ČSAD KLADNO
 • Rebuy Stars
 • Ples města Kladna
 • Den otevřených dveří

I v Kladně mohou lidé bez domova využít Teplou židli

Úterý, 8. prosince 2020 07:46

Krizové centrum v kladenských Kročehlavech je opět připraveno během dnů a nocí s mrazivými teplotami pomoci osobám bez domova. Ve spolupráci se Statutárním městem Kladnem a Městskou policií Kladno službu již 29. rokem poskytuje Oblastní spolek Českého červeného kříže Kladno, který patří k nejaktivnějším v kraji. Teplou židli využívá během mrazů každoročně v průměru okolo sedmi osob za noc.

I v Kladně mohou lidé bez domova využít Teplou židli (Ilustrační foto: MP Kladno)

„Noční mrazivé teploty jsou pro osoby bez přístřeší vysoce rizikové. S vědomím toho každým rokem spolupracujeme s Českým červeným křížem, který otevírá v zimních měsících své centrum v Kročehlavské ulici č. 49 těmto občanům i přes noc,“ uvedla náměstkyně primátora města Kladna Petra Melčová a dodala: „Především se tu příchozí samozřejmě zahřejí, ale také dostanou zdarma čisté oblečení, jídlo, mohou se vykoupat a přespat. V případě potřeby jim pracovníci centra zajistí nejnutnější odborné ošetření. Velmi si vážíme nelehké práce, kterou Český červený kříž vykonává.“

Zájemci mohou standardně služby využít přes den od 7.30 do 15.30 hodin a v noci, pokud venkovní teplota poklesne k -4 až -5 stupňům Celsia, funguje krizové centrum od 19.00 do 6.00 hod. V mezičase, probíhá dezinfikování prostor. Podmínkou přijetí do „Teplé židle“ zůstává, že příchozí nesmí být pod vlivem alkoholu či jiných návykových látek. Provoz centra zajišťují dva pracovníci kladenského červeného kříže, na pořádek dohlížejí i městští strážníci.

„Hlídky pravidelně do zařízení dojíždějí a návštěvníky ztotožňují a zaevidují. V centru je také nainstalované takzvané panik tlačítko, které je spojeno přímo s dispečinkem městské policie. Pokud by tedy pracovníci červeného kříže měli potíže, jediným stisknutím pomoc přivolají. Strážníky volají i v případě, pokud je klient zjevně pod vlivem návykové látky a není možné ho do centra přijmout,“ sdělila ředitelka Městské policie Kladno Monika Horová.

„Bez pomoci městských strážníků bychom to nezvládli, smekám před nimi. Spolupráce města a červeného kříže na této službě je v Kladně výjimečná, také proto k nám někdy přicházejí i lidé z jiných měst, kde se jim takové pomoci nedostane. Samozřejmě jim poprvé péči poskytneme a následně s městy řešíme, aby se o ně dále postarala,“ dodala Stanislava Klicmanová Maříková z kladenského oblastního spolku Českého červeného kříže.

Strážníci městské policie a asistenti prevence kriminality také obcházejí a nabízejí lidem bez domova možnost využít tyto služby. „Problémem je ovšem někdy i to, že sami potřební o službu nejeví zájem, zůstávají ve svých provizorních přístřešcích a vystavují se riziku umrznutí. Důvodem je mnohdy samozřejmě fakt, že nejsou ochotni se vzdát alkoholu či drog, ale třeba i to, že by museli pěšky do krizového centra dojít. Městští strážníci a asistenti nemají žádné pravomoci, jak jim bezpečný pobyt v teple nařídit, proto lokality, kde se lidé bez domova většinou zdržují, v zimě obcházejí častěji,“ sdělila své zkušenosti s lidmi bez domova Monika Horová.

Projekt „Teplá židle“ byl v Kladně spuštěn v roce 1992. Nejprve bezdomovci docházeli na pobočku Českého červeného kříže v ulici Zd. Petříka. Zde však později vznikl Azylový dům pro matky a bylo nutné najít nové prostory. Plně vybavené krizové centrum v Kročehlavech funguje od roku 2014.

„Málokdo ví, že kročehlavské centrum je otevřeno po celý rok. Služba je zajištěna i během jarních a letních prázdnin v režimu dva až tři dny v týdnu. Lidé bez domova musí mít možnost se osprchovat a čistě se obléct,“ podotkla Stanislava Klicmanová Maříková.

Zdroj: Město Kladno 1. zprávy

  Soutěž o nelevné rodiné vstupenky do Lumina parku

 2. zprávy

  Kladenská energetika přehledně v městském newsletteru

 3. zprávy

  Do Hornického skanzenu Mayrau se vrací Masopust

 4. zprávy

  Kemp vítězů míří opět do města Slaný za podpory olympioniků

 5. krimi

  Viditelnost v provozu je letošní téma akce Besipu a slánských strážníků

 6. zprávy

  Ve středních Čechách se rozjedou masopustní reje

 7. foto

  Kladenští Rytíři si pozvali na svůj led klub Miners

 8. krimi

  Kladenští strážníci předali spravedlnosti tři osoby v pátrání

 9. sport

  Ledovou plochu v Kladně pod otevřeným nebem můžete navštívit do konce ledna

 10. pozvánka

  V Kladně se chystá vernisáž výstavy Jindřicha Štreita

 11. krimi

  V jednom dni zastavili kladenští strážníci hned dvakrát mladíka s drogou v těle

 12. zprávy

  Zdravotní sestra je nedostatková. Kladenská nemocnice nabízí až půl milionu za nástup

 13. zprávy

  V únoru máte poslední možnost navštívit Lumina Park, svět statisíců světýlek

 14. sport

  Divadlo ve Slaném bylo opět dějištěm ocenění sportovců roku

 15. zprávy

  Kladensko zasypal první letošní sníh. Silničáři vyjeli se vším, co mají k dispozici

 16. pozvánka

  Poradíme vám, kde tento týden můžete fandit kladenským sportovcům

 17. zprávy

  Udělte svůj hlas osobnostem Středočeského kraje nominovaným na Cenu hejtmanky 2022

 18. zprávy

  Dan hledá nový domov, pomůžete mu?

 19. zprávy

  Slánské muzeum věnovalo vzpomínku svému významnému občanovi

 20. foto

  Další netradiční den otevřených dveří na SOŠ a SOU, Kladno, náměstí E. Beneše