7 pádů SAMK ROYAL Fitness Měsíčník Kladno
ČSAD KLADNO Nad Kladnem Klapod
 • 7 pádů
 • SAMK
 • SOU a SOŠ Kladno

Cvičíme doma! Projekt Kladno seniorům se kvůli pandemii přesunul na internet

Pondělí, 15. března 2021 07:40

Koronavirová pandemie sužuje společnost už rok. Dopadá jak na děti, které distanční výukou ztrácejí možnost socializace, tak na jejich rodiče, z nichž mnozí mají čím dál hlouběji do kapsy. V naprosté izolaci se pak ocitli mnozí senioři, kteří patří mezi nejohroženější skupiny. Ve snaze uchránit se před strašákem nákazy někteří z nich ztratili kontakt se světem a v současnosti je nejvíce trápí samota. Alespoň částečný návrat k aktivnímu životu jim nově může nabídnout projekt Kladno seniorům, který se v uplynulých týdnech přesunul na internet. Na devět desítek jeho klientů už se připojilo do speciální facebookové skupiny, v níž lektoři vysílají hodiny zdravotního cvičení, tance či jógy online.

Cvičíme doma! Projekt Kladno seniorům se kvůli pandemii přesunul na internet (Foto: SAMK)

„Přesun aktivit do online prostředí jsme řešili už na podzim, kdy byla sportoviště dlouhodobě uzavřená. Z praktických důvodů jsme se tomu tehdy ještě bránili, trochu jsme se báli technické bariéry, kterou někteří senioři mají. Teď, když už jsme projekt přece jen spustili, se ukázalo, že obavy nebyly nutné. Jsme mile překvapeni, jak se s tím senioři srovnávají, a těm, kteří měli zpočátku s technikou problémy, jsme pomohli,“ říká koordinátorka projektu Kladno seniorům Jitka Kopernická.

Ta se svými kolegy lektory založila soukromou facebookovou skupinu, v níž podle předem připraveného rozpisu už od poloviny února probíhá pravidelné živé vysílání lekcí jógy, tance či zdravotního cvičení. Po skončení přímého přenosu se záznamy ve skupině ukládají a zůstávají k dispozici pro pozdější přehrání, takže ti, kdo nemohou z jakéhokoli důvodu s lektory cvičit „živě“, mají možnost resty kdykoliv dohnat.

„S covidem se potýkáme už skoro rok. Přišli jsme o mnoho akcí a v situaci, kdy nemůžeme provozovat prakticky žádnou aktivitu a nevíme, kdy to situace umožní, jsme museli reagovat. Tlak na seniory se zvyšuje. Už je to pro všechny dlouhé. Ne všichni mají rodinu, někteří jsou opravdu zavření doma, bojí se nákazy a strádají, protože nemají aktivní program. Cítila jsem, že umožnit cvičení aspoň online formou je nutné, abychom seniory jednak rozhýbali a jednak podpořili na duchu, což se, myslím si, daří,“ říká Kopernická.

A její slova potvrzuje i zpětná vazba, které se jí a jejím kolegům od účastníků projektu dostává ve facebookové skupině. „Bezva cvičení, moc to pomáhá v této krušné době a děkuji za tuto možnost,“ pochvaluje si paní Eva pod jedním z videí ze zdravotního cvičení. A paní Doris dodává: „Moc děkuji. Jsem nadšená, že se pod vaším vedením opět vrátím k životu v pohybu.“ Paní Vlaďka zase vzkazuje: „Super!“ a přikládá svou fotografii vsedě na míči.

Jitku Kopernickou zájem seniorů těší. Doufá ale, že v provizorním režimu bude projekt fungovat pokud možno co nejkratší dobu. „Situace teď opravdu není dobrá. Chceme hlavně překlenout to nejhorší období, kterým momentálně procházíme. Věříme, že až to pandemická situace umožní a bude nám přát počasí, budeme moci částečně obnovit cvičení venku v přírodě. Kontakt s lidmi je nenahraditelný.“

Cvičení po internetu je pro ně ale aspoň pomyslným světlem na konci tunelu. Zřejmě ještě několik měsíců potrvá, než si zase budou moci v kolektivu zacvičit a po hodince pohybu zajít někam poklábosit nad šálkem kávy, ale i teď se mají na co těšit, když vědí, že je zítra dopoledne čeká třeba lekce jógy. Mnozí z nich za standardní situace využívají týdně až tři různé aktivity, které projekt poskytuje, takže nucená odmlka projektu v jejich denním programu zanechala velkou díru, kterou se ale postupně daří alespoň zčásti zacelit.

