ČSAD KLADNO
 • Rebuy Stars
 • Ples města Kladna
 • Den otevřených dveří

Kanonýři rozjeli unikátní systém individuální tréninků

Pátek, 23. října 2020 07:20

Českou republiku pohltil úplný sportovní lockdown a zapovězeno je i venkovní cvičení v menších skupinkách. Proto spouští Kanonýři propracovaný systém individuálních tréninků. První z nich se odehrál už včera. Sportovní ředitel Jan Pazdera vše podrobně popisuje v rozhovoru.

Kanonýři rozjeli unikátní systém individuální tréninků (Foto: Archiv Kanonýrů Kladno)

Prosím, představte tréninkový systém, a co vás k jeho vzniku vedlo?

My jsme se s prvním omezením sportu, které nastalo 12. října, rozhodli nejít cestou venkovních tréninků. Dali jsme našim členům desetidenní pauzu, protože jsme očekávali, že nejspíš přijdou další omezení a chtěli být na fázi úplného sportovním lockdownu dobře připravení. Věnovali jsme energii k vytvoření nástroje, který budeme moci použít kdykoliv, když bude potřeba trénovat individuálně. Tedy nehledali jsme řešení jen pro současnou covidovou situaci, ale takové, které až se vrátíme ke standardnímu fungování, nám mnohem lépe pomůže individualizovat tréninkový proces hráče. A nabídne hráči, který o to bude stát, kromě skupinových tréninků i individuální plán.

Co konkrétně to znamená?

Máme dvě tréninkové platformy. Tou první je on-line trénink, který pro kategorii přípravek bude obsahovat oblasti technika hole, zdravotní cvičení a silový trénink. Víme, že děti v tomto věku nejsou schopny udržet takovou koncentraci, aby byly schopné cvičit doma samostatně. Garantem projektu je Michal Skuhrovec, šéftrenér přípravek, který připravil systém tréninků. Nyní informujeme rodiče skrz členskou sekci, jakým způsobem budou tyto tréninky probíhat.

Co si pod označením on-line trénink mohu představit? Trenér na mě bude dohlížet přes obrazovku?

Ano. Přímo Michal Skuhrovec bude jako trenér ukazovat konkrétní cviky na techniku hole a vysvětlovat dětem, co mají dělat. Zároveň u výuky bude ještě jeden trenér, který bude sledovat, co děti dělají a bude do toho případně v živém vysílání vstupovat a opravovat je. On-line tréninky na techniku hole budeme aplikovat také od elévů až po starší žáky, u nich ale bude docházet ke kombinování s off-line tréninky.

Ty představují co?

Spolu s fyzioterapeutkou Gabrielou Pecákovou a kondičním trenérem Janem Pechrem jsme natočili zásobník 80 videí pro oblast zdravotního cvičení a silového tréninku. Každému hráči pak přes aplikaci XPS Sidelinesport přijde upozornění, že má v daný den trénink. On si ho rozklikne a uvidí, z jakých cviků (videí) se skládá. Natočená videa jsou návodná, cvičí v nich hráč Kanonýrů a vedle něj stojí odborník. Ten poukazuje na věci, které je nutné dělat správně a zároveň poukazuje na nejčastější chyby, které se u toho cviku vyskytují. Videa jsou tedy i edukační a zaměřili jsme se v nich především na techniku daného cviku. V rámci tréninku pak vždy hráč dostane informace o intenzitě provedení, zatížení, opakování, odpočinku, aby to bylo v souladu s dlouhodobými cíli. Jinak tedy bude trénink vypadat, když budeme chtít rozvíjet výbušnost a jinak, když se bude rozvíjet síla.

Mluvil jste o dlouhodobém využití. Jaký to bude mít tedy pro hráče přesah?

Velmi zásadní. Až nám to omezení dovolí, tak s fyzioterapeutkou nabídneme hráčům diagnostické fyzioterapeutické vyšetření a zjistíme, na jaké konkrétní zdravotní problémy se daný hráč potřebuje zaměřit, aby se mohl posunout. Díky této platformě mu můžeme v dlouhodobém režimu poslat přesný trénink, který povede k napravení jeho zdravotních neduhů. A to i v době, kdy budou probíhat standardní tréninky třikrát čtyřikrát týdně. Stejně tak to bude fungovat i u kondiční části. To pomůže třeba v období prázdnin, kdy hráči odjíždějí mimo kladenské tréninkové zázemí. Trenér tak může neustále upravovat tréninkový protokol konkrétního hráče.

Říkal jste, že tento systém bude od elévů výš. Je tedy nutná součinnost rodičů, že?

Ano. Odpovědnost za plnění plánu a jeho efektivitu zvládnou starší hráči sami. Stejně tak bude od nich vyžadován video-výstup, aby dostali zpětnou vazbu, zda cviky provádějí správně. Trenéři si rovněž připravili vstupní a výstupní testování, aby mohli sledovat, jestli po měsíci či čtvrtroce dochází k plánovanému progresu. U těch nejmenších ale budeme samozřejmě potřebovat součinnost a pomoc rodičů. Také víme, že s tímto tréninkem zatím nemáme zkušenost, takže od nich oceníme zpětnou vazbu. Mohou se obracet na své šéftrenéry a my díky tomu bude moct vychytat mouchy.

