ROYAL Fitness SAMK Měsíčník Kladno
ČSAD KLADNO Farmarske trhy Nad Kladnem Klapod
 • Nad Kladnem
 • SAMK
 • SOU a SOŠ Kladno

Obloha si podmanila letošní ročník Kladenského krasohledu

Středa, 28. října 2020 10:00

Druhý ročník otevřené fotografické soutěže s názvem Kladenský krasohled zná své vítěze. Vybíraly je ve dvou věkových kategoriích porota i veřejnost. Nejvíce bodovaly fotografie zachycující působivé obrazy oblohy nad městem. První místa obsadili z rozhodnutí poroty Josef Poláček (64) a Hynek Placatka (11), u veřejnosti zvítězil Aleš Slánička (39). Ceny si vítězové převezmou na vernisáži Kladenský krasohled 2020, která se uskuteční v obchodním domě Central, jakmile to koronavirová situace dovolí.

1. místo – Aleš Slánička – Duha nad kostelem sv. Václava v Rozdělově

Do druhého ročníku fotografické soutěže „Kladenský krasohled“ s prostým, a přece mnohorozměrným tématem „Kladno“ se zapojilo 97 obyvatel města, což je o 34 fotografů více než vloni. V období od 15. listopadu 2019 do 15. září 2020 zaslali celkem 303 fotografií. Nejstarší účastnicí je čtyřiaosmdesátiletá Jindřiška, nejmladším v soutěži pak devítiletý Vítek. „Nejpilnějším“ soutěžícím, který při každoměsíčním zasílání fotografií vynechal jen jedno období, je Jan Zahradník. Novinkou 2. ročníku byly dvě soutěžní věkové kategorie – „do 16 let včetně“ a „od 17 let výše“. V kategorii dětí a mládeže se udělovala Cena poroty. U dospělých pak rozhodovala o „svém“ vítězi i veřejnost, a to hlasováním.

„I letos se preference veřejnosti lišily od pohledu porotců, a tak to má být. Díky tomu mají Cena poroty a Cena veřejnosti každá svého vítěze. První místa Cen poroty vyhrály snímky impozantního ‚stromového‘ blesku s názvem Bouřka nad Rozdělovem čtyřiašedesátiletého Josefa Poláčka a fotografie s názvem Západ slunce na stadionu Fr. Kloze jedenáctiletého Hynka Placatky. Ve veřejném hlasování si pak první místo vysloužil snímek Duha nad kostelem sv. Václava v Rozdělově devětatřicetiletého Aleše Sláničky. Gratulujeme vítězům i ostatním umístěným,“ sdělila šéfredaktorka měsíčníku Kladno Eva Havelková.

Dvacet finálových snímků i pět umístění Ceny poroty vybírali lidé, kteří mají k fotografiím profesně velmi blízko. Do poroty zasedl uznávaný dlouholetý městský fotograf Josef Seifert, který se podílel na vzniku mnohých fotografických publikací, regionální fotograf Karel Pazderka či Ivona Kasalická, jež po deset let působila v porotě nejen fotografické soutěže Mezinárodní dětská výtvarná výstava Lidice, ale také v porotách výtvarných soutěží například v Hongkongu a Teheránu. Členy poroty byli také fotografové Monika Urbanová a Michal Moravec.

Druhý ročník Kladenského krasohledu překvapil Ivonu Kasalickou především množstvím i kvalitou snímků. „Mnoho fotografií ukázalo město v těch nejlepších barvách a křivkách. Opět jsme měli jako porota radost z hezkých pohledů na centrum města, ale i na přírodu kolem Kladna, Poldovku i vápenky, věžáky i parky. V létě, v zimě, zapadané sněhem i v pošmourném počasí či se sluníčkem v zádech,“ komentuje druhý ročník soutěže Kasalická a dodává: „Některé snímky si nezadaly s prací profesionálních fotografů, mnohé jsou na začátku této cesty. Ze všech ale byla cítit radost a láska k městu, kde autoři žijí, a tak měla porota těžkou práci, aby vybrala ty nejlepší. Snad se nám to povedlo.“

Všech dvacet finalistů vybraných porotou, plus dalších dvacet zajímavých fotografií z letošního ročníku soutěže budou moci lidé obdivovat na výstavě, která bude otevřena v prostorách obchodního domu Central, jakmile to vládní opatření spjatá se současnou pandemickou situací dovolí. Vítězové soutěže si ceny převezou na její slavnostní vernisáži.