„Mnozí z klientů standardně využívají dvou až tří z námi nabízených aktivit. Běžná je třeba kombinace jógy, zdravotního cvičení a nějaké vzdělávací aktivity, ať už je to výuka cizího jazyka nebo třeba počítačový workshop,“ říká Kopernická s tím, že v tuto chvíli jsou na internet přesunuty veškeré pohybové aktivity. Vzdělávací programy by se tam dočasně měly přesunout také – přinejmenším lekce angličtiny, případně i kreativní workshopy.

Co však na internet přesunout nejde, je třeba tenis nebo badminton. Právě tyto dva sporty chtěla koordinátorka do projektu zařadit v loňském roce. Situace to bohužel neumožnila. Stejně tak senioři přišli o oblíbené závody v Praze, na něž hromadně jezdívají autobusem reprezentovat své město. Odpadly i plánované túry, třeba společný výlet k Libušínskému jezírku. S některými klienty bohužel organizátoři projektu ztratili kontakt.

„Jsme ale moc rádi za každého, s kým se daří prostřednictvím mailů, telefonu a pro mnohé nově i facebooku kontakt udržet. Všichni se těšíme, až se situace zlepší a zase se při cvičení společně uvidíme. Do té doby ale ještě musíme vydržet. Budeme se snažit dělat maximum pro to, aby byly online lekce co nejpřínosnější,“ dodává Kopernická závěrem.

Zdroj: SAMK
 1. zprávy

  Jedním kliknutím můžete pomoc k výhře mladým kladenským architektům v mezinárodní soutěži

 2. zprávy

  Redakční výběr toho, co vám možná tento týden v Kladenských listech uteklo

 3. zprávy

  Vlaky budou mít výluky do konce prázdnin

 4. krimi

  Seniorku nalezli v rozdělovském lesíku, šťastná rodina děkuje všem za pomoc

 5. zprávy

  Seniorka stále nenalezena, od čtvrtka odpoledne po ní pátrá celý okres Kladno, pomozte rodině i policii

 6. zprávy

  Do pondělí hlasujte pro kladenskou školu, vítězství v soutěži architektů má na dosah

 7. zprávy

  Ztracen v džungli kapiček a křidélek aneb „Jak jsem kupoval dámské vložky“

 8. zprávy

  11 opilých řidičů, stovky přestupků je výsledek dvou dnů. Původně chtěla policie jen měřit rychlost

 9. zprávy

  Silné krupobití zničilo v Černuci zahrady, domy i auta

 10. zprávy

  Ve slánském rybníku Novas uhynulo zhruba pět metráků ryb, údajně za to může kyslík

 11. zprávy

  Letní slunovrat je jedním z nejmagičtějších dnů v roce

 12. zprávy

  Kam o víkendu i po něm: Kultura, sport, zábava i poučení. 19 možností na výběr

 13. zprávy

  I Tobě může v žilách kolovat naše krev, uvádějí policisté z Kladna

 14. krimi

  POZOR! Pátrání po seniorce v Kladně je zatím bezvýsledné , pomozte rodině i policii

 15. zprávy

  Po jedenácté se konal desetiboj Mladého strážníka MP Kladno, 13 škol poslalo své týmy

 16. zprávy

  Myšlení sériových vrahů poznali lidé v kladenském kině Sokol, exkluzivní rozhovor pro KL

 17. kultura

  Středočeská vědecká knihovna v Kladně projde o prázdninách velkou proměnou

 18. pozvánka

  Velká outdoorová hra Okem Madagaskaru, Zoopark Zájezd v sobotu

 19. zprávy

  Hasiči ve Pcherách mají mocného pomocníka, pomohly vodárny

 20. komerční sdělení

  Podpora Evropské unie zavítala až do stavební společnosti KOSTKA stav s.r.o.