ČSAD KLADNO
 • Rebuy Stars
 • Ples města Kladna
 • Den otevřených dveří

Hejtmanka Pecková: Kapacity máme, chybí nám ale v kraji vakcíny

Úterý, 26. ledna 2021 07:10

Epidemiologická situace je ve Středočeském kraji vážná, a to především kvůli vysokému podílu covid pozitivních občanů ve věkové skupině 65 a starší. Aktuální počet nakažených k 21. lednu byl celkově ve Středočeském kraji 14 883 lidí.

Hejtmanka Pecková: Kapacity máme, chybí nám ale v kraji vakcíny (Ilustrační foto: KL)

„Nejvíce případů je v tuto chvíli v okresech Kladno, Praha-východ, Mladá Boleslav a na Praze-západ. Celkový počet hospitalizovaných od počátku epidemie představuje ve středních Čechách 6 153, z toho již bylo z ošetření propuštěno 4 337 pacientů. Zemřelých je evidováno v našem kraji od počátku epidemie 1 558,“ informovala o posledních aktuálních covidových číslech v kraji hejtmanka Petra Pecková.

Nejvíce ohnisek se nachází v zařízeních sociálních služeb, a to v celkem 53 z nich. Nejhůře je na tom Dětský domov Uhlířské Janovice, kde je 36 pozitivních klientů a 19 zaměstnanců. Ohniska jsou dále ve 12 zdravotnických zařízeních, čtyřech dětských domovech, třech věznicích a v jednom výrobním závodě. Ve školských zařízeních je výskyt nákazy hlášen ve 103 mateřských škol, 48 základních škol, jedné střední škole a v osmi školních jídelnách. Ve zdravotnických a sociálních zařízeních v kraji pomáhá celkem 78 vojáků Armády České republiky.

„Znovu jsme informovali všechna zdravotnická a sociální zařízení, která se ocitla v nelehké situaci, o způsobu, jakým žádat armádu o pomoc. Jednala jsem i s plukovníkem Romanem Tkáčikem, ředitelem KVV Praha pro Středočeský kraj. Výsledkem je opravdu významně vyšší počet příslušníků armády, kteří nám nyní pomáhají a jejich pomoc je opravdu neuvěřitelně přínosná,” sdělila hejtmanka Pecková.

Od státu Středočeský kraj získal v minulých týdnech 15 210 vakcín a minulý týden ve středu dorazilo dalších 11 700 dávek. S jejich distribucí do sedmnácti očkovacích míst začal kraj ve čtvrtek ráno a pokračoval v očkování prioritních skupin, tedy personálu v domovech seniorů, klientů sociálních pobytových služeb a ambulantních lékařů.

„V tuto chvíli je již doočkován zdravotnický personál ve všech oblastních nemocnicích kraje, kromě těch zdravotníků, kteří onemocněli koronavirem. Zahájili jsme již také očkování personálu domovů seniorů a začíná i očkování klientů,“ upřesnil radní pro oblast zdravotnictví Pavel Pavlík. Ve středních Čechách by mělo být celkem proočkováno 12 000 pracovníků ve zdravotnických zařízeních, v domovech pro seniory a dalších pobytových zařízeních asi 10 500 pracovníků a k tomu je ještě třeba připočítat přibližně 3 000 praktických lékařů pro dospělé, děti i dorost a zhruba stejný počet ambulantních specialistů.

Kraj také začal s detailní přípravou konkrétních očkovacích center. Vzniknou ve všech dvanácti středočeských okresech, což je Mladá Boleslav, Nymburk, Praha-východ, Kolín, Kutná Hora, Benešov, Příbram, Beroun, Rakovník, Kladno, Mělník a Praha-západ. Například v Benešově se bude velkokapacitní centrum nacházet v areálu nemocnice, stejnou formou bude postupovat Kladno a Kolín.

„Od pátku 22. ledna došlo také ke změnám Centrálního rezervačního systému. Kraje a očkovací místa budou dostávat reporty s počtem registrovaných a samy budou řídit frontu volných míst. Klienti budou prioritizovaní podle věku. To zabrání dosavadní nedůstojné soutěži o volné termíny,“ závěrem informovala středočeská hejtmanka. Již se nebude zasílat PIN2 všem. Klienti budou informováni, až když bude volný termín k rezervaci. Klientům, kteří jsou dosud v systému registrovaní a obdrželi PIN2 budou postupně přiřazované volné termíny.

Autor: (red) 1. zprávy

  Soutěž o nelevné rodiné vstupenky do Lumina parku

 2. zprávy

  Kladenská energetika přehledně v městském newsletteru

 3. zprávy

  Do Hornického skanzenu Mayrau se vrací Masopust

 4. zprávy

  Kemp vítězů míří opět do města Slaný za podpory olympioniků

 5. krimi

  Viditelnost v provozu je letošní téma akce Besipu a slánských strážníků

 6. zprávy

  Ve středních Čechách se rozjedou masopustní reje

 7. foto

  Kladenští Rytíři si pozvali na svůj led klub Miners

 8. krimi

  Kladenští strážníci předali spravedlnosti tři osoby v pátrání

 9. sport

  Ledovou plochu v Kladně pod otevřeným nebem můžete navštívit do konce ledna

 10. pozvánka

  V Kladně se chystá vernisáž výstavy Jindřicha Štreita

 11. krimi

  V jednom dni zastavili kladenští strážníci hned dvakrát mladíka s drogou v těle

 12. zprávy

  Zdravotní sestra je nedostatková. Kladenská nemocnice nabízí až půl milionu za nástup

 13. zprávy

  V únoru máte poslední možnost navštívit Lumina Park, svět statisíců světýlek

 14. sport

  Divadlo ve Slaném bylo opět dějištěm ocenění sportovců roku

 15. zprávy

  Kladensko zasypal první letošní sníh. Silničáři vyjeli se vším, co mají k dispozici

 16. pozvánka

  Poradíme vám, kde tento týden můžete fandit kladenským sportovcům

 17. zprávy

  Udělte svůj hlas osobnostem Středočeského kraje nominovaným na Cenu hejtmanky 2022

 18. zprávy

  Dan hledá nový domov, pomůžete mu?

 19. zprávy

  Slánské muzeum věnovalo vzpomínku svému významnému občanovi

 20. foto

  Další netradiční den otevřených dveří na SOŠ a SOU, Kladno, náměstí E. Beneše