ČSAD KLADNO
 • Rebuy Stars
 • Ples města Kladna
 • Den otevřených dveří

Cvičíme doma! Projekt Kladno seniorům se kvůli pandemii přesunul na internet

Pondělí, 15. března 2021 07:40

Koronavirová pandemie sužuje společnost už rok. Dopadá jak na děti, které distanční výukou ztrácejí možnost socializace, tak na jejich rodiče, z nichž mnozí mají čím dál hlouběji do kapsy. V naprosté izolaci se pak ocitli mnozí senioři, kteří patří mezi nejohroženější skupiny. Ve snaze uchránit se před strašákem nákazy někteří z nich ztratili kontakt se světem a v současnosti je nejvíce trápí samota. Alespoň částečný návrat k aktivnímu životu jim nově může nabídnout projekt Kladno seniorům, který se v uplynulých týdnech přesunul na internet. Na devět desítek jeho klientů už se připojilo do speciální facebookové skupiny, v níž lektoři vysílají hodiny zdravotního cvičení, tance či jógy online.

Cvičíme doma! Projekt Kladno seniorům se kvůli pandemii přesunul na internet (Foto: SAMK)

„Přesun aktivit do online prostředí jsme řešili už na podzim, kdy byla sportoviště dlouhodobě uzavřená. Z praktických důvodů jsme se tomu tehdy ještě bránili, trochu jsme se báli technické bariéry, kterou někteří senioři mají. Teď, když už jsme projekt přece jen spustili, se ukázalo, že obavy nebyly nutné. Jsme mile překvapeni, jak se s tím senioři srovnávají, a těm, kteří měli zpočátku s technikou problémy, jsme pomohli,“ říká koordinátorka projektu Kladno seniorům Jitka Kopernická.

Ta se svými kolegy lektory založila soukromou facebookovou skupinu, v níž podle předem připraveného rozpisu už od poloviny února probíhá pravidelné živé vysílání lekcí jógy, tance či zdravotního cvičení. Po skončení přímého přenosu se záznamy ve skupině ukládají a zůstávají k dispozici pro pozdější přehrání, takže ti, kdo nemohou z jakéhokoli důvodu s lektory cvičit „živě“, mají možnost resty kdykoliv dohnat.

„S covidem se potýkáme už skoro rok. Přišli jsme o mnoho akcí a v situaci, kdy nemůžeme provozovat prakticky žádnou aktivitu a nevíme, kdy to situace umožní, jsme museli reagovat. Tlak na seniory se zvyšuje. Už je to pro všechny dlouhé. Ne všichni mají rodinu, někteří jsou opravdu zavření doma, bojí se nákazy a strádají, protože nemají aktivní program. Cítila jsem, že umožnit cvičení aspoň online formou je nutné, abychom seniory jednak rozhýbali a jednak podpořili na duchu, což se, myslím si, daří,“ říká Kopernická.

A její slova potvrzuje i zpětná vazba, které se jí a jejím kolegům od účastníků projektu dostává ve facebookové skupině. „Bezva cvičení, moc to pomáhá v této krušné době a děkuji za tuto možnost,“ pochvaluje si paní Eva pod jedním z videí ze zdravotního cvičení. A paní Doris dodává: „Moc děkuji. Jsem nadšená, že se pod vaším vedením opět vrátím k životu v pohybu.“ Paní Vlaďka zase vzkazuje: „Super!“ a přikládá svou fotografii vsedě na míči.

