ČSAD KLADNO
 • Rebuy Stars
 • Ples města Kladna
 • Den otevřených dveří

Obloha si podmanila letošní ročník Kladenského krasohledu

Středa, 28. října 2020 10:00

Druhý ročník otevřené fotografické soutěže s názvem Kladenský krasohled zná své vítěze. Vybíraly je ve dvou věkových kategoriích porota i veřejnost. Nejvíce bodovaly fotografie zachycující působivé obrazy oblohy nad městem. První místa obsadili z rozhodnutí poroty Josef Poláček (64) a Hynek Placatka (11), u veřejnosti zvítězil Aleš Slánička (39). Ceny si vítězové převezmou na vernisáži Kladenský krasohled 2020, která se uskuteční v obchodním domě Central, jakmile to koronavirová situace dovolí.

1. místo – Aleš Slánička – Duha nad kostelem sv. Václava v Rozdělově

Do druhého ročníku fotografické soutěže „Kladenský krasohled“ s prostým, a přece mnohorozměrným tématem „Kladno“ se zapojilo 97 obyvatel města, což je o 34 fotografů více než vloni. V období od 15. listopadu 2019 do 15. září 2020 zaslali celkem 303 fotografií. Nejstarší účastnicí je čtyřiaosmdesátiletá Jindřiška, nejmladším v soutěži pak devítiletý Vítek. „Nejpilnějším“ soutěžícím, který při každoměsíčním zasílání fotografií vynechal jen jedno období, je Jan Zahradník. Novinkou 2. ročníku byly dvě soutěžní věkové kategorie – „do 16 let včetně“ a „od 17 let výše“. V kategorii dětí a mládeže se udělovala Cena poroty. U dospělých pak rozhodovala o „svém“ vítězi i veřejnost, a to hlasováním.

„I letos se preference veřejnosti lišily od pohledu porotců, a tak to má být. Díky tomu mají Cena poroty a Cena veřejnosti každá svého vítěze. První místa Cen poroty vyhrály snímky impozantního ‚stromového‘ blesku s názvem Bouřka nad Rozdělovem čtyřiašedesátiletého Josefa Poláčka a fotografie s názvem Západ slunce na stadionu Fr. Kloze jedenáctiletého Hynka Placatky. Ve veřejném hlasování si pak první místo vysloužil snímek Duha nad kostelem sv. Václava v Rozdělově devětatřicetiletého Aleše Sláničky. Gratulujeme vítězům i ostatním umístěným,“ sdělila šéfredaktorka měsíčníku Kladno Eva Havelková.

Dvacet finálových snímků i pět umístění Ceny poroty vybírali lidé, kteří mají k fotografiím profesně velmi blízko. Do poroty zasedl uznávaný dlouholetý městský fotograf Josef Seifert, který se podílel na vzniku mnohých fotografických publikací, regionální fotograf Karel Pazderka či Ivona Kasalická, jež po deset let působila v porotě nejen fotografické soutěže Mezinárodní dětská výtvarná výstava Lidice, ale také v porotách výtvarných soutěží například v Hongkongu a Teheránu. Členy poroty byli také fotografové Monika Urbanová a Michal Moravec.

Druhý ročník Kladenského krasohledu překvapil Ivonu Kasalickou především množstvím i kvalitou snímků. „Mnoho fotografií ukázalo město v těch nejlepších barvách a křivkách. Opět jsme měli jako porota radost z hezkých pohledů na centrum města, ale i na přírodu kolem Kladna, Poldovku i vápenky, věžáky i parky. V létě, v zimě, zapadané sněhem i v pošmourném počasí či se sluníčkem v zádech,“ komentuje druhý ročník soutěže Kasalická a dodává: „Některé snímky si nezadaly s prací profesionálních fotografů, mnohé jsou na začátku této cesty. Ze všech ale byla cítit radost a láska k městu, kde autoři žijí, a tak měla porota těžkou práci, aby vybrala ty nejlepší. Snad se nám to povedlo.“

Všech dvacet finalistů vybraných porotou, plus dalších dvacet zajímavých fotografií z letošního ročníku soutěže budou moci lidé obdivovat na výstavě, která bude otevřena v prostorách obchodního domu Central, jakmile to vládní opatření spjatá se současnou pandemickou situací dovolí. Vítězové soutěže si ceny převezou na její slavnostní vernisáži.

