Central Kladno Základní umělecká škola Základní umělecká škola Legenda Cafe bar Est. 2014 Badmintonové centrum v Kladně Nábor k policii Kladno
Tepo Volejbal Kladno Kanonýři Kladno ČSAD KLADNO Jaroš
 • SAMK
 • Předplatné do divadla
 • Labyrint

Sekat, nebo nesekat? Město chce zamezit vysychání travnatých ploch

Čtvrtek, 21. května 2020 09:31

Na mnohých místech v Kladně, zejména v hustě obydlených sídlištích, v současnosti roste tráva pomalu do pasu a není to proto, že by město zapomnělo zaúkolovat firmy, které zajišťují sekání. Důvodem je snaha radnice zamezit vysychání travnatých ploch a zvyšování teploty v sídlištích. Vzhledem k tomu, že přetrvává extrémně suché období, město je nuceno těmto podmínkám přizpůsobit péči o travnaté plochy.

Foto: KL

Stav trávníků v dubnu odpovídal spíše počátku léta a situace se výrazně nezlepšila ani po několika krátkých deštích. Město tak musí upravit intenzitu a způsob první seče.

„První sekání trávy začalo až v květnu, přičemž části trávníků nejvíce postižené suchem nebo s pestrou bylinnou skladbou jsou ponechány neposečeny. Pásy podél komunikací a parkovišť se upravují pravidelně, ostatní trávníky podle aktuálního stavu. Další postup se bude přizpůsobovat klimatickým podmínkám. Pokud se vláhové poměry výrazně zlepší a trávníky začnou intenzivně růst, sekání se samozřejmě opět zintenzivní,“ uvedla mluvčí kladenského magistrátu Lucie Steinerová.

„V období sucha, jaké nyní zažíváme, musíme slevit ze standardů neustále vysečených veřejných prostranství ve městě. Je nutné respektovat, že sekání nebude všude stejně intenzivní. Je naopak žádoucí některé plochy ponechávat s delší trávou, což zpomaluje odpar a odtok vody,“ vysvětluje fakt, že na některých místech ve městě se nyní budou lidé setkávat s vyšším travním porostem, primátor Kladna Dan Jiránek, který zároveň dodal: „Sekat trávník nakrátko je možná na pohled hezčí, ale jen do doby, než trávník vyschne. Spolu s vysycháním travnatých ploch pak stoupá teplota ve městě, častá seč tak má na klima ve městě spíše negativní vliv.“

Zároveň se snížením intenzity sekání město založilo ve vybraných lokalitách několik prvních lučních porostů, případně byly směsi bylin přisety do stávajících trávníku. „Je nutné upozornit, že květinové pásy se sekají jen dvakrát do roka. Veškerou péči o ně budou zajišťovat pracovníci údržby zeleně, od zálivky přes seče. Samozřejmě uvítáme, pomohou-li nám občané nové plochy chránit před vandalstvím,“ dodal primátor Jiránek.

Na první barevné květy bude nutné pár týdnů ještě počkat. „V prvním roce vypadá většina ploch nesekaně až zanedbaně, protože trvalky kvetou až v druhém roce a systém sečí je specifický. Z těchto důvodů se do směsí přidává určitý podíl letniček, které pomohou překonat toto období a zdobí plochy již několik týdnů a měsíců po vysetí. V druhém roce už by ale porost měl být zapojený a měly by kvést vyseté trvalky,“ upozornil Dan Jiránek.

„Letošní rok je pro nás v tomto zkušební, právě větší množství menších plošek osetých různými směsmi nám dá možnost posoudit, které z nich a v jakých podmínkách se osvědčily. Máme vybrané dvě směsi s různým podílem trav, trvalek a letniček,“ uvedl vedoucí odboru životního prostředí kladenského magistrátu Radovan Víta a pokračoval: „Jetelotravní směs má složení padesát procent trávy, čtyřicet jeteloviny a deset procent bylin. Nektarodárnou směs tvoří letničky a trvalky, jako jsou například vikev, vičenec, pohanka, kmín, svazenka, štírovník či řebříček.“

Autor: (red) 1. zprávy

  Středočeský kraj dostane úvěr na poskytnutí půjček živnostníkům

 2. krimi

  Stavbu v Buštěhradu navštívil zloděj, nakradl nářadí za bezmála čtvrt milionu

 3. pozvánka

  Kladenské dvorky se letos uskuteční, ale jinak, než je znáte

 4. krimi

  Pomozte policii najít pohřešovaného muže, neozval se od Vánoc

 5. zprávy

  Hlasovat v participativním rozpočtu kraje můžete už jen pár dní

 6. krimi

  Neviděli jste modré kolo Ghost? V Kladně bylo ukradeno

 7. info z radnice

  Zástupci města Kladna představili občanům plánované investice

 8. krimi

  V Rozdělově někdo poničil autobusovou zastávku

 9. info z radnice

  Dny města Kladna jsou letos zrušeny, uskuteční se jen malý festival

 10. foto

  Špotáková odstartovala sezonu a na Sletišti zazářila: Celý týden jsem cítila nervozitu

 11. krimi

  O víkendu řešili strážníci v Kladně rušení nočního klidu

 12. pozvánka

  Zámek Nelahozeves zahájí oslavou dětského dnu sérii festivalů

 13. krimi

  Kladenští hasiči zasahovali u tragické nehody, při které zemřel motorkář

 14. pozvánka

  Místo Běhu míru se letos půjde pochod za mír z Hřebče do Lidic

 15. krimi

  Řidič v Kladně nadýchal víc než tři promile

 16. zprávy

  Vědci z Buštěhradu pracují na odhlučnění vířivých van

 17. foto

  FOTO: Špičkoví čeští atleti odstartovali závodní sezonu na kladenském Sletišti!

 18. krimi

  V uplynulých dnech byla v Rozdělově nalezena dvě mrtvá těla

 19. foto

  FOTO: V Kladně se slavnostně otevřela unikátní expozice věnovaná Krtečkovi

 20. foto

  FOTO: V Lidicích byla zahájena mezinárodní dětská výtvarná výstava