Teplárna Kladno Dalibor Janda v Kladně Nábor k policii Kladno
ČSAD KLADNO
 • 90 let školy
 • SAMK
 • Práce ve Slaném

Kladenský magistrát údajně vyhodil za nefunkční nátěry miliony korun

Čtvrtek, 8. dubna 2021 07:30

Ke konci loňského roku rozhodli kladenští radní o aplikování speciálního nanonátěru v Metě a Domově pro seniory. Opoziční zastupitel Petr Soudek však kritizuje, že nátěr není funkční za podmínek, za kterých ho radnice nechala udělat. Primátor Volf tvrdí opak.

Kladenský magistrát údajně vyhodil za nefunkční nátěry miliony korun. (Foto: MMK)

Kladenský opoziční zastupitel Petr Soudek vysvětluje, na jakém principu přípravek funguje. „Použitý přípravek FN®3 využívá princip takzvané fotokatalýzy. Funguje to velmi zjednodušeně řečeno tak, že vhodná sloučenina je osvícena světlem, v našem případě UV zářením, a díky tomu v této sloučenině vzniknou kladně a záporně nabitá místa. Při kontaktu předá tato sloučenina získanou energii škodlivým látkám, virům či bakteriím, a tato energie škodliviny spálí.“

„Má to ale jeden malý technický háček. Pokud nedojde během velmi krátké doby k reakci se škodlivinou, pak se absorbovaná energie záření ztrácí. Z toho vyplývá, že pro správnou funkci nátěru musí být ošetřený povrch neustále osvětlen vhodným zářením, jak uvádí technický list použitého přípravku FN®3,“ vysvětluje dále své tvrzení Petr Soudek.

„Jsou dvě možnosti, jak aplikovaný přípravek aktivovat. V prvním případě je potřeba denní světlo. V jeho spektru je sice také obsaženo potřebné UV záření, ale to se velmi špatně dostává přes sklo do vnitřních prostor. Druhou variantou je umělý zdroj, jak ukazují příklady nasvícení pro aktivaci v interiérech v technickém listu přípravku. Uzavřené smlouvy o aplikaci přípravku ale požadavek na instalaci zdroje UV záření na každý pokoj neobsahují. To potvrdil na zastupitelstvu i sám náměstek primátora Mužík,“ hájí svůj názor Soudek a dodává: „Bez aktivace fotokatalýzy je nátěr jen velmi drahou bílou barvou bez jakýchkoliv uváděných vlastností.“

„Je naprosto zcestné zabývat se výroky pana Soudka, kterého nikdo nebere vážně. Jeho nepodložená tvrzení jsou naprosto irelevantní,“ říká kladenský primátor Milan Volf.

„Patent vyvinutý českým mezinárodně uznávaným vědcem Janem Procházkou je plně funkční, nanotechnologii aplikovala výrobcem certifikovaná osoba s dlouholetou praxí.  Rozhodnutí použít ho pro ochranu té nejohroženější skupiny v Domově pro seniory v době, kdy bylo plošné očkování v ČR v nedohlednu, považujeme za správné a opravdu nevidíme důvod k jakékoliv obhajobě. Jak je nám známo, dodavatel služby společně s výrobcem patentovaného nanonátěru již činí právní kroky proti výrokům pana Soudka,“ vzkázala do redakce Listů mluvčí kladenského magistrátu Lenka Růžková.  

„Chci zdůraznit, že moje kritika nijak nesouvisí s patentovaným nanonátěrem jako takovým. Fotokatalytický jev existuje a funguje, ale ne za podmínek, za kterých ho radnice nechala aplikovat. To, co kritizuji, je neodbornost radnice a nedodržení podmínek uváděných samotným výrobcem. Je to podobné jako si koupit pračku, ale bez elektrické šňůry. A pak se ohánět certifikáty, že prádlo vyprané touto pračkou je stoprocentně čisté. A zlobit se, že někdo poukáže na to, že bez šňůry a zapojení do elektrické sítě je ta pračka pouze obyčejná a velmi drahá krabice,“ vyjádřil se Petr Soudek.

Autor: (mv)
 1. foto

  Na Sletišti se konal šestý ročník Seniorského pětiboje

 2. zprávy

  Nové přístrojové vybavení zaplatila kladenské nemocnici místní teplárna

 3. sport

  Fotbalové Kladno odstartovalo nevyrovnanými výkony, potvrdí v sobotu lepšící se formu?

 4. sport

  Tým Miners do 13 let vyhrál na turnaji ve Frýdku-Místku všechny zápasy

 5. pozvánka

  Ve Sládečkově vlastivědném muzeu je k vidění známková tvorba Cyrila Boudy

 6. foto

  Střední škola designu a řemesel Kladno se zapojila do akce „UKLIĎME SVĚT“

 7. foto

  V Buštěhradě byl den otevřených dveří ve sluneční elektrárně

 8. krimi

  V Kladně jsou poctiví nálezci horkým zbožím

 9. krimi

  V Kladně kradl recidivista potraviny, teď mu hrozí tři roky žaláře

 10. krimi

  V Libušíně napáchal zloděj na novostavbě škodu 60 tisíc

 11. zprávy

  V Kladně a Slaném se natáčel seriál Ochránce

 12. pozvánka

  Sbor dobrovolných hasičů z Hřebče zve na požární útok

 13. pozvánka

  Ve Slaném budou rožnit býka, vyhlásí sportovce roku a uspořádají mistrovství v boulderingu

 14. krimi

  Mladík usedl za volant i přes zákaz řízení, nyní mu hrozí vězení

 15. zprávy

  Slaný nabídne pozemky na Hájích formou aukce

 16. pozvánka

  Na škole E. Beneše oslaví výročí jejího založení s ročním zpožděním

 17. zprávy

  Na co se můžete tento týden těšit v kladenském kině Hutník

 18. sport

  První výhru Rytířů v sezoně zajistil dvěma góly Jaromír Jágr!

 19. pozvánka

  Rytíři pořádají v pondělí náborovou akci

 20. zprávy

  Psí útulek Bouchalka představuje Rufuse, chcete ho?