Nábor k policii Kladno
ČSAD KLADNO
  • Kladenská Teplárna nabízí zaměstnání
  • Práce ve Slaném
  • Leoš Stránský

V Kladně je na sociální pohřby vyčleněno 350 tisíc korun

Pondělí, 23. listopadu 2020 07:50

Samotný pohřební akt je pro pozůstalé nejen emoční, ale i finanční zátěží. Právě proto se lidé uchylují častěji ke skromnému rozloučení bez honosných obřadů. Když pak zemře osamocený nebo nemajetný člověk, musí ho podle zákona pochovat příslušná obec. V Kladně na to vyčlenili 350 tisíc korun.

V Kladně je na sociální pohřby vyčleněno 350 tisíc korun (Ilustrační foto: KL)

V Kladně vyčlenil magistrát z rozpočtu města pro letošní rok částku 350 tisíc korun na sociální pohřby. Těch se letos uskutečnilo už na čtyřiadvacet. Cena za ně se pak vyšplhala na 210 tisíc korun. V loňském roce jich bylo 27 za cenu 235 tisíc.  

Zákon také obcím nařizuje, aby urny byly uloženy na pohřebišti. V Kladně k tomu slouží hned několik obecních hrobů. Do nich se urny ukládají dvakrát ročně. Zároveň se do těchto hrobu ukládají urny, které si pozůstalí nevyzvedli nebo i urny z vyklizených nezaplacených urnových schránek. Sociální hroby jsou udržované a hrazené v rámci smlouvy se správcem pohřebiště.  

Ve Slaném je situace odlišná, tam už vyhrazenou částku na sociální pohřby pro letošní rok vyčerpali. Z městského rozpočtu tam vyhradili pětačtyřicet tisíc korun. Bylo to na základě zkušeností z loňského roku, kdy bylo pohřbů jen pár. Ovšem letos jich tam vypravili už osm a částka se vyšplhala k 78 tisícům korun. 

Autor: (red)