Mohou se do tréninků rodiče také zapojit? Zvlášť v době, kdy mnoho lidí pracuje z domu, může zdravotní cvičení přijít vhod.

To bychom od nich ohromně ocenili a je to i náš cíl. Mělo by to totiž několik efektů. Jednak ten zdravotní. Ale důležité jsou i studie v rámci vývojové psychologie, které říkají, že když děti v raném věku s rodiči sportují, tak si ke sportu i samotnému vztahu rodič-dítě vytváří mnohem hlubší emoční vazbu. Takže kdyby k tomu Kanonýři přispěli, udělalo by nám to velkou radost.

Je jasné, že všechny informace dostanou hráči i rodiče přes zmíněnou členskou sekci. Ale co k takovému tréninku potřebují za vybavení?

Nemusí mít z ničeho obavy. Máme k dispozici návodná videa, jak s konkrétní aplikací pracovat, a je to skutečně jednoduché. Stačí jen mobilní telefon. Dají se na něm sledovat videa, zároveň natáčet ta výstupní. Veškeré informace mají šéftrenéři daných kategorií a jsou připraveni, abychom od čtvrtka trénovali.

Které kategorii tento systém může nejvíce pomoci?

Nám jde primárně o to, aby naši hráči neztratili kontakt se sportem. U oblasti zdravotního cvičení může dojít všeobecně k rozvoji. U kondice bude hodně záležet, jak se k tomu každý hráč postaví. Může to být u něj o udržování, ovšem i posílení. U florbalové techniky jde primárně o udržení, protože nelze očekávat, že individuální trénink výrazně pomůže k lepší herní praxi. Slibujeme si ale, že pokud hráči i s podporou rodičů vše uchopí za správný konec, tak mohou z pauzy vyjít jako zdravější a fyzicky připravenější sportovci.

Cítíte, že je to v českých sportovních podmínkách velmi unikátní cesta? Řada sportů natáčí obecná videa, vy ale cílíte konkrétně.

Florbal je moderní sport a já vím, že se tímto směrem ubralo hodně týmů. My jsme však dbali na to, aby nešlo jen o krátkodobé řešení během koronavirové pauzy, ale mohli s ním dlouhodobě pracovat. Má to velký potenciál, byť také svá omezení. Nejsme fotbal či hokej, abychom si najali profesionály, kteří nám vše natočí, sestříhají, museli jsme jít po své cestě. Takže jsme to natáčeli rychle a efektivně v našich podmínkách. Střih a úpravu videí odpracovali Vašek Michálek s Mirkem Šnajdrem za asistence Michala Skuhrovce. Metodiku XPS včetně vytvoření hráčských profi-licencí si vzal na starost Martin Czeczinkar. Asi to v určitém detailu mohlo být zpracované lépe, nicméně mám velmi dobrou zpětnou vazbu od lidí, kteří mají povědomí, jak jsou tyto projekty v Česku uchopené. Z odvedené práce můžeme mít tedy dobrý pocit. Proto děkuji všem, kteří se na projektu podíleli.

Autor: Matěj Stůj 1. zprávy

  Soutěž o nelevné rodiné vstupenky do Lumina parku

 2. zprávy

  Kladenská energetika přehledně v městském newsletteru

 3. zprávy

  Do Hornického skanzenu Mayrau se vrací Masopust

 4. zprávy

  Kemp vítězů míří opět do města Slaný za podpory olympioniků

 5. krimi

  Viditelnost v provozu je letošní téma akce Besipu a slánských strážníků

 6. zprávy

  Ve středních Čechách se rozjedou masopustní reje

 7. foto

  Kladenští Rytíři si pozvali na svůj led klub Miners

 8. krimi

  Kladenští strážníci předali spravedlnosti tři osoby v pátrání

 9. sport

  Ledovou plochu v Kladně pod otevřeným nebem můžete navštívit do konce ledna

 10. pozvánka

  V Kladně se chystá vernisáž výstavy Jindřicha Štreita

 11. krimi

  V jednom dni zastavili kladenští strážníci hned dvakrát mladíka s drogou v těle

 12. zprávy

  Zdravotní sestra je nedostatková. Kladenská nemocnice nabízí až půl milionu za nástup

 13. zprávy

  V únoru máte poslední možnost navštívit Lumina Park, svět statisíců světýlek

 14. sport

  Divadlo ve Slaném bylo opět dějištěm ocenění sportovců roku

 15. zprávy

  Kladensko zasypal první letošní sníh. Silničáři vyjeli se vším, co mají k dispozici

 16. pozvánka

  Poradíme vám, kde tento týden můžete fandit kladenským sportovcům

 17. zprávy

  Udělte svůj hlas osobnostem Středočeského kraje nominovaným na Cenu hejtmanky 2022

 18. zprávy

  Dan hledá nový domov, pomůžete mu?

 19. zprávy

  Slánské muzeum věnovalo vzpomínku svému významnému občanovi

 20. foto

  Další netradiční den otevřených dveří na SOŠ a SOU, Kladno, náměstí E. Beneše