ROYAL Fitness SAMK Měsíčník Kladno
ČSAD KLADNO Nad Kladnem Klapod
 • Nad Kladnem
 • SAMK
 • SOU a SOŠ Kladno

Kladenský magistrát údajně vyhodil za nefunkční nátěry miliony korun

Čtvrtek, 8. dubna 2021 07:30

Ke konci loňského roku rozhodli kladenští radní o aplikování speciálního nanonátěru v Metě a Domově pro seniory. Opoziční zastupitel Petr Soudek však kritizuje, že nátěr není funkční za podmínek, za kterých ho radnice nechala udělat. Primátor Volf tvrdí opak.

Kladenský magistrát údajně vyhodil za nefunkční nátěry miliony korun. (Foto: MMK)

Kladenský opoziční zastupitel Petr Soudek vysvětluje, na jakém principu přípravek funguje. „Použitý přípravek FN®3 využívá princip takzvané fotokatalýzy. Funguje to velmi zjednodušeně řečeno tak, že vhodná sloučenina je osvícena světlem, v našem případě UV zářením, a díky tomu v této sloučenině vzniknou kladně a záporně nabitá místa. Při kontaktu předá tato sloučenina získanou energii škodlivým látkám, virům či bakteriím, a tato energie škodliviny spálí.“

„Má to ale jeden malý technický háček. Pokud nedojde během velmi krátké doby k reakci se škodlivinou, pak se absorbovaná energie záření ztrácí. Z toho vyplývá, že pro správnou funkci nátěru musí být ošetřený povrch neustále osvětlen vhodným zářením, jak uvádí technický list použitého přípravku FN®3,“ vysvětluje dále své tvrzení Petr Soudek.

„Jsou dvě možnosti, jak aplikovaný přípravek aktivovat. V prvním případě je potřeba denní světlo. V jeho spektru je sice také obsaženo potřebné UV záření, ale to se velmi špatně dostává přes sklo do vnitřních prostor. Druhou variantou je umělý zdroj, jak ukazují příklady nasvícení pro aktivaci v interiérech v technickém listu přípravku. Uzavřené smlouvy o aplikaci přípravku ale požadavek na instalaci zdroje UV záření na každý pokoj neobsahují. To potvrdil na zastupitelstvu i sám náměstek primátora Mužík,“ hájí svůj názor Soudek a dodává: „Bez aktivace fotokatalýzy je nátěr jen velmi drahou bílou barvou bez jakýchkoliv uváděných vlastností.“

„Je naprosto zcestné zabývat se výroky pana Soudka, kterého nikdo nebere vážně. Jeho nepodložená tvrzení jsou naprosto irelevantní,“ říká kladenský primátor Milan Volf.

„Patent vyvinutý českým mezinárodně uznávaným vědcem Janem Procházkou je plně funkční, nanotechnologii aplikovala výrobcem certifikovaná osoba s dlouholetou praxí.  Rozhodnutí použít ho pro ochranu té nejohroženější skupiny v Domově pro seniory v době, kdy bylo plošné očkování v ČR v nedohlednu, považujeme za správné a opravdu nevidíme důvod k jakékoliv obhajobě. Jak je nám známo, dodavatel služby společně s výrobcem patentovaného nanonátěru již činí právní kroky proti výrokům pana Soudka,“ vzkázala do redakce Listů mluvčí kladenského magistrátu Lenka Růžková.  

„Chci zdůraznit, že moje kritika nijak nesouvisí s patentovaným nanonátěrem jako takovým. Fotokatalytický jev existuje a funguje, ale ne za podmínek, za kterých ho radnice nechala aplikovat. To, co kritizuji, je neodbornost radnice a nedodržení podmínek uváděných samotným výrobcem. Je to podobné jako si koupit pračku, ale bez elektrické šňůry. A pak se ohánět certifikáty, že prádlo vyprané touto pračkou je stoprocentně čisté. A zlobit se, že někdo poukáže na to, že bez šňůry a zapojení do elektrické sítě je ta pračka pouze obyčejná a velmi drahá krabice,“ vyjádřil se Petr Soudek.

Autor: (mv)
 1. zprávy

  Revolution Train z pohledu policie

 2. zprávy

  Motyčín navštívila největší pojízdná zvonkohra na světě

 3. zprávy

  Sobota rozhodne o postupu kladenských Kanonýrů do superligy,přijďte je podpořit

 4. info z radnice

  Zápis dětí do kladenských základních škol pro školní rok 2024/2025

 5. krimi

  Žena v Kladně odcizila kosmetiku za více než 10 tisíc, sama se přihlásila na policii.

 6. pozvánka

  Řízkové hody na vás čekají celý víkend v Královickém dvoře

 7. pozvánka

  Zoopark zájezd zve na premíéru filmu o přírodě Arizony

 8. krimi

  Nejdřive předvedla striptýz a po tom dala strážníkovi facku

 9. pozvánka

  Bitva Libušín 2024 aneb pocta Janu Žižkovi vypukne už za 17 dnů

 10. zprávy

  Učitele/ky, asistenty/ky přijme ZŠ škola ve Svárově s tradicí od roku 1905

 11. zprávy

  Školní kavárna v Kladně na náměstí E. Beneše přivítala první hosty

 12. zprávy

  V Kladně trhy pokračují opět ve středu, ve Slaném budou mít premiéru 19. dubna

 13. zprávy

  Královice nabízejí prostor pro školení nebo setkání vaší firmy

 14. info z radnice

  Blíží se termín zápisu do mateřských škol ve Slaném

 15. krimi

  Středočeští hasiči měli od počátku roku Bohužel mnoho velkých zásahů

 16. zprávy

  Redakční výběr toho co vám možná tento týden v Kladenských listech uteklo

 17. pozvánka

  Dnes máte možnost zažít ptačí den v Zooparku Zájezd

 18. zprávy

  Krajské školy si rozdělí 12. milionů, SOU Slaný a ZUŠ Kladno jsou mezi nimi

 19. zprávy

  Tábory pro zvídavé děti budou letos i v Kladně

 20. info z radnice

  Zámecká stodola i zahrada projdou proměnou, stodola bude sloužit veřejnosti