Ceny do soutěže věnovaly kromě města Kladna rovněž společnosti Divadla Kladno a Sportovní areály města Kladna, OC Central, Městská knihovna Kladno a Středočeská vědecká knihovna.

Třetí ročník fotografické soutěže pro amatérské či profesionální fotografy žijící v Kladně začne 15. listopadu a přijímání fotografií bude ukončeno 15. září 2021. „Pevně doufáme, že se soutěž bude dále rozvíjet. Je radost žít ve městě, kde je stále co fotit,“ vzkázala Ivona Kasalická.

I ve třetím ročníku zasílejte nejvýše dva snímky měsíčně v elektronické podobě opět na e-mail tisk@mestokladno.cz. Do předmětu e-mailu uveďte KLADENSKÝ KRASOHLED, do těla e-mailu pak jméno a příjmení, věk, kontaktní adresu, telefon a e-mail a krátký popisek fotografie, tedy co je na snímku zachyceno. Dodržujte doporučenou kvalitu fotografií alespoň 3 MB. „Stále platí, že vybrané soutěžní snímky každý měsíc zveřejníme na zadní straně radničního zpravodaje ‚Kladno‘ s uvedením autora, případně na sociálních sítích města. Těšíme se na vaše fotografie,“ vzkázala Eva Havelková.

Cena poroty 2020 – kategorie „17 let a více“

 • 1. místo – Josef Poláček, 64 let – Bouřka nad Rozdělovem I
 • 2. místo – Petr Kuna, 43 let – Zastávka Gymnasium
 • 3. místo – Miloš Kostka, 65 let – Cesty domů II

Cena poroty 2020 – kategorie „do 16 let včetně“

 • 1. místo – Hynek Placatka, 11 let – Západ slunce na stadionu F. Kloze
 • 2. místo – Vojtěch Halamík, 15 let – Světelná křižovatka
 • 3. místo – Johan Kristian Žák, 16 let – Kladno hlavou dolů

Cena veřejnosti 2020:

 • 1. místo – Aleš Slánička, 39 let – Duha nad kostelem sv. Václava v Rozdělově
 • 2. místo – Josef Poláček, 64 let – Bouřka nad Rozdělovem I
 • 3. místo – Jan Opata, 34 let – Západ slunce a výhled na Rozdělov

Zdroj: Město Kladno 1. pozvánka

  Ve čtvrtek zahájí Kladenský zámek druhou část výstavy: Jiří Hanke- 50 let s fotografií

 2. pozvánka

  Čarodějnické rejdění na Sletišti se Sportovními areály města Kladna

 3. zprávy

  Poznejte osobnosti Kladna, pozvání do Klapodu přijal Leoš Stránský, splnil si sen, je kaskadér

 4. info z radnice

  Infocentrum města Slaný získalo cenu České unie cestovního ruchu

 5. zprávy

  Redakční výběr toho co vám možná tento týden v Kladenských listech uteklo

 6. zprávy

  Všechny zastávky v kraji budou na znamení

 7. krimi

  Složky IZS zasahovaly v Kladně-Rozdělově při záchraně života nezletilé osoby

 8. video

  V Kladně došlo k napadení několika mladých žen, policie hledá další poškozené a svědky

 9. krimi

  Policisté objasnili vloupání do rodinných domů v Hostouni

 10. pozvánka

  Již zítra můžete oslavit den země v Zooparku Zájezd

 11. info z radnice

  Slaný se opět zapojí do akce „Den země“

 12. zprávy

  Učitele/ky, asistenty/ky přijme ZŠ škola ve Svárově s tradicí od roku 1905

 13. sport

  Fitness ráno pro dámy v Royal Fitness

 14. krimi

  Speed Marathon 2024, akce zaměřená na měření rychlosti, víme kde to bude, už zítra

 15. zprávy

  Strážníkům v Kladně se podařilo najít odcizeného psa, ukradl ho bezdomovec

 16. info z radnice

  Královské město Slaný opět podpoří zájmové organizace a spolky

 17. zprávy

  Klapod je zpět, poznejte osobnosti Kladna, Vránu našli v hospodě

 18. zprávy

  Vyhrajte se Zooparkem Zájezd, unikátní dokument stojí za zhlédnutí

 19. pozvánka

  Den země Kladno oslaví v Zahradě Kladenského zámku

 20. pozvánka

  Bitva Libušín 2024 aneb pocta Janu Žižkovi vypukne už za 10 dnů