ROYAL Fitness SAMK Měsíčník Kladno
ČSAD KLADNO Farmarske trhy Nad Kladnem Klapod
 • Nad Kladnem
 • SAMK
 • SOU a SOŠ Kladno

Start nové sezony kladenských šachistů zhatil koronavirus

Neděle, 1. listopadu 2020 09:00

Koronavirová pandemie ovlivnila všechny oblasti lidského života a pořádnou paseku nadělala také ve světě sportu. Vedle nejpopulárnějších sportů, jako jsou  hokej a fotbal, ovlivnila i ty menší, které v aktuální situaci také nemohou probíhat. Například kladenští šachisté aktuální ročník ani neodstartovali a nyní čekají, co bude dál.

Start nové sezony kladenských šachistů zhatil koronavirus (Foto: ŠK Kladno)

ŠK Kladno mělo odstartovat novou sezonu, ve které by usilovalo o postup do druhé nejvyšší soutěže, 18. října. V ten den měli šachisté doma přivítat Údlice a navázat na loňský vydařený ročník. Vše je ale jinak. Kvůli vládním nařízením 2. liga šachu vůbec nezačala a kladenští šachisté čekají co bude dál.

Šachy mají přitom na Kladně bohatou tradici, i když by to možná většinu Kladeňáků nenapadlo. Po názvem ŠK Kladno působí zdejší klub už od roku 2002, kdy vznikl spojením dvou jiných šachových oddílů z Kladna. Po dlouhá léta je pravidelným účastníkem druhé ligy (tedy třetí nejvyšší soutěže), B tým pak nastupuje v regionálním přeboru. „V poslední době hráčů ubývá, teď máme 19 aktivních hráčů. Jako tým si zakládáme na tom, že druhou ligu hrajeme už opravdu dlouho. Nikoho si neplatíme, všichni jsme Kladeňáci,“ vysvětluje kapitán A mužstva Adam Čáp.

Kladenští šachisté nastupují ke svým zápasům za normální situace každý týden v neděli. Domácí zápasy hrají v kantýně ČSAD v ulici Železničářů. Zápasy se hrají v počtu osmi hráčů na každé straně, přičemž každý šachista hraje jednu partii. „Výhra znamená pro tým jeden bod, remíza půl bodu. Kdo má na konci víc bodů, vyhrál. Vítěz pak bere do tabulky ligy tři body, v případě remízy bere každé družstvo jeden bod,“ popisuje Čáp.

Jednotlivé partie trvají obvykle nejdéle pět a půl hodiny. Na začátku má každý hráč k dispozici hodinu a půl a po každé tahu se mu přičítá třicet sekund. Po odehrání čtyřiceti tahů se pak přičítá další půlhodina. „Zpočátku se hraje rychle, protože hráči mají naučené nějaké zahájení partie. Pak se na dvě hodiny zpomalí. Úplně běžně se stává, že se někdo ocitne v těžké pozici, začne přemýšlet a to mu může trvat klidně půl hodiny. Ke konci už čas dochází, takže se hra opět zrychluje a zápas začíná být divácky zajímavý. Nezdá se to, ale třicet sekund je pak opravdu málo,“ vysvětluje Čáp. Když hráči čas vyprší, znamená to, že prohrál.

Kladeňáci v uplynulé sezoně podávali dobré výkony a až do konce ročníku mohli pomýšlet na prvenství a vysněný postup do první ligy. Nakonec to ale nevyšlo. Ročník byl kvůli koronaviru po devátém kole pozastaven a dohrávalo se až na začátku prázdnin. Kladno mělo před posledními dvěma duely slušnou šanci, nakonec ale zapsalo jen remízu a porážku a v tabulce skončilo páté. „V sobotu jsme odjížděli ze zápasu s tím, že vyhrajeme a ti před námi prohráli. V neděli bychom tak bojovali o první místo. Jenže ve chvíli, kdy jsme odjížděli, hráli ještě dva naši kluci. Bylo to ložené asi jako když fotbalista stojí před prázdnou bránou. Ti naši kluci to ale přestřelili,“ vypráví se smíchem Čáp.

„Postup do první ligy je náš dlouhodobý cíl. Chceme to splnit našim starším hráčům, kteří to tady vybudovali. Objektivně musím říct, že v této sestavě nemáme na to uhrát v první lize nějaký výsledek. Jde ale o to si to vůbec zahrát,“ vysvětluje dlouhodobé směřování týmu další hráč Jakub Haman.

Momentálně si ale kladenští šachisté budou ještě muset počkat na šanci zabojovat o postup. Sezona totiž neodstartovala a v současné situaci nikdo neví, jak to bude dál. Za běžných okolností by se hrálo od října do Vánoc, kdy by následovala třítýdenní přestávka. Vrchol soutěže by pak přišel v dubnu. Zdali se letos šachy ještě vůbec budou hrát, zůstává otázkou.

Autor: (fa) 1. pozvánka

  Ve čtvrtek zahájí Kladenský zámek druhou část výstavy: Jiří Hanke- 50 let s fotografií

 2. pozvánka

  Čarodějnické rejdění na Sletišti se Sportovními areály města Kladna

 3. zprávy

  Poznejte osobnosti Kladna, pozvání do Klapodu přijal Leoš Stránský, splnil si sen, je kaskadér

 4. info z radnice

  Infocentrum města Slaný získalo cenu České unie cestovního ruchu

 5. zprávy

  Redakční výběr toho co vám možná tento týden v Kladenských listech uteklo

 6. zprávy

  Všechny zastávky v kraji budou na znamení

 7. krimi

  Složky IZS zasahovaly v Kladně-Rozdělově při záchraně života nezletilé osoby

 8. video

  V Kladně došlo k napadení několika mladých žen, policie hledá další poškozené a svědky

 9. krimi

  Policisté objasnili vloupání do rodinných domů v Hostouni

 10. pozvánka

  Již zítra můžete oslavit den země v Zooparku Zájezd

 11. info z radnice

  Slaný se opět zapojí do akce „Den země“

 12. zprávy

  Učitele/ky, asistenty/ky přijme ZŠ škola ve Svárově s tradicí od roku 1905

 13. sport

  Fitness ráno pro dámy v Royal Fitness

 14. krimi

  Speed Marathon 2024, akce zaměřená na měření rychlosti, víme kde to bude, už zítra

 15. zprávy

  Strážníkům v Kladně se podařilo najít odcizeného psa, ukradl ho bezdomovec

 16. info z radnice

  Královské město Slaný opět podpoří zájmové organizace a spolky

 17. zprávy

  Klapod je zpět, poznejte osobnosti Kladna, Vránu našli v hospodě

 18. zprávy

  Vyhrajte se Zooparkem Zájezd, unikátní dokument stojí za zhlédnutí

 19. pozvánka

  Den země Kladno oslaví v Zahradě Kladenského zámku

 20. video

  Záchranářská ulička neboli ulička pro život, její zneužití je porušením zákona