ROYAL Fitness SAMK Měsíčník Kladno
ČSAD KLADNO Nad Kladnem Klapod
 • Nad Kladnem
 • SAMK
 • SOU a SOŠ Kladno

I v Kladně mohou lidé bez domova využít Teplou židli

Úterý, 8. prosince 2020 07:46

Krizové centrum v kladenských Kročehlavech je opět připraveno během dnů a nocí s mrazivými teplotami pomoci osobám bez domova. Ve spolupráci se Statutárním městem Kladnem a Městskou policií Kladno službu již 29. rokem poskytuje Oblastní spolek Českého červeného kříže Kladno, který patří k nejaktivnějším v kraji. Teplou židli využívá během mrazů každoročně v průměru okolo sedmi osob za noc.

I v Kladně mohou lidé bez domova využít Teplou židli (Ilustrační foto: MP Kladno)

„Noční mrazivé teploty jsou pro osoby bez přístřeší vysoce rizikové. S vědomím toho každým rokem spolupracujeme s Českým červeným křížem, který otevírá v zimních měsících své centrum v Kročehlavské ulici č. 49 těmto občanům i přes noc,“ uvedla náměstkyně primátora města Kladna Petra Melčová a dodala: „Především se tu příchozí samozřejmě zahřejí, ale také dostanou zdarma čisté oblečení, jídlo, mohou se vykoupat a přespat. V případě potřeby jim pracovníci centra zajistí nejnutnější odborné ošetření. Velmi si vážíme nelehké práce, kterou Český červený kříž vykonává.“

Zájemci mohou standardně služby využít přes den od 7.30 do 15.30 hodin a v noci, pokud venkovní teplota poklesne k -4 až -5 stupňům Celsia, funguje krizové centrum od 19.00 do 6.00 hod. V mezičase, probíhá dezinfikování prostor. Podmínkou přijetí do „Teplé židle“ zůstává, že příchozí nesmí být pod vlivem alkoholu či jiných návykových látek. Provoz centra zajišťují dva pracovníci kladenského červeného kříže, na pořádek dohlížejí i městští strážníci.

„Hlídky pravidelně do zařízení dojíždějí a návštěvníky ztotožňují a zaevidují. V centru je také nainstalované takzvané panik tlačítko, které je spojeno přímo s dispečinkem městské policie. Pokud by tedy pracovníci červeného kříže měli potíže, jediným stisknutím pomoc přivolají. Strážníky volají i v případě, pokud je klient zjevně pod vlivem návykové látky a není možné ho do centra přijmout,“ sdělila ředitelka Městské policie Kladno Monika Horová.

„Bez pomoci městských strážníků bychom to nezvládli, smekám před nimi. Spolupráce města a červeného kříže na této službě je v Kladně výjimečná, také proto k nám někdy přicházejí i lidé z jiných měst, kde se jim takové pomoci nedostane. Samozřejmě jim poprvé péči poskytneme a následně s městy řešíme, aby se o ně dále postarala,“ dodala Stanislava Klicmanová Maříková z kladenského oblastního spolku Českého červeného kříže.

Strážníci městské policie a asistenti prevence kriminality také obcházejí a nabízejí lidem bez domova možnost využít tyto služby. „Problémem je ovšem někdy i to, že sami potřební o službu nejeví zájem, zůstávají ve svých provizorních přístřešcích a vystavují se riziku umrznutí. Důvodem je mnohdy samozřejmě fakt, že nejsou ochotni se vzdát alkoholu či drog, ale třeba i to, že by museli pěšky do krizového centra dojít. Městští strážníci a asistenti nemají žádné pravomoci, jak jim bezpečný pobyt v teple nařídit, proto lokality, kde se lidé bez domova většinou zdržují, v zimě obcházejí častěji,“ sdělila své zkušenosti s lidmi bez domova Monika Horová.

Projekt „Teplá židle“ byl v Kladně spuštěn v roce 1992. Nejprve bezdomovci docházeli na pobočku Českého červeného kříže v ulici Zd. Petříka. Zde však později vznikl Azylový dům pro matky a bylo nutné najít nové prostory. Plně vybavené krizové centrum v Kročehlavech funguje od roku 2014.

„Málokdo ví, že kročehlavské centrum je otevřeno po celý rok. Služba je zajištěna i během jarních a letních prázdnin v režimu dva až tři dny v týdnu. Lidé bez domova musí mít možnost se osprchovat a čistě se obléct,“ podotkla Stanislava Klicmanová Maříková.

Zdroj: Město Kladno 1. krimi

  Policisté v červnu připomínají Evropský den proti vloupání

 2. zprávy

  Slánská galerie V Troubě představila fotografie amatérských autorů z města a okolí

 3. zprávy

  Redakční výběr toho, co vám možná tento týden v Kladenských listech uteklo

 4. zprávy

  SOŠ a SOU Kladno náměstí Edvarda Beneše dostane peníze od kraje na praxe v zahraničí

 5. zprávy

  Jak jsem se nestal youtuberem, kamera přidává na váze, ne na inteligenci, pizza a požár

 6. krimi

  U zřícené budovy v Kladně zasahovalo 10 jednotek hasičů, zachránili 24 osob

 7. zprávy

  Slánský tuplák dnes pokračuje, neděle od 10 do 13 hodin bude hlavně pro děti

 8. krimi

  Desátý ročník Seniorského víceboje zná své vítěze, opět ho pořádali strážníci v Kladně

 9. zprávy

  Plovoucí město mladých stavitelů z Kladna postoupilo do mezinárodního superfinále soutěže Modelium

 10. zprávy

  Jů a Hele pobaví děti v kladenském Kině Sokol, vstupenky už jsou v předprodeji

 11. zprávy

  Nový fitness program Les Mills v Royal Fitness přináší zábavu a výzvy

 12. zprávy

  Kam o víkendu i po něm, kultura, sport, zábava i poučení. Vyberte si v naší nabídce

 13. zprávy

  Více než 20 stánků s pitím i jídlem, Plzeň bude také, tři dny zábavy pro děti a dospělé startují v pátek

 14. zprávy

  Pravý Kavkaz zažijete v centru Kladna, nová restaurace Elen Art vám to umožní

 15. zprávy

  Slánské turistické noviny lákají nejen na prázdninový program

 16. zprávy

  Pizza Slaný

 17. zprávy

  Motýlí a hmyzí den je pro vás připraven v Zooparku Zájezd na neděli

 18. zprávy

  Tři porody. Tři zážitky. Tři traumata. Kronika rodinného chaosu z pohledu otce

 19. zprávy

  Kladenské koupaliště Sletiště zahájí sezonu tento pátek

 20. zprávy

  Královický dvůr hledá kuchaře, nabízí plat až 60 000