Nábor k policii Kladno
ČSAD KLADNO
  • Kladenská Teplárna nabízí zaměstnání
  • Práce ve Slaném
  • Leoš Stránský

Stále si v Kladně můžete nechat zabezpečit své kolo umělou DNA

Pátek, 21. srpna 2020 08:00

Účinné zabezpečení jízdních kol nabízí i letos jejich majitelům statutární město Kladno ve spolupráci s Policií České republiky a Městskou policií Kladno. Označení bicyklu syntetickou DNA, tedy sérií mikroteček s unikátním kódem, odradí potenciální pachatele od krádeže, popřípadě zásadně zvýší pravděpodobnost jejich dopadení a zamezí prodeji odcizeného kola. Toto forenzní značení tak představuje silný nástroj při ochraně majetku.

Stále si v Kladně můžete nechat zabezpečit své kolo umělou DNA (Foto: Monika Urbanová MMK)

Statutární město pokračuje v projektu s názvem Kladno – FIZM, tedy forenzní identifikační značení majetku. V současné době je tato technika považována za nejmodernější a nejúčinnější způsob ochrany jízdních kol. „Značení se provádí tak, že na kolo či koloběžku se umístí unikátní technologie mikroteček obsahujících syntetickou DNA se specifickým kódem. Ve spojení s výstražnými prvky a rozsáhlou mezinárodní databází chráněných předmětů pak představuje silný nástroj při ochraně a jednoznačné identifikaci majetku. V Kladně si zájemci mohou takto nechat označit kolo, elektrokolo i koloběžku,“ vysvětluje radní pro oblast bezpečnosti Petr Hašek.

„Tato moderní služba je pro Kladeňáky zdarma, což umožnila finanční podpora projektu ministerstvem vnitra,“ informuje kladenský primátor Dan Jiránek.

První značení se v Kladně uskutečnilo již v roce 2018. Umělou DNA během prvního roku získalo 150 kol a dokonce i koloběžek, v celkové hodnotě 3,8 milionů korun, o rok později dalších 138 kol za více než 2,2 milionů korun. První forenzní identifikační značení jízdních kol v Kladně letos proběhlo na začátku srpna a během jednoho dne bylo označeno 27 kol. Již v tento moment je tedy ochráněn další majetek obyvatel města ve vyčíslené hodnotě 826 593 korun.

„V letošním roce se do projektu zapojila i Městská policie Kladno a věřím, že majitelé kol ocení, že i v sídle městské policie na náměstí Starosty Pavla mohou svá kola označit a tím svůj majetek více chránit,“ říká Monika Horová, ředitelka Městské policie Kladno.

Své kolo si může nechat identifikovat každý občan starší 15 let, který doloží doklad o své totožnosti a doklad o koupi kola. Přivezené kolo musí být čisté, suché a technicky způsobilé. Vlastní značení probíhá na dvou služebnách Policie ČR Kladno v ulici Kosmonautů 2117 a na náměstí Edvarda Beneše 1613, nově i v sídle Městské policie Kladno na náměstí Starosty Pavla 44. Pracovníci kladenského magistrátu následně zajistí přenos informací do registru města i mezinárodního registru REFIZ.

Označení jednoho kola zabere asi 15 minut. Registrační formulář zájemci o tuto moderní ochranu proti krádeži naleznou na webu města Kladna v sekci Prevence kriminality. Dokument mohou vyplnit v pohodlí domova a přijít pak k registraci bez předchozího objednání i s vyplněným formulářem. Označené kolo dostane také varovnou samolepku s upozorněním na bezpečnostní registraci pomocí umělé DNA a majitel získá registrační průkaz.

Policejní služebna – ul. Kosmonautů 2117 3. září od 8:00 do 18:00 hodin

Policejní služebna – nám. Edvarda Beneše 1613 23. září od 8:00 do 18:00 hodin

MP Kladno – nám. Starosty Pavla 47 25. srpna od 8:00 do 12:00 hodin, 8. září od 12:00 do 15:00 hodin, 15. září od 8:00 do 15:00 hodin, 13. října od 12:00 do 15:00 hodin.

Autor: (red)