Ceny do soutěže věnovaly kromě města Kladna rovněž společnosti Divadla Kladno a Sportovní areály města Kladna, OC Central, Městská knihovna Kladno a Středočeská vědecká knihovna.

Třetí ročník fotografické soutěže pro amatérské či profesionální fotografy žijící v Kladně začne 15. listopadu a přijímání fotografií bude ukončeno 15. září 2021. „Pevně doufáme, že se soutěž bude dále rozvíjet. Je radost žít ve městě, kde je stále co fotit,“ vzkázala Ivona Kasalická.

I ve třetím ročníku zasílejte nejvýše dva snímky měsíčně v elektronické podobě opět na e-mail tisk@mestokladno.cz. Do předmětu e-mailu uveďte KLADENSKÝ KRASOHLED, do těla e-mailu pak jméno a příjmení, věk, kontaktní adresu, telefon a e-mail a krátký popisek fotografie, tedy co je na snímku zachyceno. Dodržujte doporučenou kvalitu fotografií alespoň 3 MB. „Stále platí, že vybrané soutěžní snímky každý měsíc zveřejníme na zadní straně radničního zpravodaje ‚Kladno‘ s uvedením autora, případně na sociálních sítích města. Těšíme se na vaše fotografie,“ vzkázala Eva Havelková.

Cena poroty 2020 – kategorie „17 let a více“

 • 1. místo – Josef Poláček, 64 let – Bouřka nad Rozdělovem I
 • 2. místo – Petr Kuna, 43 let – Zastávka Gymnasium
 • 3. místo – Miloš Kostka, 65 let – Cesty domů II

Cena poroty 2020 – kategorie „do 16 let včetně“

 • 1. místo – Hynek Placatka, 11 let – Západ slunce na stadionu F. Kloze
 • 2. místo – Vojtěch Halamík, 15 let – Světelná křižovatka
 • 3. místo – Johan Kristian Žák, 16 let – Kladno hlavou dolů

Cena veřejnosti 2020:

 • 1. místo – Aleš Slánička, 39 let – Duha nad kostelem sv. Václava v Rozdělově
 • 2. místo – Josef Poláček, 64 let – Bouřka nad Rozdělovem I
 • 3. místo – Jan Opata, 34 let – Západ slunce a výhled na Rozdělov

Zdroj: Město Kladno 1. zprávy

  Soutěž o nelevné rodiné vstupenky do Lumina parku

 2. zprávy

  Kladenská energetika přehledně v městském newsletteru

 3. zprávy

  Do Hornického skanzenu Mayrau se vrací Masopust

 4. zprávy

  Kemp vítězů míří opět do města Slaný za podpory olympioniků

 5. krimi

  Viditelnost v provozu je letošní téma akce Besipu a slánských strážníků

 6. zprávy

  Ve středních Čechách se rozjedou masopustní reje

 7. foto

  Kladenští Rytíři si pozvali na svůj led klub Miners

 8. krimi

  Kladenští strážníci předali spravedlnosti tři osoby v pátrání

 9. sport

  Ledovou plochu v Kladně pod otevřeným nebem můžete navštívit do konce ledna

 10. pozvánka

  V Kladně se chystá vernisáž výstavy Jindřicha Štreita

 11. krimi

  V jednom dni zastavili kladenští strážníci hned dvakrát mladíka s drogou v těle

 12. zprávy

  Zdravotní sestra je nedostatková. Kladenská nemocnice nabízí až půl milionu za nástup

 13. zprávy

  V únoru máte poslední možnost navštívit Lumina Park, svět statisíců světýlek

 14. sport

  Divadlo ve Slaném bylo opět dějištěm ocenění sportovců roku

 15. zprávy

  Kladensko zasypal první letošní sníh. Silničáři vyjeli se vším, co mají k dispozici

 16. pozvánka

  Poradíme vám, kde tento týden můžete fandit kladenským sportovcům

 17. zprávy

  Udělte svůj hlas osobnostem Středočeského kraje nominovaným na Cenu hejtmanky 2022

 18. zprávy

  Dan hledá nový domov, pomůžete mu?

 19. zprávy

  Slánské muzeum věnovalo vzpomínku svému významnému občanovi

 20. foto

  Další netradiční den otevřených dveří na SOŠ a SOU, Kladno, náměstí E. Beneše