Jitku Kopernickou zájem seniorů těší. Doufá ale, že v provizorním režimu bude projekt fungovat pokud možno co nejkratší dobu. „Situace teď opravdu není dobrá. Chceme hlavně překlenout to nejhorší období, kterým momentálně procházíme. Věříme, že až to pandemická situace umožní a bude nám přát počasí, budeme moci částečně obnovit cvičení venku v přírodě. Kontakt s lidmi je nenahraditelný.“

Cvičení po internetu je pro ně ale aspoň pomyslným světlem na konci tunelu. Zřejmě ještě několik měsíců potrvá, než si zase budou moci v kolektivu zacvičit a po hodince pohybu zajít někam poklábosit nad šálkem kávy, ale i teď se mají na co těšit, když vědí, že je zítra dopoledne čeká třeba lekce jógy. Mnozí z nich za standardní situace využívají týdně až tři různé aktivity, které projekt poskytuje, takže nucená odmlka projektu v jejich denním programu zanechala velkou díru, kterou se ale postupně daří alespoň zčásti zacelit.

„Mnozí z klientů standardně využívají dvou až tří z námi nabízených aktivit. Běžná je třeba kombinace jógy, zdravotního cvičení a nějaké vzdělávací aktivity, ať už je to výuka cizího jazyka nebo třeba počítačový workshop,“ říká Kopernická s tím, že v tuto chvíli jsou na internet přesunuty veškeré pohybové aktivity. Vzdělávací programy by se tam dočasně měly přesunout také – přinejmenším lekce angličtiny, případně i kreativní workshopy.

Co však na internet přesunout nejde, je třeba tenis nebo badminton. Právě tyto dva sporty chtěla koordinátorka do projektu zařadit v loňském roce. Situace to bohužel neumožnila. Stejně tak senioři přišli o oblíbené závody v Praze, na něž hromadně jezdívají autobusem reprezentovat své město. Odpadly i plánované túry, třeba společný výlet k Libušínskému jezírku. S některými klienty bohužel organizátoři projektu ztratili kontakt.

„Jsme ale moc rádi za každého, s kým se daří prostřednictvím mailů, telefonu a pro mnohé nově i facebooku kontakt udržet. Všichni se těšíme, až se situace zlepší a zase se při cvičení společně uvidíme. Do té doby ale ještě musíme vydržet. Budeme se snažit dělat maximum pro to, aby byly online lekce co nejpřínosnější,“ dodává Kopernická závěrem.

Zdroj: SAMK
 1. zprávy

  Soutěž o nelevné rodiné vstupenky do Lumina parku

 2. zprávy

  Kladenská energetika přehledně v městském newsletteru

 3. zprávy

  Do Hornického skanzenu Mayrau se vrací Masopust

 4. zprávy

  Kemp vítězů míří opět do města Slaný za podpory olympioniků

 5. krimi

  Viditelnost v provozu je letošní téma akce Besipu a slánských strážníků

 6. zprávy

  Ve středních Čechách se rozjedou masopustní reje

 7. foto

  Kladenští Rytíři si pozvali na svůj led klub Miners

 8. krimi

  Kladenští strážníci předali spravedlnosti tři osoby v pátrání

 9. sport

  Ledovou plochu v Kladně pod otevřeným nebem můžete navštívit do konce ledna

 10. pozvánka

  V Kladně se chystá vernisáž výstavy Jindřicha Štreita

 11. krimi

  V jednom dni zastavili kladenští strážníci hned dvakrát mladíka s drogou v těle

 12. zprávy

  Zdravotní sestra je nedostatková. Kladenská nemocnice nabízí až půl milionu za nástup

 13. zprávy

  V únoru máte poslední možnost navštívit Lumina Park, svět statisíců světýlek

 14. sport

  Divadlo ve Slaném bylo opět dějištěm ocenění sportovců roku

 15. zprávy

  Kladensko zasypal první letošní sníh. Silničáři vyjeli se vším, co mají k dispozici

 16. pozvánka

  Poradíme vám, kde tento týden můžete fandit kladenským sportovcům

 17. zprávy

  Udělte svůj hlas osobnostem Středočeského kraje nominovaným na Cenu hejtmanky 2022

 18. zprávy

  Dan hledá nový domov, pomůžete mu?

 19. zprávy

  Slánské muzeum věnovalo vzpomínku svému významnému občanovi

 20. foto

  Další netradiční den otevřených dveří na SOŠ a SOU, Kladno, náměstí E. Beneše