ROYAL Fitness SAMK Měsíčník Kladno
ČSAD KLADNO Farmarske trhy Nad Kladnem Klapod
 • Nad Kladnem
 • SAMK
 • SOU a SOŠ Kladno

FOTO/VIDEO: V Kladně už stojí Vánoční strom, vyrostl v Dubí

Úterý, 17. listopadu 2020 08:00

Ztepilý stříbrný smrk, který během letošního adventního období ozdobí náměstí Starosty Pavla, věnovali městu Kladnu manželé Součkovi z Kladna-Dubí. Na jejich zahradě rostl čtyřicet let. Svojí velikostí i umístěním na rozhraní tří zahrad se stal nebezpečným.Součkovi proto rádi přijali nabídku, aby právě jejich strom byl symbolem letošních Kladenských Vánoc 2020. I v letošním roce ho ozdobí přáníčka dětí z dětských domovů v Kladně a okolí, která si budou moci zájemci sami strhnout v sobotu 28. listopadu. Jedním z cílů prosincových procházek se může stát i Zahrada Kladenského zámku, kde na návštěvníky bude čekat pohádkový svět za skříní.

„Rád bych majitelům stromu osobně poděkoval. Letošní Vánoce, tak jako bohužel skoro celý rok, budou jiné. Kvůli opatřením nebudeme mít moc prostoru, jak adventní čas společně oslavit. O to více jsme si dali záležet na výběru vánočního stromu, který bude symbolem našich Kladenských Vánoc, ať už budou platit jakákoliv omezení. Majestátní stříbrný smrk manželů Součkových je skutečně krásným a důstojným symbolem,“ poděkoval za vánoční dar kladenský primátor Milan Volf.

Po čtyřicet let dělal stříbrný smrk manželům Součkovým radost, loučení proto nebylo jednoduché.

„To víte, že je nám pokácení stromu líto. Rostl na rozhraní třech zahrad, pro svou mohutnost byl ale už nebezpečný. Za větru by mohl spadnout sousedům na dům. Příští rok bychom ho stejně museli pokácet. Takto dá alespoň ještě v adventní čas radost všem Kladeňákům,“ říká třiasedmdesátiletá Yvetta Součková.

Po stříbrném smrčku jako okrase na zahradě vždy se svým manželem Josefem toužila. Malý stromek jim daroval Josefův švagr Václav v 70. letech. Yvetta tehdy pracovala v Dubí v obchodě s oděvy, Josef jako řidič nákladního auta. Smrk poskytl na zahradě rodinného domku příjemný stín a hrávaly si pod ním dcery Součkových, Iveta a Radka, které jsou dnes již dospělé a mají vlastní děti.

„Strom je první, co ráno z okna vidíme. Často na něm hnízdily hrdličky. Určitě se na něj půjdeme podívat, až bude v Kladně před radnicí svítit. Ráda bych si také z něj nechala kus dřeva na památku,“ podotkla Yvetta Součková.

Vyzvednutí smrku ze zahrady provede odborná firma za pomoci jeřábu v pondělí 16. listopadu. Ten samý den bude nadměrný náklad v doprovodu strážníků směřovat ulicemi Kladna z Dubí k náměstí Starosty Pavla. Než bude připraven na slavnostní rozsvícení, čeká ho ještě zdobení.

„Vánoční strom splněných přání rozsvítíme 28. listopadu v 18 hodin. I přes pandemická opatření bude Pohádkový vánoční strom splněných přání ozdoben přáníčky dětí z dětských domovů a zájemci si je mohou přijít sami strhnout a splnit dětem s dětských domovů v Kladně a okolí jejich vánoční přání. Alespoň o tuto tradici nechceme Kladeňáky ochudit ani letos,“ uvedl primátor Volf.

Zájemci si budu moci za asistence pracovníků magistrátu strhávat přáníčka v sobotu 28. listopadu od 18 hodin do minimálně 20 hodin (podle aktuálních opatření a případného času omezení vycházení).

„Abychom mohli alespoň tuto tradici ponechat, prosíme všechny zájemce o přáníčka, aby dodržovali veškerá vládní opatření. Ostatní prosíme, aby se na Pohádkový vánoční strom splněných přání přišli podívat, pokud možno mimo tuto dobu. Sobotní rozsvícení stromu budete mít možnost sledovat i na facebokovém profilu města,“ sdělil k omezením kladenský primátor.

Společně s vánočním stromem splněných přání otevře své brány i Pohádková kouzelná zahrada u Kladenského zámku, kde bude na děti čekat cesta za dobrodružstvím. Pokud se děti vydají do kouzelného světa za skříní, můžou získat i malou odměnu. Stačí, když si na procházku vezmou tužku a u vchodu do zahrady si vezmou knížku s úkoly. Když se jim povede všechny splnit, bude na ně čekat odměna v den úředních hodin v Městském informačním centru. Zahrada Kladenského zámku je v adventní čas otevřena každý den od 8 do 21 hodin.

Zdroj: Město Kladno 1. zprávy

  Do 2. června bude uzavřena ulice u autobusového nádraží a další uzavírka potrvá do 16. června

 2. video

  Již zítra Kladno hází, mítink plný atletických hvězd, Sletiště v Kladně

 3. zprávy

  Učitele/ky na 1. stupeň, uklízečku a pomocnou kuchařku, přijme ZŠ škola ve Svárově s tradicí od roku 1905

 4. pozvánka

  V Kladně na Sletišti se koná Den dětského úsměvu, již po patnácté

 5. video

  Kouzlo přírody a tajemství města, nová výstava v galerii nemocnice Kladno

 6. krimi

  U nehody autobusu s osobním vozem zasahovali kladenské složky IZS

 7. krimi

  Muž z Kladna chtěl ušetřit za svoz odpadu, zničil si auto a řešili ho strážníci

 8. zprávy

  Nábor hrdinů v Kladně, můžete zachránit lidský život

 9. video

  Na SOŠ a SOU zažili sladké dobrodružství s Mirkou van Gils Slavíkovou

 10. pozvánka

  Májová tančírna s Michalem Padevětem, Tanec a zábava, to bude páteční večer v kladenském Kině Sokol

 11. zprávy

  Redakční výběr toho, co vám možná tento týden v Kladenských listech uteklo

 12. zprávy

  Srdcem pro Nelinku, spousta zábavy pro děti i dospělé pokračuje dnes ve Vinařicích na hřišti

 13. krimi

  Zloděj v Kladně byl dopaden díky spolupráci občanů, strážníků a policistů

 14. video

  Kladno ocenilo své sportovce, Kaberle se stal legendou, sportovcem města je Krsek, video

 15. video

  Ohlédnutí za požárem v Auto Kelly očima hasičů, oficiální zpráva, foto, video

 16. krimi

  Černý démon úspěšně unikal strážníkům v Kladně

 17. zprávy

  Rozsáhlý požár kladenské firmy Auto Kelly vyšetřují kriminalisté

 18. video

  Vyhrajte vstupenky, legendární kapela Flamengo míří do Kladna vystoupí v kině Sokol už v sobotu

 19. pozvánka

  Kam o víkendu i po něm, kultura, sport, zábava i poučení. Vyberte si v naší nabídce

 20. zprávy

  Jarní výstava drobného zvířectva ve Slaném přináší i změny v parkování