ČSAD KLADNO
  • Kladno
  • Rebuy Stars
  • Den otevřených dveří

Středočeská vědecká knihovna se dočká nového depozitáře ještě letos

Čtvrtek, 10. prosince 2020 07:30

Rok a půl trvala výstavba nového centrálního depozitáře Středočeské vědecké knihovny v Kladně a dokončena by měla být ještě v tomto roce. Stavbu za 119 milionů korun je nutné ještě připojit k energiím a do konce prosince by měla být kompletně hotova.

Středočeská vědecká knihovna se dočká nového depozitáře ještě letos (Foto: KL)

Díky dobrému počasí proběhly některé práce v předstihu oproti původnímu plánu, což nahrává dělníkům do karet. Aktuálně už v budově pokládají linoleum a potřeba bude už jen připojení k energiím. Hotovo by tedy mělo být do konce roku.

Středočeská vědecká knihovna tak bude už brzy moci využívat supermoderní budovu vybavenou vzduchotechnikou. Budova nabídne tři patra s velikou kapacitou, která bude mít rezervu pro knihy na dalších nejméně dvacet let! Vedle skladovacích prostor pak nabídne i sedm pracoven pro zaměstnance knihovny.

Ti nyní připravují stěhování 800 tisíc svazků z několika dosud využívaných skladů. Díky jejich zrušení ušetří knihovna ročně statisíce korun. Za ušetřené peníze mělo původně vzniknout v novém depozitáři dalších jedenáct pracovních pozic. Kvůli úsporám se tak ale zřejmě nestane.

Do nové budovy bude přesunuta knihařská dílna, která se dosud nacházela v městské knihovně na Sítné. Součástí depozitáře bude i digitalizační linka, kde se překlápějí do elektronické podoby historické tisky, které není možné čtenářům osobně zapůjčovat. Zaměstnanci knihovny si budou moci vychutnat i výhled na město ze střechy depozitáře. Tam vyrostla odpočinková terasa, kterou budou moci knihovníci využívat. Budova nebude přístupná veřejnosti.

 Autor: (fa)