ČSAD KLADNO
  • Kladno
  • Rebuy Stars
  • Den otevřených dveří

V Zooparku Zájezd se vylíhli první letošní chameleoni

Sobota, 20. února 2021 09:30

I přes stále uzavřené brány zoo mají chovatelé v Zooparku Zájezd důvod k radosti. Podařil se jim odchov chameleonů kobercových. Letos je to již druhý odchovaný druh chameleona v této soukromé zoo.

V Zooparku Zájezd se vylíhli první letošní chameleoni (Foto: Daniel Koleška)

Začátkem února se v terarijním zázemí Zooparku Zájezd začali líhnout vzácní chameleoni kobercoví (Furcifer lateralis). Tento menší druh chameleona je zajímavý svým velmi pestrým zbarvením, které vynikne především ve chvílích, kdy se cítí rozrušen. Změnou barvy tak dává najevo své pocity. Vyskytuje se na Madagaskaru ve výšky až 2000 metrů nad mořem.

„V sobotu 6. února se nám začali líhnout mláďata chameleonů kobercových. Z celkem tří snůšek se doposud vylíhlo 15 mláďat a další ještě budou následovat. Mláďata se nyní krmí malými cvrčky a octomilkami. Při inkubaci vajec tohoto druhu je potřeba vycházet z přirozených podmínek v přírodě, v místech, kde se vyskytuje, dochází k periodickým poklesům teploty, proto musíme vejce na dobu přibližně 1,5 měsíce zchladit na 15 stupňů celsia. Díky tomu dochází k mnohem větší úspěšnosti líhnutí,“ přibližuje postup chovatelů zooložka Veronika Svobodová.

Vůbec prvními mláďaty tohoto roku byli chameleoni límcoví (Chamaeleo dilepis), kteří se z vajec začali líhnout už v lednu. Zoopark Zájezd se na chov chameleonů specializuje. Návštěvníci tam najdou největší veřejnou kolekci těchto úžasných plazů na světě.

V Zooparku Zájezd se vylíhli první letošní chameleoni (Foto: Daniel Koleška)

Autor: Daniel Koleška