SAMK TV Měsíční Kladno
ČSAD KLADNO KLAPOD
 • KLAPOD
 • Restaurace Sleťák
 • SOU a SOŠ Kladno

Kladenský magistrát údajně vyhodil za nefunkční nátěry miliony korun

Čtvrtek, 8. dubna 2021 07:30

Ke konci loňského roku rozhodli kladenští radní o aplikování speciálního nanonátěru v Metě a Domově pro seniory. Opoziční zastupitel Petr Soudek však kritizuje, že nátěr není funkční za podmínek, za kterých ho radnice nechala udělat. Primátor Volf tvrdí opak.

Kladenský magistrát údajně vyhodil za nefunkční nátěry miliony korun. (Foto: MMK)

Kladenský opoziční zastupitel Petr Soudek vysvětluje, na jakém principu přípravek funguje. „Použitý přípravek FN®3 využívá princip takzvané fotokatalýzy. Funguje to velmi zjednodušeně řečeno tak, že vhodná sloučenina je osvícena světlem, v našem případě UV zářením, a díky tomu v této sloučenině vzniknou kladně a záporně nabitá místa. Při kontaktu předá tato sloučenina získanou energii škodlivým látkám, virům či bakteriím, a tato energie škodliviny spálí.“

„Má to ale jeden malý technický háček. Pokud nedojde během velmi krátké doby k reakci se škodlivinou, pak se absorbovaná energie záření ztrácí. Z toho vyplývá, že pro správnou funkci nátěru musí být ošetřený povrch neustále osvětlen vhodným zářením, jak uvádí technický list použitého přípravku FN®3,“ vysvětluje dále své tvrzení Petr Soudek.

„Jsou dvě možnosti, jak aplikovaný přípravek aktivovat. V prvním případě je potřeba denní světlo. V jeho spektru je sice také obsaženo potřebné UV záření, ale to se velmi špatně dostává přes sklo do vnitřních prostor. Druhou variantou je umělý zdroj, jak ukazují příklady nasvícení pro aktivaci v interiérech v technickém listu přípravku. Uzavřené smlouvy o aplikaci přípravku ale požadavek na instalaci zdroje UV záření na každý pokoj neobsahují. To potvrdil na zastupitelstvu i sám náměstek primátora Mužík,“ hájí svůj názor Soudek a dodává: „Bez aktivace fotokatalýzy je nátěr jen velmi drahou bílou barvou bez jakýchkoliv uváděných vlastností.“

„Je naprosto zcestné zabývat se výroky pana Soudka, kterého nikdo nebere vážně. Jeho nepodložená tvrzení jsou naprosto irelevantní,“ říká kladenský primátor Milan Volf.

„Patent vyvinutý českým mezinárodně uznávaným vědcem Janem Procházkou je plně funkční, nanotechnologii aplikovala výrobcem certifikovaná osoba s dlouholetou praxí.  Rozhodnutí použít ho pro ochranu té nejohroženější skupiny v Domově pro seniory v době, kdy bylo plošné očkování v ČR v nedohlednu, považujeme za správné a opravdu nevidíme důvod k jakékoliv obhajobě. Jak je nám známo, dodavatel služby společně s výrobcem patentovaného nanonátěru již činí právní kroky proti výrokům pana Soudka,“ vzkázala do redakce Listů mluvčí kladenského magistrátu Lenka Růžková.  

„Chci zdůraznit, že moje kritika nijak nesouvisí s patentovaným nanonátěrem jako takovým. Fotokatalytický jev existuje a funguje, ale ne za podmínek, za kterých ho radnice nechala aplikovat. To, co kritizuji, je neodbornost radnice a nedodržení podmínek uváděných samotným výrobcem. Je to podobné jako si koupit pračku, ale bez elektrické šňůry. A pak se ohánět certifikáty, že prádlo vyprané touto pračkou je stoprocentně čisté. A zlobit se, že někdo poukáže na to, že bez šňůry a zapojení do elektrické sítě je ta pračka pouze obyčejná a velmi drahá krabice,“ vyjádřil se Petr Soudek.

Autor: (mv)
 1. zprávy

  KlaPod nasadil laťku hodně vysoko, otevřete nový podcast

 2. pozvánka

  Poradíme vám, kde tento týden můžete fandit kladenským sportovcům

 3. zprávy

  Jdu za svým snem, příběh studentky zdrávky v Kladně, asistenční pes jí doprovází i ve škole

 4. krimi

  Daší opilec za volantem byl dopaden, naměřili mu téměř dvě promile alkoholu

 5. foto

  Pátý food festival ve Slaném byl oslavou jídla ze všech koutů světa

 6. povidka

  Muzejnice Hana doporučuje kam ve Slaném zajít za zábavou a poučením

 7. zprávy

   Kraj opět přispěje obcím na péči o vysazené stromy, je mezi nimi i Slaný

 8. zprávy

  Rodinný Park Mirakulum přivítal pěstounské rodiny

 9. pozvánka

  Už v neděli 1, října začíná v Kladně týden plný architektury a dobrodružství

 10. zprávy

  Zlonice a Běleč dostanou od Středočeského kraje peníze na svůj rozvoj na svůj rozvoj

 11. zprávy

  Kladenští siláci bodovali i na MS ve Vídni 2023

 12. krimi

  Zatím neznámá osoba odcizila osm triček za 14 000 korun

 13. sport

  Minigolf v Kladně na Sletišti je stále v provozu

 14. zprávy

  TV měsíčník Kladno je znovu tady, nově si můžete reportáže pustit i na podcastu KlaPod

 15. zprávy

  Češi dnes slaví Den české státnosti – svatý Václav

 16. akce

  Ve Slaném zažijete výbuchy mezinárodních chutí

 17. zprávy

  Střednědobý strategický plán Města Slaný 2035 , zapojte se do jeho tvorby

 18. kultura

  Výstava v kladenské Galerii Cyrila Boudy je poctou Antonínu Raymondovi

 19. info z radnice

  Aktuální změna v uzavírkách ulic Kladna

 20. krimi

  Kladenští strážníci pomohli zadržet dalšího opilce za volantem, díky kamerovému systému