Teplárna Kladno Teplárna Kladno Legenda Cafe bar Est. 2014 Badmintonové centrum v Kladně Nábor k policii Kladno
ČSAD KLADNO Tepo Volejbal Kladno Kanonýři Kladno Jaroš
 • SAMK
 • Divadlo Kladno
 • Labyrint Kladno

Start nové sezony kladenských šachistů zhatil koronavirus

Neděle, 1. listopadu 2020 09:00

Koronavirová pandemie ovlivnila všechny oblasti lidského života a pořádnou paseku nadělala také ve světě sportu. Vedle nejpopulárnějších sportů, jako jsou  hokej a fotbal, ovlivnila i ty menší, které v aktuální situaci také nemohou probíhat. Například kladenští šachisté aktuální ročník ani neodstartovali a nyní čekají, co bude dál.

Start nové sezony kladenských šachistů zhatil koronavirus (Foto: ŠK Kladno)

ŠK Kladno mělo odstartovat novou sezonu, ve které by usilovalo o postup do druhé nejvyšší soutěže, 18. října. V ten den měli šachisté doma přivítat Údlice a navázat na loňský vydařený ročník. Vše je ale jinak. Kvůli vládním nařízením 2. liga šachu vůbec nezačala a kladenští šachisté čekají co bude dál.

Šachy mají přitom na Kladně bohatou tradici, i když by to možná většinu Kladeňáků nenapadlo. Po názvem ŠK Kladno působí zdejší klub už od roku 2002, kdy vznikl spojením dvou jiných šachových oddílů z Kladna. Po dlouhá léta je pravidelným účastníkem druhé ligy (tedy třetí nejvyšší soutěže), B tým pak nastupuje v regionálním přeboru. „V poslední době hráčů ubývá, teď máme 19 aktivních hráčů. Jako tým si zakládáme na tom, že druhou ligu hrajeme už opravdu dlouho. Nikoho si neplatíme, všichni jsme Kladeňáci,“ vysvětluje kapitán A mužstva Adam Čáp.

Kladenští šachisté nastupují ke svým zápasům za normální situace každý týden v neděli. Domácí zápasy hrají v kantýně ČSAD v ulici Železničářů. Zápasy se hrají v počtu osmi hráčů na každé straně, přičemž každý šachista hraje jednu partii. „Výhra znamená pro tým jeden bod, remíza půl bodu. Kdo má na konci víc bodů, vyhrál. Vítěz pak bere do tabulky ligy tři body, v případě remízy bere každé družstvo jeden bod,“ popisuje Čáp.

Jednotlivé partie trvají obvykle nejdéle pět a půl hodiny. Na začátku má každý hráč k dispozici hodinu a půl a po každé tahu se mu přičítá třicet sekund. Po odehrání čtyřiceti tahů se pak přičítá další půlhodina. „Zpočátku se hraje rychle, protože hráči mají naučené nějaké zahájení partie. Pak se na dvě hodiny zpomalí. Úplně běžně se stává, že se někdo ocitne v těžké pozici, začne přemýšlet a to mu může trvat klidně půl hodiny. Ke konci už čas dochází, takže se hra opět zrychluje a zápas začíná být divácky zajímavý. Nezdá se to, ale třicet sekund je pak opravdu málo,“ vysvětluje Čáp. Když hráči čas vyprší, znamená to, že prohrál.

Kladeňáci v uplynulé sezoně podávali dobré výkony a až do konce ročníku mohli pomýšlet na prvenství a vysněný postup do první ligy. Nakonec to ale nevyšlo. Ročník byl kvůli koronaviru po devátém kole pozastaven a dohrávalo se až na začátku prázdnin. Kladno mělo před posledními dvěma duely slušnou šanci, nakonec ale zapsalo jen remízu a porážku a v tabulce skončilo páté. „V sobotu jsme odjížděli ze zápasu s tím, že vyhrajeme a ti před námi prohráli. V neděli bychom tak bojovali o první místo. Jenže ve chvíli, kdy jsme odjížděli, hráli ještě dva naši kluci. Bylo to ložené asi jako když fotbalista stojí před prázdnou bránou. Ti naši kluci to ale přestřelili,“ vypráví se smíchem Čáp.

„Postup do první ligy je náš dlouhodobý cíl. Chceme to splnit našim starším hráčům, kteří to tady vybudovali. Objektivně musím říct, že v této sestavě nemáme na to uhrát v první lize nějaký výsledek. Jde ale o to si to vůbec zahrát,“ vysvětluje dlouhodobé směřování týmu další hráč Jakub Haman.

Momentálně si ale kladenští šachisté budou ještě muset počkat na šanci zabojovat o postup. Sezona totiž neodstartovala a v současné situaci nikdo neví, jak to bude dál. Za běžných okolností by se hrálo od října do Vánoc, kdy by následovala třítýdenní přestávka. Vrchol soutěže by pak přišel v dubnu. Zdali se letos šachy ještě vůbec budou hrát, zůstává otázkou.

Autor: (fa) 1. zprávy

  Dnes došlo k omezení provozu na některých autobusových linkách

 2. krimi

  Na Kladensku vybral zloděj stavební buňku, přišel si na 100 tisíc

 3. zprávy

  Testování ve firmách bude povinné, ministerstvo připravilo průvodce

 4. zprávy

  Kladenské divadlo zkouší i v době, kdy se nesmí hrát

 5. zprávy

  Stochov má nový školní volnočasový klub i rezervační systém pro nákup vstupenek

 6. zprávy

  Letní tábory na Kladensku už jsou téměř obsazené

 7. krimi

  Pondělní policejní kontroly v okrese Kladno byly jen náhodné

 8. zprávy

  Slaný má připravený projekt na sportovní halu, stavbu musí schválit zastupitelé

 9. zprávy

  Silné mrazy si vybraly daň na stavu kladenských silnic

 10. krimi

  Poznáte muže na fotografii? Mohl by objasnit krádež peněženky

 11. zprávy

  Ve středních Čechách stoupá zájem o platbu poplatků převodem

 12. zprávy

  Sportovní areály musely kvůli koronaviru v roce 2020 omezit investice, přesto zvelebily aquapark

 13. zprávy

  Podnikatelé mohou až do poloviny března žádat o dotace

 14. pozvánka

  Fotky z Kladenského krasohledu jsou k vidění v zahradě i Centralu

 15. zprávy

  Lidé se bojí ztráty práce, zájem o pojištění ztráty zaměstnání roste

 16. zprávy

  Od pondělí budou mít Kladeňáci cestu po D6 komplikovanou

 17. sport

  Kladenští volejbalisté uspěli i v Brně a slaví postup do čtvrtfinále play off

 18. sport

  Rytíři se v Kadani strachovali o výsledek, nakonec ale berou tři body

 19. krimi

  Pozor, na co klikáte, internetoví šmejdi řádí stále více

 20. zprávy

  Ve kterých oborech a profesích nemají lidé perspektivní vyhlídky