Nábor k policii Kladno
ČSAD KLADNO
  • Kladenská Teplárna nabízí zaměstnání
  • Práce ve Slaném
  • Leoš Stránský

Žena z Kladna naletěla podvodnici na internetu

Pondělí, 12. října 2020 07:20

Policisté opětovně varují občany, aby nekomunikovali s neznámými osobami na sociálních sítích. V minulých dnech se na ně totiž obrátila pětačtyřicetiletá žena, která na sociální síti naletěla podvodnici.

Žena z Kladna naletěla podvodnici na internetu (Ilustrační foto: KL)

„Oznamovatelka uvedla, že se na ní, prostřednictvím aplikace messenger, obrátila neznámá pachatelka, která se vydávala za její kamarádku z facebooku, a pomocí zpráv z oznamovatelky vylákala její telefonní číslo, na které následně zaslala závadné kódy, které oznamovatelka dle pokynů zpětně zaslala prostřednictvím aplikace messenger na výše uvedený profil své kamarádky,“ řekla policejní mluvčí Michaela Nováková.

„Po odeslání uvedených kódů obdržela oznamovatelka od jejího mobilního operátora jedenáct SMS zpráv o úspěšném zaplacení šesti set korun, čímž byla způsobena škoda v celkové výši 6 600 korun ku škodě oznamovatelky,“ doplnila mluvčí Nováková.  

Policisté nyní tento skutek prošetřují jako přečin podvodu a pachateli hrozí trest odnětí svobody až na dva roky.

Co lze obětem podvodu doporučit?

  • Věc oznamte na Policii ČR pro podezření z podvodu, předložte komunikaci s dotyčnou osobou nejlépe v originální podobě. Komunikaci nemažte a při oznámení předložte také veškeré údaje k provedeným platbám a k předmětnému účtu pachatele (tj. SMS, DMS apod.).
  • Dotyčného pachatele v online prostředí neblokujte, neodstraňujte z přátel.
  • Kontaktujte všechny vaše přátele na sociální síti a o daném podvodném jednání konkrétního falešného účtu je informujte. Váš účet na sociální síti si nastavte jako soukromý, aby obsah, který sdílíte (fotografie apod.), viděli pouze vaši přátelé a mohli vás kontaktovat jen ti, kterým dáte souhlas. Pokud někdo z vašich přátel pachateli zaplatil, nechť si ponechá v originální podobě proběhlou komunikaci s pachatelem a věc oznámí na Policii ČR.
  • V případě dětských telefonů vypněte možnost používat premium SMS a další zpoplatněné SMS služby. Vypnutí umožňuje každý mobilní operátor.

Autor: (red)