ČSAD KLADNO
  • Kladno
  • Rebuy Stars
  • Den otevřených dveří

Nanovlákna z Buštěhradu přispějí k odhalování zločinců

Středa, 13. ledna 2021 07:00

Univerzitní centrum energeticky efektivních budov ČVUT vyvíjí ve spolupráci s Vysokou školou regionálního rozvoje a bankovním institutem nanovlákna umožňující citlivější zachycení pachových stop, které bude možné využít například při objasňování trestné činnosti. Vybrané vzorky testují speciálně vycvičení psi.

Nanovlákna z Buštěhradu přispějí k odhalování zločinců (Foto: KL)

Laboratoř pokročilých biomateriálů ČVUT UCEEB v rámci projektu „Využití vyspělých technologií v oblasti odorologie“ provedla test polymerů PVA, PVB, PCL a PAN, které výzkumný tým vybral jako vhodné komodity pro využití k dlouhodobému uchování lidského pachu. Zvolené vzorky prošly testem náhodné zajímavosti, tedy své atraktivity pro psa a především testem dlouhodobé udržitelnosti pachu na pachovém snímači.

Samotnou zkoušku náhodné zajímavosti a testování polymerů provádí již od září loňského roku jeden ze psů plemene Bloodhound speciálně vycvičený organizací RESDOGS k pátrání po pohřešovaných, ztracených a hledaných osobách. O skvělých čichových schopnostech této psí rasy svědčí i to, že pouze její zástupci mohou ve Velké Británii a USA poskytovat podpůrné soudní důkazy při ztotožnění předmětu, jako například vražedné zbraně s osobou.

Testy navržených polymerů prokázaly, že všechny zkušební vzorky bez problémů udrží po dobu až dvou měsíců pachy lidí, drog i ohrožených živočichů a rostlin chráněných podle úmluvy CITES. Postupně bude probíhat další výběr vzorků nejvhodnějších pro dlouhodobé uchování pachů.

Autor: (red)