 19. zprávy

  Rekonstrukce schodů v Podprůhonu je přerušena, hotovo bude na jaře

 20. krimi

  Ve Zvoleněvsi ukradl zloděj jízdní kola za 30 tisícovek